אבו מאזן
צילום: פלאש 90

אחרי הסכם השלום עם ישראל – הנקמה הפלסטינית באיחוד האמירויות

ברקע יחסי האיבה בין המדינות – הרשות הטילה וטו שמנע את הצטרפות האמירויות לפורום הגז של מזרח הים התיכון, שבו חברה גם ישראל. ראש הממשלה ימריא מחר לביקור בן כמה שעות באמירויות, שם הוא צפוי לפגוש את מוחמד בן-זאייד
עמיחי שטיין
10 במרץ 2021
07:19
עודכן ב 14:20

פרסום ראשון: ברקע יחסי האיבה בין המדינות – הרשות הפלסטינית הטילה וטו שמנע את הצטרפותה של איחוד האמירויות לפורום הגז של מזרח הים התיכון, שבו חברה גם ישראל. בפגישה של הפורם שנערכה אתמול (שלישי) בקהיר, דנו שרי האנרגיה של ישראל, מצרים, ירדן, איטליה, יוון, קפריסין והרשות בבקשות ההצטרפות לפורום של צרפת (כחברה מן המניין), ארצות הברית ואיחוד האמירויות (כמשקיפות). בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו ימריא מחר לביקור בן כמה שעות באמירויות, שם הוא צפוי לפגוש את מוחמד בן-זאייד.

בעוד שהבקשות של ארצות הברית וצרפת התקבלו, זו של איחוד האמירויות נדחתה לאחר שהנציג הפלסטיני הצביע נגדה. מאחר שכל החלטה בארגון מתקבלת רק פה אחד, ההתנגדות הפלסטינית מנעה את הצטרפות האמירויות. גורמים המעורים בפרטים מספרים שהשרים האירופים היו מופתעים מההתנגדות של הנציג הפלסטיני ושאלו אותו אם הוא מוכן להימנע - אך הוא הבהיר שהוא משאיר את הצבעת ההתנגדות והבקשה נדחתה.

בין הרשות הפלסטינית לאיחוד האמירויות שוררים יחסי איבה כבר שנים ארוכות, וזאת אחרי שמוחמד דחלאן, שידוע כאויבו של אבו מאזן, השתקע שם. נוסף לכך, הפלסטינים ראו בהסכם בין איחוד האמירויות לישראל בגידה, וסירבו לקבל בעבר סיוע בתחום המאבק בקורונה מהאמירויות. בחודש אוגוסט פורסם בכאן חדשות שההסכם אף פוצץ מגעים לפיוס בין יו"ר הרשות אבו מאזן לשליט האמירויות מוחמד בן זאיד.