מאיירס לאונרד מקבוצת מיאמי היט, ליגת NBA
צילום: אי-פי

שחקן NBA השתמש בביטוי "יהודון" והושעה מקבוצתו

מאיירס לאונרד המיאמי היט, הקבוצה שבבעלות מיקי אריסון, פרסם הודעת התנצלות על השימוש בביטוי האנטישמי, וטען שלא ידע את משמעותו
ליאן וילדאו, יואב בורוביץ' ואיתמר מרגלית

אנטישמיות בליגת ה-NBA: קבוצת "מיאמי היט" הודיעה אמש (שלישי) כי היא מרחיקה את שחקנה מאיירס לאונרד עד להודעה חדשה, בעקבות התבטאות אנטישמית. בהודעת הקבוצה, שבעליה יהודי, נכתב כי המועדון יחקור את העניין וישתף פעולה בנושא עם הנהלת הליגה.

לאונרד חשוד כי אמר את המושג "קייק ביץ'", שפירושו "יהודון", בעת שידור משחק וידיאו "Call of Duty", שאותו העלה בשידור חי ברשת החברתית TWITCH, שלה 58 אלף עוקבים. המושג "קייק", יהודון, נחשב במשך עשורים לפוגעני ביותר כלפי הקהילה היהודית בארצות הברית והשימוש בו נחשב למוקצה מחמת מיאוס.

לאונרד משחק בתפקיד פורוורד/סנטר בקבוצה בבעלותו של מיקי אריסון (אחיה של שרי אריסון ובנו של טד אריסון), כשרענן כץ שותף בבעלות במשך שנים רבות. בהודעת הקבוצה נכתב כי היא מגנה שימוש בשיח שנאה, ומאוכזת לדעת ששחקן שלה השתמש בביטוי פוגעני.

קודם להודעת הקבוצה, פרסם לאונרד, בן ה-29, הודעת התנצלות על השימוש בביטוי האנטישמי, וטען שלא ידע את משמעות התבטאותו. עוד כתב בהודעתו: "הבורות שלי לגבי ההיסטוריה של הביטוי ועד כמה זה פוגעני לקהילה היהודית אינה תירוץ, פשוט שגיתי".

ליגת ה-NBA מובילה את המאבק הבין-גזעי בארה"ב, באוגוסט 2020 בוטלו שלושה משחקי פלייאוף במחאה על הגזענות נגד שחורים בארצות הברית. שחקנים רבים הודיעו כי לא ישתתפו והוחלט שלא לקיים את המשחקים.