ג'לג'וליה אמש, הנרצח: מוחמד עדס (מימין) וחברו מוסט
צילום: עמאר אסדי

אביו של ההרוג בן ה-14: "הבן שלי היה זרוק על הכביש חצי שעה. רק אז השוטרים באו, גם הם מפחדים"

עבד אל ראזק עדס לאסתי פרז: לקח לשוטרים חצי שעה עד שהם הגיעו • המשטרה: זהות שני החשודים ידועה • המורה של הנערים: "זאת לא פעם ראשונה שאני נפרדת מתלמידים שלי שהולכים לכלא או לקבר" • תושב המקום: "כל הכפר אשם בזה, לא רק המשטרה. כל אחד יודע איפה הבן שלו הולך"
הדס גרינברג ואורלי אלקלעי
10 במרץ 2021
08:50
עודכן ב 12:02

החשד לרצח בג'לג'וליה: מוחמד עדס הוא הנער בן ה-14 שנורה אמש למוות בכפר. חברו לכיתה, מוסטפא חאמד, מטופל בבית החולים "מאיר" בכפר סבא במצב קשה, כשהוא סובל מפציעות ירי מרובות. עיריית ג'לג'וליה הכריזה הבוקר (רביעי) על שביתה כללית ותקיים ישיבת חירום, בה יוחלט על המשך צעדי המחאה המתוכננים בעיר.


עבד אל ראזק עדס, אביו של הנער ההרוג מוחמד, אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב: "הילדים ישבו ליד הבית, הגיעו שניים והתחילו לירות. חצי שעה לאחר מכן נמצאה גופת בני בין המכוניות. יש תחנת משטרה קרובה במרחק 60 מטרים מהבית. לקח לשוטרים חצי שעה עד שהם הגיעו - גם הם מפחדים, הם בני אדם. אנשים לא עושים חשבון למשטרה", אמר. עוד הוסיף האב כי הילד לא היה מעורב בפשיעה: "מדובר בילד טוב, הוא בחיים לא רב עם מישהו, ילד ביישן, תלמיד טוב. זה מאלוהים. אנחנו משפחה גדולה. נשארו לי שני ילדים, אנחנו לא חושבים על נקמת דם ופשע".

האזינו לריאיון המלא עם אבי הנער ההרוג, בכאן רשת ב

ראש המנהלת לשיפור שירותי המשטרה ביישובים הערביים, ניצב ג'מאל חכרוש, אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי "לצעירים אין אמון במשטרה, אין לי טענות אליהם. האמון מתקשר לתוצאות שמשיגים. אנחנו ניתן לחוק לנקום את הדם, ולא אנחנו במו ידינו. זהות שני החשודים ידועה ואנחנו מנסים לאתר אותם כמה שיותר מהר".

האזינו לריאיון המלא עם ניצב ג'מאל חכרוש בכאן רשת ב

רנא ראבי, המורה של הנער שנרצח בג'לג'וליה: "המורים בהלם, התלמידים בהלם, אנחנו ביום שחור. זאת לא פעם ראשונה שאני נפרדת מתלמידים שלי שהולכים לכלא או לקבר. אנחנו לא ישנות עד שהילדים נכנסים לבית".

האזינו לריאיון המלא עם המורה של הנערים, רנא ראבי, בכאן רשת ב

תושב העיר עפיף בללו, שהכיר את הנרצח, אמר היום לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב: "כל הכפר אשם בזה, לא רק המשטרה. כל אחד יודע איפה הבן שלו הולך. גם אנחנו אשמים בזה".

האזינו לריאיון המלא עם  עפיף בללו, בכאן רשת ב

מוקדם יותר דחה ראש המועצה המקומית ג'לג'וליה, דרוויש ראבי, את ההערכה שהרקע לרצח הוא סכסוך בין משפחות. ראבי אמר כי מדובר בהערכה מקוממת וכי המשפחות אינן מעורבות כלל בפשיעה. בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב האשים ראבי את המשטרה, את השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, ואת ראש הממשלה בנימין נתניהו בפשיעה ובאלימות בחברה הערבית. "אין שלטון ואין חוק. אנו מתריעים ודבר לא נעשה. יש כאן מלחמת אזרחים. כולם מזועזעים ומוחמד שילם את המחיר".

מפרטים ראשונים של חקירת האירוע עולה כי שני הנערים ישבו בחצר מחוץ לבית. מעדויות עולה כי היורים הגיחו בכלי רכב וירו בנערים מטווח קצר. תושבים שהיו בקרבת מקום חשו לעזרה וניסו לסייע לפצועים. ככל הנראה הרקע הוא סכסוך בין משפחות, אך לא ברור האם השניים היו היעד. המקום כולו מרושת מצלמות ונבדק אם הן מחוברות. האירוע התרחש כמה עשרות מטרים מנקודת משטרה.