-
צילום: חן לאופולד פלאש 90

עיריית תל אביב: מורים וגננות שלא התחסנו לא יוכנסו למוסדות חינוך

כל העובדים יידרשו להציג בכניסה למוסדות תו ירוק או תוצאה שלילית של בדיקת קורונה • הירידה בתחלואה נמשכת: מקדם ההדבקה ירד ל-0.9 • בכירים בקופות החולים: נציג המדינה לא אמר אמת בבג"ץ בעניין העברת מידע על מי שלא התחסן
לירן כוג'הינוף ודקלה אהרן-שפרן
10 במרץ 2021
10:23
עודכן ב 13:17

עיריית תל אביב-יפו הודיעה היום (רביעי) כי לא תקבל עובדי הוראה וצוותים חינוכיים של התחסנו נגד קורונה לבתי הספר והגנים בעיר. על פי הודעת העירייה, כל העובדים במוסדות החינוך בעיר יידרשו מיום ראשון הקרוב להציג בכניסה תו ירוק או תוצאה שלילית של בדיקת קורונה שנערכה ב-72 השעות האחרונות.

בכך מצטרפת תל אביב-יפו לעיריות כפר סבא, בני ברק, רמלה ופתח תקווה שהודיעו עוד קודם לכן על המהלך. בתגובה להודעה מסרה הסתדרות המורים כי ההוראה אינה חלה על מורים וגננות עובדי מערת החינוך, אלא רק על עובדי העירייה.

הירידה בתחלואה נמשכת: מקדם ההדבקה ירד ל-0.9

בתוך כך, מנתוני דוח אמ"ן שפורסם מוקדם יותר היום, עולה כי מבצע החיסונים נותן את אותותיו ומגמת הירידה בתחלואה נמשכת. מקדם ההדבקה ירד ל-0.9 ומספר החולים שמצבם קשה ירד ל-643. שיעור המאומתים יורד גם כן בעקביות, אך עם זאת מזהירים באמ"ן כי היקף התחלואה עדיין גבוה ויש להיזהר משאננות.

שיעור הבדיקות החיוביות נמצא בירידה מזה כחודש ועומד על כ-4% בממוצע שבועי, גם כאשר היקף הבדיקות הממוצע עלה משמעותית - סימן שעשוי להעיד על צמצום בהיקף ההדבקות. על אף המגמות המעודדות, באמ"ן אומרים כי המשך ההקלות עלול להביא להרחבת ההדבקה, ולעלייה מחודשת בתחלואה, בעיקר אצל גילי הביניים שטרם חוסנו.


בד בבד, שר הביטחון בני גנץ התראיין הבוקר בכאן רשת ב, והתייחס להקלות בהגבלות הקורונה ופתיחת המשק: "בסך הכול הלכנו עם המלצות מומחי מערכת הבריאות. לא הכול פתוח, וטוב שכך, יש דברים שצריך לראות מה עושים בהמשך. מציע להתקדם לאט ובזהירות".

ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש אמר אתמול בכאן רשת ב כי ייתכן שנוכל לחגוג את פסח בצורה יותר נרחבת, אם מגמת הירידה בתחלואה תימשך. בנוסף, ב"חדשות הערב" בבכאן 11 אתמול פורסם שבתחילת השבוע הבא הממשלה תקבל החלטות בנוגע למדיניות בפסח. ייתכן ויהיו הקלות בתקופה הקרובה - בייחוד כלפי ילדים. בין היתר נבחנת האפשרות לתת לילדים להיכנס לבריכות שחייה, גם ללא צורך בבדיקות תכופות. זה יהיה תלוי בהמשך מגמת הירידה בנתוני התחלואה. 

בכירים בקופות  החולים: נציג המדינה לא אמר אמת בבג"ץ בעניין העברת מידע על מי שלא התחסן

גורמים בכירים בקופות החולים מותחים ביקורת על דברי נציג המדינה בדיון בבג"ץ אתמול בעניין החוק המאפשר להעביר פרטי אדם שלא התחסן לרשויות המקומיות ולמשרדי החינוך והרווחה, ואומרים כי לא אמר אמת. כך פורסם היום בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב.

נציג הממשלה, עוה"ד רן רוזנברג ממחלקת הבג"צים בפרקליטות אמר אתמול בדיון כי אין יכולת כרגע, לא לקופות החולים ובטח לא לרופאים, להרים טלפון לאנשים שלא התחסנו, וכי ארגונים שרשאים לקבל את המידע לא יכולים לעשות זאת במהירות מבחינת כוח האדם והיכולות הלוגיסטיות, וכן שאין ציפייה ריאלית שאנשי קופות החולים יבצעו אלפי שיחות.

בקופות אמרו לכתבתנו כי האמירה מוזרה מאוד וכי ברור שבקופות יודעים מי התחסן ומי לא ואף פועלים לשכנע את מי שלא התחסן. הבכיר הוסיף ואמר כי הקופות נתפסות בעיני הציבור אמינות וכי הוא סומך עליהן בשגרת החיים ולכן טוב שהפנייה בעניין החיסונים תבוא מהקופות.


גורם אחר אמר כי "בושה שנציג המדינה אמר דברים אלה", ושהקופות התנגדו לחוק מלכתחילה בעיקר בגלל סוגיות הנוגעות בפרטיות המידע. הוא הוסיף ואמר כי בקופות יוצרים כבר קשר עם מבוטחים בענייני התחסנות וכי כל מבצע החיסונים הצליח מכיוון שהיה בקופות שיודעות כיצד לעשות זאת ולא דרך הצבא או גורם אחר.

בג"ץ הטיל אתמול צו על תנאי על יישום חוק העברת המידע על מתחסנים בעקבות עתירה של האגודה לזכויות האזרח וארגון רופאים לזכויות אדם נגד הכנסת, מנכ"ל משרד הבריאות, קופות החולים ועוד. השופטים, נשיאת העליון אסתר חיות, המשנה לנשיאה חנן מלצר והשופט ניל הנדל פקפקו ביעילות של החוק ואמרו כי "בתקופת הקורונה יש שחיקה מתמשכת של הזכות לפרטיות".

אלימות ואיומים כלפי בכירים במערכת הבריאות בנושא החיסונים נגד קורונה

משרד הבריאות פרסם אתמול הודעת גינוי נגד איומים וגינויים כלפי צוותי רפואה. בקבוצות של מתנגדי חיסונים ברשתות החברתיות כונתה פרופסור גליה רהב מבית החולים שיבא בתל השומר, בין השאר, "מכשפה" ו-"שטן" ונכתבו איומים עליה ועל בני משפחתה.

יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ציון חגי פנה במכתב בקשה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ולמפכ"ל המשטרה קובי שבתאי בנושא. במכתב  ביקש לפתוח בחקירה פלילית בעקבות הדברים הקשים נגד רופאים בכירים הפועלים לקידום מאמץ החיסונים הלאומי - ובראשם פרופסור רהב. והוצגה בו שורת אמירות קשות בעיקר ברשתות החברתיות של מתנגדי החיסונים.

ראש מטה מגן ישראל, תומר לוטן, התייחס לנושא בכאן רשת ב, ואמר: "זה חלק מתופעה רחבה, עמוקה ומקוממת של אלימות קשה מאוד, בעיקר ברשת, סביב החיסונים. אני מואשם בגלל העבודה על התו הירוק, יש קבוצות שאומרות ש'תו ירוק זה כמו טלאי צהוב'". על הסרטון שהופץ נגד פרופסור רהב אתמול, אמר: "זה היה מקומם, מרתיח את הדם. משרד הבריאות הוציא הודעת גינוי חריפה. זה קו אדום מסוכן שאסור לחצותו".