-

נאבק ופעל באופן התקפי, לא היה כשל ערכי: תחקיר חטיפת הנשק ללוחם אגוז

ממצאי תחקיר תקיפת לוחם הקומנדו בשבוע שעבר הוצגו היום לרמטכ"ל כוכבי. ממסקנותיו עלה שהלוחם נאבק בתוקפים בכל כוחו ופעל באופן התקפי, וכי הכנת האימון וביצועו התנהלו על-פי הפקודות והנהלים המחייבים בעת ניווטי בדד
רועי שרון
10 במרץ 2021
14:29
עודכן ב 14:42

תחקיר תקיפת לוחם הקומנדו באגוז שהותקף ונשקו נחטף בזמן ניווט ליד שפרעם בשבוע שעבר הוצגו היום לרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, ולפיהן "התקיפה הינה אירוע חריג, הלוחם נאבק בכל כוחו, לא היה כשל ערכי".


על פי מסקנות התחקיר, שכלל העדויות ומחקירת המשטרה, הכנת האימון וביצועו התנהלו על-פי הפקודות והנהלים המחייבים בעת ניווטי בדד. הרמטכ״ל קיבל את מסקנות התחקיר בנימוק שאימון ניווט בדד מהווה רכיב חשוב בבניית המקצועיות והחוסן המנטלי הנדרשים מכל לוחם. 

עוד קבע הרמטכ"ל כי הוראות הפתיחה באש מותאמות לצרכים ומאפשרות למפקד חטיבה לקבוע את מצב הנשק בעת ניווט, לאפשר מצב ׳הכנס׳ ולפתוח באש על פי צורך. בסיכום דבריו הרמטכ״ל קבע כי מדובר באירוע חריג שנדרש ללמדו בכל יחידות צה״ל.

מפקד יחידת אגוז מתח בשבוע שעבר ביקורת על הלוחם שהותקף. בהודעה ששלח  למפקדים ביחידה כתב הקצין כי "לוחם שאינו יודע לנצח שני אנשים בקרב-מגע וחוטפים את נשקו אינו יכול להיות לוחם באגוז. גם בלחימה לא אקבל שבוי אלא אם הוא חלילה גופה, צר לי אבל זהו סטנדרט מינימום ביחידה. אין שבוי, אין חטיפת נשק, חתירה למגע ועד הניצחון". בדובר צה"ל יצאו נגד הודעת מפקד אגוז, ומסרו בתגובה כי הקצין שגה בכך ששלח את ההודעה.

בית משפט השלום בעכו האריך שלשום בשבעה ימים את מעצרו של מוחמד אבו קמיר, בן 25, החשוד בתקיפת החייל ושדידת הנשק ממנו בשפרעם בלילה שבין רביעי לחמישי האחרונים. אבו קמיר הוא חייל משוחרר. גם מעצרו של החשוד הנוסף במעשה הוארך בשבוע אך שמו טרם הותר לפרסום. מעצרם של שני חשודים בסיוע הוארך בשלושה ימים.