רה"מ נתניהו, מוחמד בן סלמאן, ארכיון
צילום: אי-פי

פרסום ראשון: מגעים מתקדמים לפגישה מחר באמירויות של נתניהו עם יורש העצר הסעודי

12 ימים לפני הבחירות: נתניהו ימריא מחר לביקור באמירויות • הביקור נדחה כמה פעמים עקב סגירת השמיים והעלייה בתחלואה בנגיף קורונה • פרסום ראשון: מגעים למעבר מחוסנים בין שתי המדינות החל מחודש אפריל
גילי כהן
10 במרץ 2021
13:37
עודכן ב 19:00

ראש הממשלה בנימין נתניהו יגיע מחר (חמישי) לביקור בזק באיחוד האמירויות, ביקור רשמי ראשון במפרץ. הביקור ייצא לפועל פחות משבועיים לפני יום הבחירות, לאחר כמה דחיות שנבעו מסגירת השמיים ומהעלייה בתחלואה בנגיף קורונה. מגעים מתקדמים מתקיימים כדי לקיים פגישה בין נתניהו ליורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. עם זאת, גורמים סעודיים אמרו כי בן סלמאן לא יהיה מחר בביקור נתניהו באבו דאבי. 


גורמים המעורים בפרטים אומרים כי ביקור נתניהו יהיה קצר, והפגישות ייערכו בשדה התעופה באבו-דאבי. נתניהו צפוי להיפגש עם יורש העצר של אבו דאבי, השייח' מוחמד בן-זאייד, ולשוב לישראל בשעות אחר הצוהריים. לפנות ערב אמור נתניהו להיוועד בירושלים עם מנהיגי צ'כיה והונגריה.

בתוך כך, הערב פורסם בכאן חדשות כי ישראל ואיחוד האמירויות החלו בדיונים לאפשר כניסת מחוסנים לשתי המדינות ללא צורך בבידוד. היעד לתחילת הפעלת הדרכון הירוק: חודש אפריל.

אתמול הטילה הרשות הפלסטינית וטו שמנע את הצטרפותה של איחוד האמירויות לפורום הגז של מזרח הים התיכון, שבו חברה גם ישראל. בפגישה של הפורם שנערכה בקהיר, דנו שרי האנרגיה של ישראל, מצרים, ירדן, איטליה, יוון, קפריסין והרשות בבקשות ההצטרפות לפורום של צרפת (כחברה מן המניין), ארצות הברית ואיחוד האמירויות (כמשקיפות).

בעוד שהבקשות של ארצות הברית וצרפת התקבלו, זו של איחוד האמירויות נדחתה לאחר שהנציג הפלסטיני הצביע נגדה. מאחר שכל החלטה בארגון מתקבלת רק פה-אחד, ההתנגדות הפלסטינית מנעה את הצטרפות האמירויות. גורמים המעורים בפרטים סיפרו שהשרים האירופים היו מופתעים מההתנגדות של הנציג הפלסטיני ושאלו אותו אם הוא מוכן להימנע - אך הוא הבהיר שהוא משאיר את הצבעת ההתנגדות והבקשה נדחתה.