דיאנה דבייב ז"ל
צילום: מתוך חשבון הפייסבוק של דיאנה רז

"אהבה לחיות": אנדרטה הוצבה לזכר דיאנה בנעלה

לציון יום ה-30 לרצח, קרוביה של דדבייב חנכו גן משחקים לזכרה ביישוב בו גרה. האם נלי: "מזל שהילדים נשארו" • לפני כחודש נרצחה דיאנה בת ה-35 בביתה. בעלה השוטר אמיר רז הודה במעשה ושחזר אותו. כתב אישום קשה הוגש נגדו בגין רצח בנסיבות מחמירות, לעיני ארבעת ילדיהם - "ירה כשהיא מתחננת על חייה" • דיאנה הייתה יועצת זוגית, שדיברה גם על תמרורי האזהרה במערכת יחסים אלימה
כרמל דנגור
10 במרץ 2021
18:43

שלושים יום חלפו מרצח דיאנה דדבייב בו מואשם בן זוגה השוטר, אמיר רז, לעיני ארבעת ילדיהם הקטנים. היום (רביעי) התכנסו בני משפחתה של דיאנה לאירוע זיכרון, וחנכו אנדרטה לזכרה בגן משחקים חדש ביישוב נעלה שבבנימין, סמוך לבית בו גרה ונרצחה.

אימה של דיאנה, נלי, דיברה בדמעות לצד האנדרטה עליה חרוט שמה של ביתה והציטוט: "תני לעצמך את עצמך". "הבת שלי כל כך אהבה את החיים ולקחו לה אותם", אמרה נלי בקול רועד. "לא ידעתי עד כמה היא הייתה בשביל כולם. תמיד עם חיוך. דיאנה השאירה לנו ארבעה פרחים (ילדים), אם לא הם - אני לא יודעת אם הייתי עומדת פה בכלל. כל אחד מהם הוא הפנים של דיאנה וזה משמח אותי".

גם אחותה של דדבייב, מריאנה, דיברה במעמד הקשה. "אני לא מצליחה להאמין שהיא לא פה. מרגיש לי כמו סיוט", אמרה. "היא הייתה היהלום של המשפחה וגם עבור הרבה אנשים שעזרה להם. מבטיחה לדיאנה שנעמוד לצד הילדים שלה לכול החיים".

אימה של דיאנה בהצבת האנדרטה: "הבת שלי אהבה את החיים ולקחו לה אותם. היא השאירה לנו ארבעה פרחים, אם לא הם - אולי לא הייתי עומדת פה בכלל"

לפני כחודש נרצחה דיאנה בת ה-35 בביתה. בעלה השוטר אמיר רז הודה במעשה ואף שחזר אותו. כתב אישום הוגש נגדו בגין רצח בנסיבות מחמירות, לעיני ארבעת ילדיהם. דבר האישום אישר את הפרסום בכאן חדשות לפיו השוטר הנאשם קשר את ילדיהם לפני האירוע והיכה את בתו שהשתחררה מהחבל וניסתה לסייע לאמה. לנאשם מיוחסות גם עבירות של תקיפה והתעללות בקטין או חסר ישע בידי אחראי.

לפי כתב האישום, בעקבות ויכוח שהתפתח בין השניים, רז הוציא חבל באורך שמונה מטרים וקשר את שלושת ילדיהם הגדולים. לאחר שדיאנה החלה לצעוק לעברו הוא הוציא סכין מטבח עם להב באורח של 20 סנטימטרים והניחה על השולחן. הוא החל להכות את בת זוגו, תפס אותה בצווארה וחנק אותה. האם זעקה לעבר בתה בת ה-7 שתקרא לשכנה לעזרה.

למשמע קריאות אמה, הצליחה הילדה להשתחרר מהקשירה וניסתה להגיע למדרגות כדי להגיע לשכנה ולסייע לאמה, אך הנאשם משך את בתו בחוזקה בידה, הפיל אותה על המדרגות וגרם לה לחבלות. דיאנה ניסתה לפתוח את דלת הבית במטרה להימלט, רז בתגובה לקח את הסכין ודקר אותה פעמיים בירך. לאחר שהיא המשיכה להיאבק בו, הוא הוציא את אקדחו וירה בה שני כדורים – בירך ובראש. 

בכתב האישום מתואר כיצד לאחר הירי רז צעק לאוזני ילדיו הבוכים: "יש. עכשיו אין אימא". לאחר מכן הוא התקשר לאמו ומפקדו וביקש מהם להגיע לביתו בהקדם. רק שעה וחצי אחרי האירוע, לאחר שמפקדו הגיע לבית, המפקד התקשר למוקד 100 ודיווח על הרצח. 

דדבייב הייתה יועצת זוגית במקצועה, שעזרה לנשים למצוא אהבה - אחרי שבעצמה חוותה בעבר מערכת יחסים מאמללת, כפי ששיתפה את העוקבות שלה ברשתות. בסרטון מצמרר שפרסמה בעמוד היוטיוב כשנה לפני הרצח היא מדברת על הנושא של אלימות במשפחה והסימנים למערכת יחסים רעילה: "הרבה לפני שרצח מגיע, הרבה לפני שדברים כאלה מגיעים לידי ביטוי, יש הרבה נורות אזהרה שחייבות להגיע".

מירב הראל, חברתה של דיאנה רז, סיפרה בריאיון לליאת רגב בתוכנית "מעבירים לראשון" בכאן רשת ב כי "לא היו שום סימנים מקדימים" וכי "דיאנה ובעלה היו זוג נורמטיבי ואוהב". שכן של בני הזוג אמר על הבעל הנאשם ברצח: "הוא תמיד היה נראה לי לא מאה אחוז. לא אדם תוקפני אבל קצת מוזר, לא הבנתי איך לקחו אותו למשטרה. הוא היה כמו ילד שלה, כמו הילד החמישי שלה".