נאום כהן
צילום: ליאת אבשלומי

המתווך בין בית"ר והשייח': כל העולם הערבי היה נגדו, במקומו גם לא הייתי עושה את העסקה

איש העסקים נאום כהן מתייחס לראשונה לנפילת העסקה ומפנה אצבע מאשימה להתנהלות ההתאחדות בישראל: "כל ההדלפות מהוועדה פגעו בו מאוד". על תמיכתו בקבוצת הכדורסל של בית"ר ירושלים: "המטרה היא הליגה העליונה. יהיו מקורות מימון נוספים"
יואב בורוביץ'
10 במרץ 2021
16:26

כחודש לאחר נפילת העסקה בין בית"ר ירושלים לשייח' חמד בן חליפה מאיחוד האמירויות, המתווך בעסקה נאום כהן מדבר לראשונה ומספר לכאן חדשות על הסיבות לביטולה ועל הקשרים עם השייח' בימים אלה: "מזמן לא שמעתי מהשייח', יכול להיות שגם עליי הוא כועס. מה בסך הכול רציתי? לעשות טוב. אבל נשארה אי נעימות. הוא הכיר כאן יהודים מקומיים וכנראה התרשם מהם קצת אחרת בהשוואה למה שקרה לו לאחר מכן - בהתנהלות מול ישראל".

כהן, איש עסקים ישראלי שחי בדובאי כבר קרוב לשני עשורים, מתייחס בשיחה עם כאן חדשות על ההתנהלות מול הוועדה להעברת זכויות בהתאחדות לכדורגל בעת הניסיונות להשלמת העסקה. "מאוד הייתה חשובה לו (לבן חליפה, י"ב) הפרטיות, וכל ההדלפות מהוועדה פגעו בו מאוד", מסביר נאום כהן. "הוא אמר להם שיש לו אג"חים של מדינות מסוימות ולא העלה על דעתו שדבר כזה יודלף. זה משפיל. ממתי גם בשביל כדורגל צריך להראות תעודות יושר? דרכונים? בכל אופן, הדברים האלה צריכים להישאר בין הרוכש לבין הוועדה, ולא להתפרסם בתקשורת".

כהן גם מציין תופעה נוספת שאולי גרמה לבן חליפה לרדת מהעסקה: "אחרי ההסכמות עם בית"ר כל העולם הערבי היה נגדו. הוא לא צפה את זה כי הוא חשב שהוא מגיע לירושלים ועושה רק טוב לכולם. אז אחרי שכל העולם הערבי נגדו, פתאום גם ישראל נגדו? בן אדם בא להיות חבר שלך ולוחץ לך יד ועושה אתך עסקה והוא חושב שהוא חבר שלך, ואז פתאום כולם מתחילים לקלל אותו, אז הוא מבין שאולי לא כדאי לעשות עסקאות כאלה. אני במקום השייח גם לא הייתי עושה את העסקה – אחרי שדבר כזה קורה".

בנוגע להסכם החתום בין הבעלים של בית"ר משה חוגג לבן חליפה, על סך מאות מיליוני שקלים בעשר השנים הקרובות, אומר כהן: "זה הסכם חתום ולפי ידיעתי אין בו אופציה לעשות 'רוורס'. צריך באמת לראות מה יקרה בקטע הזה. בכל מקרה, חוגג הוא בחור מאוד מוכשר, ולדעתי גם פחות עניין אותו הכסף של העסקה. הוא אמר לי כל הזמן - 'נאום, אני עושה את זה כדי לעשות טוב ולחבר את כולם לירושלים'".

טהורה לעד | האזינו להסכת עוד יום

כהן מוסיף: "אנחנו יכולם לתכנן הרבה בחיים, והכול מגיע מלמעלה - לפעמים יש ברכה בעסקה, לפעמים אין ברכה בעסקה. לא רוצה להיכנס לפינה הזאת ולא רוצה לדבר על זה, רק עשיתי תיווך".

על תמיכתו בקבוצת הכדורסל של בית"ר ירושלים, ושינוי שמה ל"בית"ר נאום כהן ירושלים", אומר איש העסקים: "התחייבתי להביא 8 מיליון דולר בארבע שנים הקרובות, אבל אולי אביא 10 או 20. בית"ר ירושלים יש רק אחת והמטרה שלנו היא הליגה העליונה". כהן מוסיף כי הוא לא היחיד שיתמוך כלכלית בקבוצת הכדורסל, שכרגע משחקת בליגה הרביעית: "אני מייצג המון חברות נדל"ן ישראליות בדובאי, ואני בטוח שגם הן יתמכו כלכלית בקבוצה. יהיו לנו מקורות מימון נוספים".