שמחון, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרופסור אבי שמחון: "לא נבטל את מודל החל"ת בגלל מיעוט שלא רוצה לחזור לעבוד"

ראש המועצה הלאומית לכלכלה בריאיון למשחקי הכיס: תוך כמה שבועות המשק יחזור למצב שלפני המשבר. • גורמים באוצר: יחלפו עוד כמה שנים עד ששוק העבודה הישראלי יחזור למצבו טרום המשבר
משחקי הכיס
10 במרץ 2021
19:41

כיצד יוחזרו העובדים מהחל"ת? ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופסור אבי שמחון אמר הערב (רביעי) בריאיון לליאל קייזר במשחקי הכיס כי "רוב העובדים מחכים שמקום העבודה שלהם ייפתח, רק אחד משישה עובדים לא רוצה לחזור, לא נבטל את החל"ת בגלל המיעוט".

"אנחנו מוגבלים ביכולת שלנו לייצר פתרון דיפרנציאלי", אמר שמחון ביחס לשאלה מדוע לא למצוא מודל חלופי למודל החל"ת, שמשאיר עובדים רבים בביתם. "בימים הקרובים נריץ תוכנית שתיתן לאנשים שחזרו לעבוד בשכר נמוך יותר תוספת מסוימת. למשק ייקח כמה שבועות לחזור למצב שבו הוא היה לפני שמשבר הקורונה פרץ".

ביום שני פרסם משרד האוצר את התחזית לשנת 2021 להתאוששות המשק ממשבר הקורונה. באוצר מעריכים כי שיעור האבטלה צפוי להיות בין 6.5%, במצב שבו לא תחול החמרה בריאותית, ל-9.5% – במצב של החמרה בתחלואה. בנוסף לפי ההערכה השנה תסתיים עם גרעון של 8.8% בתקציב המדינה – שיצריך צעדי התכנסות, הכוללים קיצוצים והעלאות מיסים - בסכום של עשרות מיליארדי שקלים, כדי לחזור ליעד הגרעון המקורי קודם למשבר הקורונה.

לדברי גורמים באוצר יחלפו עוד כמה שנים עד ששוק העבודה הישראלי יחזור למצבו טרום המשבר, שבו שיעור האבטלה היה נמוך באופן עקבי במה שמוגדר "אבטלה חיכוכית". לדבריהם, האופן שבו המדינה משלמת דמי אבטלה במסגרת תוכניות הסיוע לשנה שלמה, ייצטרך לעבור התאמות שיביאו את המשק ליציאה ממשבר.

האוצר מתכנן: "גמילה הדרגתית" מדמי אבטלה

בחודש יוני תיגמר התקופה שהקצתה הממשלה לתשלום דמי אבטלה אוטומטיים, ובאוצר ינסו לנצל את התזמון לניסיון לצמצם את ממדי תופעת המובטלים מרצון - אלו שבוחרים לקבל דמי אבטלה על פני עבודה בשכר נמוך. 

משרד האוצר מקדם בימים האחרונים הארכה של מתווה, שכבר אושר, שבו מי שהיו מובטלים יותר משלושה חודשים בשנה האחרונה יוכלו לקבל מענק עד 5,200 שקלים בחודש בנוסף לשכר שלהם, אם יחזרו לעבוד בשכר נמוך מכפי שהשתכרו לפני המשבר. מי שהיו מובטלים יותר מחמישה חודשים יוכלו לקבל תוספת של עוד 3,000 שקלים

במשרד האוצר מעוניינים להכניס את הציבור לתהליך גמילה מדמי האבטלה - לשנות את הזכאות לקבלם כך שהיא לא תהיה גורפת ואוטומטית אלא תושפע מתחום העיסוק של דורש העבודה, האם באמת אין לו דרך למצוא עבודה בענף שלו או שהוא פשוט מעדיף לשבת בבית? או בן כמה הוא וכמה בני משפחה תלויים בו יש.

הגמילה הזאת תהיה קשה וכואבת וכמובן גם מורכבת פוליטית ותלויה בממשלה שתקום כאן, אם תקום, לאחר הבחירות ובנכונות שלה להחליט החלטות קשות, וכל זה כשגם בתרחיש האופטימי במשרד האוצר מעריכים ששיעור האבטלה כאן יהיה בסוף השנה הזאת  עומד על 6.5%.