-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות: "אין מחשבה לבטל חובת עטיית מסכות בחוץ"

משרד הבריאות מצטייד בבדיקות מהירות לזיהוי נשאים א-סימפטומטים לשימוש בכניסה לאירועי תו ירוק ובבתי הספר • דוח אמ"ן: שיעור הבדיקות החיוביות נמצא בירידה מזה כחודש ועומד על 4% בממוצע שבועי. מקדם ההדבקה ירד ל-0.85 • צה"ל: שיעור של 81% מחוסנים
כתבי כאן חדשות
11 במרץ 2021
08:45
עודכן ב 14:18

שידור חי מפגישת רה"מ עם נשיאי צ'כיה ואוסטריה:

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי ציין היום (חמישי) בתדריך כי אם מגמת הירידה בתחלואה תימשך ושיעור המתחסנים יעלה תישקל הגדלת מספר המתקהלים. "זה יכול לבוא לידי ביטוי באירועי ספורט ותרבות", ציין. לוויכוח בנושא הצורך בעטיית מסכות בחוץ התייחס פרופ' לוי ואמר כי: "אין כרגע מחשבה לבטל חובת עטיית מסיכות בחוץ, מאחר ולא ידוע מספיק על הדבקה". 

לוי התייחס לתחלואה בילדים ואמר כי: "אנחנו לא שוקלים למנוע בידודים או לקצר בידודים, אבל נעשה הרבה כדי למנוע כניסה של ילדים נשאים למערכת החינוך. מרבית תחלואת הילדים היא א-סימפטומטית", אמר וציין כי עד כה התחסנו רק כ-60% מהמורים. עוד אמר לוי כי "משרד הבריאות מצטייד בבדיקות מהירות כדי לזהות ילדים שהם נשאים א-סימפטומטים, בתקווה להשתמש בהן בכניסה לאירועי תו ירוק, בבתי ספר ועוד". בנושא חיסוני ילדים אמר כי "אנחנו מקווים שהניסויים בחיסוני ילדים מגיל 12 עד 16 יסתיימו באביב ואז, אם התוצאות תהינה טובות, נוכל עד סוף הקיץ לחסן גם ילדים". 

גם דוח אמ"ן שפורסם היום מצביע על כך שמבצע החיסונים כנראה נותן את אותותיו. על פי נתוני הדוח שיעור הבדיקות החיוביות נמצא בירידה מזה כחודש ועומד על 4% בממוצע שבועי. עם זאת, מציינים באמ"ן כי היקף התחלואה עדיין גבוה ויש להיזהר משאננות. מקדם ההדבקה ירד היום ל-0.85.

מהדוח עולה כי שיעור המאומתים שיורד בעקביות  והירידה, האיטית, מספר החולים במצב קשה לצד הירידה במקדם ההדבקה בימים האחרונים, מעידים על צמצום ניכר בהיקף ההדבקות.

בתוך כך, 74% מהמשרתים בצה"ל התחסנו בשתי מנות החיסון נגד קורונה ו-83% קיבלו את המנה הראשונה. כך עולה מנתונים שפרסם היום (חמישי) דובר צה"ל. עוד עולה מהנתונים, כי מספר החיילים החולים הפעילים יורד בהדרגה, ונכון לשבוע העשירי מאז תחיחלת מבצע החיסונים בצה"ל, ישנם 149 חולים בצבא. לפני שלושה שבועות עמד מספר החולים בצה"ל על שיא של 2,033.

מהיום ייפתחו מוסדות החינוך בכל היישובים הכתומים - 200 אלף תלמידים ישובו לכיתות

מהיום ייפתחו מוסדות החינוך בכל היישובים הירוקים, הצהובים והכתומים ו-200 אלף תלמידים ישובו לספסל הלימודים, לאחר שקבינט הקורונה אישר אתמול את המלצת משרד הבריאות.

יישובים שצבעם הפך כעת לאדום יורשו להמשיך להפעיל את מוסדות החינוך עד סוף השבוע הזה - והשבתתם תחל ביום ראשון. בבתי ספר בכל הארץ, שבהם 90% מתלמידי י"א-י"ב מחוסנים או מחלימים, יהיה אפשר לשוב ללימודים כרגיל ולא בקבוצות למידה בקפסולות.

המנהלת הרפואית של "מגן ישראל", ד"ר אורלי גרינפלד, אמרה הבוקר לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי "בוחנים עוד התאמות בחינוך שיאפשרו לפתוח יותר, במיוחד בערים אדומות. בוחנים גם פתיחה ללא קפסולות, כמו בכיתות י"א-י"ב. כמות המתחסנים בארץ באמת מאפשרת את החזרה לחיים, ולפתיחת המשק. לא ניתן לפתוח עכשיו את החינוך ביישובים אדומים כי יש בהם תחלואה גבוהה. הדבר יכול לסכן את כל מי שנמצא שם".

האזינו לריאיון המלא עם ד"ר אורלי גרינפלד, בכאן רשת ב

המנהלת הרפואית של "מגן ישראל": לא פותחים מעבר ל-3,000 איש שיוכלו להיכנס דרך נתב"ג

בנוגע לתקנות נמל התעופה בן גוריון ופתיחתו, אמרה ד"ר גרינפלד: "אנחנו לא פותחים מעבר ל-3,000 וכרגע גם לא הגיעו לזה. זה תלוי ביכולת שלנו לאכוף את הבידוד. אנחנו רוצים שכולם יחזרו לארץ אבל צריך לעשות זאת בצורה זהירה – זה אומר לוודא שאנשים נכנסים לבידוד ולא מפיצים איזה נגיף".


יו"ר הכנסת יריב לוין מהליכוד, התראיין בתוכנית של ירון דקל וחיים לווינסון בכאן רשת ב, והתייחס לאופן ניהול משבר קורונה: "היו בוודאי טעויות. אי אפשר לנהל משבר כזה בלי לטעות, אבל התוצאות לפנינו - אנחנו יוצאים מהקורונה בזכות החיסונים והתנהלות אחראית".

מעבר טאבה ייפתח ליציאת ישראלים?

הממשלה אישרה הבוקר כי בתוך שבוע ימים יוצג מתווה ליציאת ישראלים דרך מעבר טאבה. שרת התיירות אורית פרקש-הכהן שבקשתה אושרה, בירכה על כך וכתבה בטוויטר: "לאחר שנה של סגירה, בקרוב תוכלו לנסוע גם לסיני".

משרד הבריאות: הממשק עם קופות החולים בנוגע לבדיקות המהירות לא מוכן עדיין

במשרד הבריאות אומרים שהם ערוכים להפעלת מערך הבדיקות המהירות בבתי עסק ואירועים כבר בעוד עשרה ימים, אך מדגישים שהתחלת הפעלתו דורשת את אישור הממשלה. כך פורסם היום (חמישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. המידע על תוצאות הבדיקות יועבר בממשק בין משרד הבריאות לקופות החולים אך במשרד הבריאות מודים כי ממשק זה טרם מוכן להפעלה.

בקופות החולים מותחים על כך ביקורת ואומרים שיש בעיה להפעיל את הבדיקות המהירות כל עוד ייתכן שאדם ייצא חיובי אך איש אינו יודע כיצד המידע הזה יעבור הלאה לגורמים הרלבנטיים. גורם בכיר בקופות אמר לכאן חדשות כי אם אדם מקבל תוצאה חיובית בבדיקה לא ברור מה יגרום לכך שהוא יכניס את עצמו לבידוד, וכן כי אם הוא יידרש לעבור בדיקת PCR כשהוא כבר בבידוד בביתו משמעות הדבר דיגום בבית, כלומר עוד עומס על הקופות.


לפי המתווה המתגבש - שנועד לאפשר כניסה לאירועים או למקומות שדורשים הצגת תו ירוק גם למי שלא התחסן או שלא יכול להתחסן וכן לילדים - מי שיוכלו לבצע את הבדיקות הם רק דוגמים מיומנים על פי הנחיות משרד הבריאות שאף רשומים במשרד ובעלי שם משתמש וסיסמה לדיווח תוצאות חיוביות, ומי שצפוי לממן את הבדיקות הם בעלי העסקים.

במשרד הבריאות אמרו בתגובה כי הדבר לא מונע שימוש בבדיקות מכיוון שכל בדיקה חיובית נדרשת גם לבדיקת PCR לאימות תוצאה וכי בכל מקרה לא ניתן לקבוע שאדם הוא מאומת על בסיס בדיקה מהירה בלבד.

בהכנת הידיעה השתתפו: דקלה אהרן-שפרן, נוב ראובני, כרמלה מנשה וגילי כהן.