הר הבית, ארכיון
צילום: Stacey Franco

גורם ישראלי: החלטה אומללה למנוע כניסת הנסיך

ביטול הביקור בהר הבית: הנסיך סירב לליווי שב"כ • גורם בווקף לכאן חדשות: "המסגד זה כמו הבית שלו. הביקור אורגן בפזיזות"
גילי כהן וסולימאן מסוודה
11 במרץ 2021
20:06

עדכון (12.03.21) - ברקע המתיחות עם ירדן: הממשלה תאפשר כניסת 700 אזרחים ירדנים לעבודה במלונות באילת

חשיפת כאן חדשות - המתיחות עם ירדןבכירים ישראלים שוחחו היום (חמישי) עם עמיתיהם בירדן, אחרי ביטול ביקורו של הנסיך חוסיין בן עבדאללה השני בהר הבית, וביטול ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו באיחוד האמירויות – כדי לשדר "עסקים כרגיל". בשיחה עם כאן חדשות מתח גורם ישראלי ביקורת על מניעת הכניסה: "החלטה אומללה לא לאפשר את כניסת הנסיך". על פי ההערכות, ביקור נתניהו באיחוד האמירויות לא צפוי להתקיים לפני הבחירות.

מקור בוואקף שהיה מעורב בהכנות לביקור הנסיך הירדני, חוסיין בן עבדאללה השני, מאשים בשיחה עם כאן חדשות את ישראל בביטול הביקור בהר הבית ושופך אור על הסיבה. לדבריו, ישראל הפרה הסכם בין הצדדים שהנסיך לא יהיה מלווה על ידי כוחות ישראליים בהר הבית: "ירדן הציבה תנאי – שמאבטחי שב"כ ומשטרה לא ילוו את הנסיך במסגד אל-אקצא, וישראל לא כיבדה את הדרישה הזאת".

הגורם הוסיף מדוע התנגדו בירדן להצמדת אבטחה ישראלית לנסיך חוסיין: "הנסיך לא יכול להסתובב במסגד, שעליו יש חסות ירדנית, מלווה במאבטחים ישראלים. המסגד זה כמו הבית שלו. כל הביקור הזה אורגן בפזיזות".

בנוסף, לכאן חדשות נודע כי ירדן העבירה אתמול איגרת מחאה לישראל בעקבות מעצרו של דרשן מסגד אל-אקצא, עכרמה סברי. סברי עוכב אתמול, הועבר לתחנת המשטרה ושוחרר כעבור כמה שעות בעקבות כוונתו להשתתף היום באירוע חגיגי לרגע חגיגות אלאסראא' ואלמעראג' (המסע הלילי של הנביא מוחמד), אירוע שהתקיים היום, וגם בחשד להסתה.

בניגוד לטענת שר החוץ הירדני אתמול שישראל לא עמדה בסיכומים וניסתה לכפות סידורים חדשים ברגע האחרון, בישראל סותרים את הטענה וטוענים כי החליטו לא להתקפל, ולכן הירדנים ביטלו את הביקור.

תג המחיר? ירדן עיכבה את אישור מעבר מטוס רה"מ במרחב האווירי שלה

במסיבת עיתונאים שנערכה היום עם ראשי ממשלות צ'כיה והונגריה התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו למשבר עם ירדן שנחשף אמש בכאן חדשות ואמר כי נוצר בשל אי הבנה וכי יושרו ההדורים בין הצדדים: "לצערי הביקור באמירויות לא התאפשר בגלל אי הבנה, קשיים בתיאום בגלל אי הבנה שקרתה בהר הבית. עד שכבר הושג התיאום עם ירדן - הביקור לא התאפשר. יישבנו את ההדורים".

נתניהו הוסיף: "לקח כמה שעות ליישר את ההדורים עם ירדן. סיכמתי עם בן זאיד שיהיה לנו ביקור נוסף, נקדם את הדרכון הירוק בין המדינות, איחוד האמירויות מתכוונים להשקיע בישראל סכום עתק של מיליארדי שקלים בפרויקטים שונים".

לשכת ראש הממשלה הודיעה כי ביקורו של נתניהו באיחוד האמירויות שתוכנן להיום בוטל. בהודעת הלשכה נכתב כי הסיבה לכך היא קשיים בתיאום טיסתו במרחב האווירי של ירדן. בשעות הצהריים הודיעה ירדן כי היא מאפשרת את טיסת נתניהו במרחב האווירי שלה, אך מאחר שההודעה התקבלה באיחור - סוכם בין נתניהו ויורש העצר של האמירתי, השייח' מוחמד בן זאיד, כי יתאמו מועד אחר לביקור.

שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, האשים את ישראל שניסתה לכפות סידורים ברגע האחרון על ביקורו של הנסיך חוסיין ולכן הוא החליט לבטל את ביקורו. "ברגע האחרון ישראל רצתה להטיל דברים חדשים, ןלשנות את התוכניות כך שיטילו מגבלות על המוסלמים בליל אל-אסראא אל-מערג' הקדוש. יורש העצר ביטל את הביקור מתוך כבוד למקדסיים והתפילה בלילה הקדוש".

עוד אמר שר החוץ הירדני כי "מסגד אל-אקצא על כל שטחו זה מקום תפילה למוסלמים". לדבריו "אין ריבונות ישראלית עליה, היא בירושלים הכבושה. לא נקבל אף התערבות ישראלית בנושאיה. הווקף הוא היחיד שיכול לנהל את העניין".

אתמול נחשף בחדשות הערב בכאן 11 כי ביטול ביקורו של הנסיך הירדני חוסיין נבע מחילוקי דעות בעניין סידורי האבטחה והביטחון. הביקור תואם מראש עד הפרט האחרון, כולל התייחסות לסידורי האבטחה ומספר המאבטחים החמושים שייכנסו עם הנסיך.

אלא שכשהמשלחת הגיעה למעבר הגבול אלנבי, התברר שהירדנים לא עומדים בסיכומים, וככל הנראה הביאו יותר אבטחה ממה שתואם. בישראל התעקשו על הסיכום המוקדם. המשלחת חזרה הביתה, והנסיך חוסיין חזר גם הוא לעמאן.