ההפגנה בג'לג'וליה, היום

רצח הנער בג'לג'וליה: מאות מוחים ביישוב

המונים מוחים על התנהלות המשטרה מול הפשיעה במגזר הערבי מתקיימת בצומת אום אל פחם
הדס גרינברג ואורלי אלקלעי
12 במרץ 2021
13:37

כ-400 בני אדם מוחים היום (שישי) בכניסה לג'לג'וליה בעקבות רצח הנער מוחמד עדס בן ה-15, שנורה למוות ביישוב ביום שלישי, סמוך לתחנת משטרה. חברו לכיתה מוסטפא חאמד נפצע קשה ומאושפז בבית החולים. נמשך המצוד אחר החשודים בירי, אחד מהם קטין.

עבד אל ראזק עדס, אביו של הנער ההרוג מוחמד, אמר שלשום בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב: "הילדים ישבו ליד הבית, הגיעו שניים והתחילו לירות. חצי שעה לאחר מכן נמצאה גופת בני בין המכוניות".

לדברי האב, "יש תחנת משטרה קרובה במרחק 60 מטרים מהבית. לקח לשוטרים חצי שעה עד שהם הגיעו - גם הם מפחדים, הם בני אדם. אנשים לא עושים חשבון למשטרה". עוד הוא הבהיר שבנו  לא היה מעורב בפשיעה. "מדובר בילד טוב, הוא בחיים לא רב עם מישהו, ילד ביישן, תלמיד טוב", אמר. "זה מאלוהים. אנחנו משפחה גדולה. נשארו לי שני ילדים, אנחנו לא חושבים על נקמת דם ופשע".

האזינו לריאיון המלא עם אבי הנער ההרוג, בכאן רשת ב

אלפים השתתפו במסע ההלוויה של הנער וביום רביעי, ועיריית ג'לג'וליה הכריזה על שביתה כללית. גורם המעורה בחקירה אמר כי שני הנערים לא היו היעד המתוכנן לירי ונראה כי נפגעו משום ששהו במקום. במשטרה מדגישים כי משפחתו של מוחמד עדס אינה מעורבת בפלילים.

תושב היישוב עו"ד איאד ראבי אמר הבוקר בריאיון לרן בנימין בכאן רשת ב כי "ב-2005 הייתה החלטה ממשלתית לחסל את כל ארגוני הפשיעה ותוך 5 שנים חיסלו אותם". לדבריו, "במגזר הערבי אין החלטה כזאת, ובכלל לא מתעמתים עם פושעים. השיקולים גזעניים".

ביום שישי שעבר הפגינו אלפים באום אל פחם נגד האלימות והפשיעה בחברה הערבית, ונגד מה שהם מכנים אוזלת ידה של המשטרה. במהלך ההפגנה התפתחו עימותים ויושב ראש מפלגת רע"מ, מנסור עבאס, הותקף על ידי מפגינים. תושב העיר, בן 35, נפצע קשה בראשו מרימון הלם. שמונה שוטרים נפצעו קל ובמשטרה אמרו כי ראש העיר וראשי המפגינים לא שיתפו פעולה בניסיונות ההידברות בשבוע שקדם להפגנה.