-
צילום: פלאש 90

שר החוץ הירדני: נתניהו התעלם מההסכם בינינו ולכן מנענו ממנו לטוס מעל ירדן

השר הירדני התראיין ב-CNN ואישר כי בשל התקרית בה נמנע ביקורו של הנסיך הירדני בהר הבית, מנעו הירדנים את טיסתו של נתניהו לאמירויות • על רקע המתיחות - הממשלה אישרה מעבר של עובדים ירדנים לשטחה
עמיחי שטיין ועידו קורן
12 במרץ 2021
17:47
עודכן ב 21:27

המשבר מול ירדן: שר החוץ הירדני איימן אלספדי התראיין הערב (שישי) ב-CNN ואישר במהלך הריאיון כי טיסתו של נתניהו לאמירויות מעל שטח ירדן נמנעה בגלל ביטול ביקורו של הנסיך הירדני בהר הבית. כשנשאל בריאיון האם ירדן מנעה מנתניהו לטוס מעל שטחה אמר: "אתה מונע ביקור דתי, יוצר תנאים אשר הפכו אותו לבלתי אפשרי ואז מצפה להגיע לירדן ולטוס ממנה? בואו נהיה רציניים". בהמשך אמר אלספדי כי ישראל "הפרה את הסמכויות שלה בתור ישות כובשת ופגעה בחופש הפולחן". "זה משהו שאנחנו מאוד כועסים עליו", הוסיף השר הירדני. 

ברקע המתיחות מול ירדן - ישראל הודיעה היום על מהלך שאולי יקל על יישור ההדורים ותאפשר מעבר של 700 עובדים ירדנים העובדים בתעשיית המלונות באילת. הממשלה הודיעה כי אישרה כניסה של העובדים ממעבר ערבה, שעם כניסתם ייבדקו לקורונה ויוכנסו לבידוד. כמו כן, אישרה מעבר של נציגים דיפלומטיים דרך מעברי הגבול היבשתיים עם ירדן, טאבה ונהר הירדן. 

המהלך הישראלי מגיע לאחר מתיחות בין ישראל לירדן סביב ביטול ביקורו של הנסיך הירדני בהר הבית, שנחשף בכאן חדשות, לאחר חילוקי דעות סביב סידורי האבטחה והביטחון. על פי גורם בווקף בהר הבית, הירדנים סירבו לכך שהנסיך ילווה על ידי כוחות ישראליים בהר. 

בתגובה, עיכבה ירדן את אישור מעבר מטוס ראש הממשלה נתניהו שהיה זקוק לאישור לטוס מעל שטחה האווירי בדרכו לביקור באיחוד האמיוריות אתמול. נתניהו התייחס אתמול לתקרית ומסר: "לצערי הביקור באמירויות לא התאפשר בגלל אי הבנה, קשיים בתיאום בגלל אי הבנה שקרתה בהר הבית.