מחלקת אישפוז קורונה
צילום: פלאש 90

91% מהמאושפזים במחלקות הקורונה - לא מחוסנים; אף לא אחד מהמחוברים לאקמו מחוסן באופן מלא

לפי נתוני משרד הבריאות שנחשפו בכאן חדשות: כלל הנשים ההרות והיולדות המאושפזות - אינן מחוסנות באופן מלא • אחרי שבועות במצב קשה והנשמה - שלוש יולדות בבילינסון יצאו מסכנת חיים • מתוך 730 המאושפזים במחלקות הקורונה, רק 68 מחוסנים באופן מלא, 74% לא מחוסנים כלל ו-17% חוסנו במנה אחת או שטרם עבר שבוע מאז מנת החיסון השנייה שקיבלו
נוב ראובני, הדס גרינברג ואמוץ שפירא
13 במרץ 2021
17:55
עודכן ב 21:46

פחות מ-10% מהמאושפזים במחלקות הקורונה הינם מחוסנים - כך עולה מנתוני משרד הבריאות שנחשפו הערב (שבת) בכאן חדשות. כמו כן, כל 37 הנשים ההרות והיולדות המאושפזות במחלקות הקורונה אינן מחוסנות באופן מלא, כלומר, לא חלף שבוע מאז קיבלו את המנה השנייה. 95% מהנשים לא חוסנו כלל, 5% מהן מחוסנות במנה אחת.

עוד עולה מנתוני משרד הבריאות כי מתוך 730 המאושפזים כיום במחלקות הקורונה, רק 68 מחוסנים באופן מלא, והם מהווים 9% מכלל המאושפזים. 74% מהמאושפזים לא מחוסנים כלל, ו-17% חוסנו במנה אחת או שטרם עבר שבוע מאז מנת החיסון השנייה שקיבלו. מתוך 41 חולי קורונה המחוברים למכונת אקמו - אף לא חולה אחד מחוסן באופן מלא. 83% לא התחסנו כלל, 17% לא השלימו את החיסון המלא.

בתוך כך, שלוש יולדות שאושפזו במצב קשה בבילינסון יצאו מסכנת חיים אחרי שבועות ארוכים של הנשמה. הנשים, בגילאי 33, 35 ו-40, ילדו בזמן האישפוז, ואחת מהן כבר פגשה את תינוקה. פרופסור ארנון ויזניצר, מנהל בית החולים לנשים בבילינסון: "אני קורא לכל הנשים בהריון לגשת ולהתחסן, זה מציל חיים".

שיעור התחסנות גבוה - לצד ניסיונות לשכנע את הסרבנים

נוכח שיעור ההתחסנות הגבוה באוכלוסייה והירידה במדדי התחלואה, החליטו שר הבריאות יולי אדלשטיין ומנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, לאפשר כניסה של שני מבקרים נוספים לכל דייר במוסד בריאות או מוסד רווחה. לפי ההחלטה, מבקר שיורשה להיכנס חייב להיות מחלים או מחוסן, או לחילופין קטין מתחת לגיל 16. 

על אף נתוני ההתחסנות המעודדים, מנכ"ל משרד הבריאות ייפגש עם מנהלי קופות החולים כדי לבחון איתם אפשרות שיפנו למבוטחיהן שעד כה לא התחסנו ויעודדו אותם לעשות כן. זאת לאחר שבג"ץ הקפיא את העברת פרטי הלא מחוסנים לרשויות.

האם מעסיקים יוכלו להפסיק לשלם למי שיסרבו להתחסן ולהיבדק?

כמחצית מאוכלוסיית ישראל כבר נמצאת אחרי המנה השנייה של החיסון נגד קורונה, וברקע מתנהל דיון על חזרה לשגרה עבור מחוסנים ועבור אלה שלא. השאלה שנמצאת כרגע במוקד: האם מעסיקים יוכלו להפסיק לשלם למי שיסרבו להתחסן ולהיבדק?

ביום רביעי הודיעו כמה עיריות, בהן עיריית תל אביב-יפו, כי לא יקבלו עובדי הוראה וצוותים חינוכיים שלא התחסנו נגד קורונה, לבתי הספר והגנים בעיר. גם בעלי עסקים רבים הוציאו הודעה דומה. עבור מי שלא התחסן, מנסה משרד הבריאות לקדם מתווה בדיקות מהירות. כרגע, מי שלא התחסן, ובכלל זה הילדים ובני הנוער - לא יכולים ללכת למופעי תרבות וספורט, לשבת בתוך מסעדות ואפילו כניסתם לאירועים משפחתיים באולמות מוגבלת.