ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ההקלות הבאות: אלפים באירועי ספורט ותרבות

מערך הבדיקות המהירות ייכנס לתוקף בשבוע הבא - איך זה יעבוד, וכמה זה יעלה? כל הפרטים
קטי דור ונוב ראובני
14 במרץ 2021
20:55

ההקלות הבאות: בנוסף לפתיחת המועדונים והברים ביום ראשון הקרוב, שעליה הכריז שר הבריאות יולי אדלשטיין, אם תימשך מגמת הירידה בתחלואה במשרד הבריאות שוקלים מספר צעדים נוספים. בין היתר שוקלים במשרד להגדיל את מספר המשתתפים באירועי ספורט ל-3,000, להגדיל את מספר המשתתפים באירועי תרבות לאלפי אנשים, לפתוח אטרקציות לילדים (בהתאם להתחלת הבדיקות המהירות) וחוגים לריקודי עם.

אם תימשך המגמה בימים הקרובים, בהמשך השבוע ידון משרד הבריאות במתווה הסופי שיוגש לאישור הממשלה, כך שייתכן שעד תחילת השבוע הבא תהיינה עוד הקלות והרחבות.

בתוך כך, מתווה הבדיקות המהירות שצפוי להיכנס לתוקף מיום ראשון הבא יאפשר בשלב זה כניסה חד פעמית ונקודתית לאירוע או לבית העסק שיבחר להשתמש בהן. לא תתאפשר כניסה באמצעות בדיקת PCR שלילית, אלא רק בדיקה מהירה שנעשתה בכניסה לבית העסק.

מדיניות השימוש - האם להשתמש, וכיצד לתמחר את הבדיקות - נתונה להחלטתם של בעלי העסקים. הם יוכלו לבחור מבין החברות המורשות שאישר משרד הבריאות, ואלה יספקו את הבדיקות והדוגמים. כמו כן החברות תהיינה אחראיות על הדיווח למשרד הבריאות במקרים של בדיקות חיוביות.

העלות המוערכת של בדיקה מהירה עומדת כעת על 50-60 שקלים, מחיר שעשוי להיות יקר למשפחות מרובות ילדים ובשימוש תכוף. עם זאת, במשרד הבריאות צופים שהתחרות במשק תביא לירידת המחירים. כמו כן, הוקם צוות בין-משרדי שיבחן במידת הצורך כלים להורדת המחירים.

בעתיד מתכננים במשרד הבריאות לאפשר שימוש נרחב הרבה יותר בבדיקות המהירות, כך שיקנו "תו ירוק" ויאפשרו כניסה למקומות המוגבלים לכ-48 שעות ולא רק כניסה נקודתית כפי שיהיה החל מהשבוע הבא. טרם ידוע מתי יחל השימוש הנרחב יותר.

תחילת השימוש בבדיקות המהירות במסגרת התו הירוק מצריך עדיין אישור ממשלה ושינוי התקנות הקיימות כיום.