ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

אלרעי פרייס: ייתכן שמנת חיסון אחת תספיק בעתיד

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות סיפרה על בדיקות שנעשות כדי למדוד את רמת הנוגדנים אצל מחלימים ומחוסנים • אתמול אובחנו כ-1,300 נדבקים חדשים, שהם 2.4% מכלל הנבדקים • שיעור הנפטרים מתוך המאושפזים בקרב חולי קורונה היה פי 2 בגל השלישי מהגל הראשון. במשרד הבריאות מייחסים את העלייה בסבירות גבוהה לווריאנט הבריטי
דקלה אהרן שפרן ואורלי אלקלעי
15 במרץ 2021
07:57
עודכן ב 17:36

נמשכת הירידה בתחלואה: ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס אמרה היום שמשרד ביצע בדיקות סרולוגיות במחלימים והבין שמנת חיסון אחת יוצרת כמות מאוד גדולה של נוגדנים בקרבם. מה שמעיד כי ייתכן שמנת חיסון אחת תספיק גם למחוסנים, כשיידרשו לחידוש החיסון. 

עוד אמרה אלרעי פרייס שהמגפה הולכת וקטנה, דבר שנובע מחיסונים של כ-5 מיליון ישראלים. "החיסונים עושים את האפקט, מקדם ההדבקה אומר את כל הסיפור", אמרה בתדרוך לציבור שערכה היום (שני). 

לפי הנתונים שפירסם הבוקר משרד הבריאות מקדם ההדבקה עומד על 0.76. אתמול אובחנו 1,339 נדבקים חדשים בקורונה, שהם 2.4% מכלל הנבדקים. מספר החולים במצב קשה עומד על 627. אלרעי פרייס סיפרה שפחות מ-15% מהיישובים מוגדרים אדומים, מה שמאפשר פתיחה רחבה יחסית של מערכת החינוך.

ראש מטה "מגן ישראל", תומר לוטן, אומר כי הירידה בנתוני התחלואה בשבוע האחרון מעודדת וכי נבדקת אפשרות להקלות נוספות. בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, אמר לוטן לאריה גולן כי חשוב לפעול בזהירות ולהקפיד על מרווח של עשרה ימים בין הפעימות בפתיחת המשק. הוא העריך כי לא יוטלו עוד הגבלות בטווח הנראה לעין.

האזינו לריאיון עם תומר לוטן בכאן רשת ב

בעניין מערכת החינוך אמר לוטן כי אי אפשר לבטל את הקפסולות ולחזור למתכונת לימודים רגילה משום שהילדים אינם מחוסנים ויש חשש להתפרצות מחודשת של התחלואה. עם זה נבדקת אפשרות להפעיל מערך של בדיקות מהירות במערכת החינוך. על הגבלת מספר הנכנסים לישראל אמר לוטן כי נמל התעופה בן גוריון הוא "עקב אכילס" של המאבק בקורונה וכי יש להמתין להכרעת בג"ץ בסוגיה.   

מספר המתים חצה את ה-6,000

לצד הירידה בתחלואה, אתמול חצה מספר המתים מקורונה בישראל את רף ה-6,000. הבוקר פורסם בכאן רשת ב כי ניתוח נתוני התמותה במהלך מגפת הקורונה מעלה כי בגל התחלואה השלישי השיעור בין מספר הנפטרים למספר המאושפזים בבתי החולים היה גבוה מאשר בגלי התחלואה הקודמים: פי שניים יותר מאשר בגל התחלואה הראשון וב-35% יותר מאשר בגל התחלואה השני.

לפי בדיקת כאן חדשות, בגל התחלואה הראשון, בחודשים מארס-אפריל בשנה שעברה, נפטרו 229 בני אדם. בבתי החולים אושפזו 2,573 מאומתים לנגיף קורונה. כלומר, יחס של 0.089 בין נפטרים למאושפזים.

בגל התחלואה השני – כשנבחנו החודשים יוני עד אוקטובר, נרשמו בישראל 2,263 מתים, והיו 15,472 מאושפזים בבתי החולים, יחס גבוה יותר של נפטרים לעומת מאושפזים - 0.146.

בגל התחלואה השלישי, בחודשים דצמבר עד פברואר 2021 נפטרו בישראל 2,895 בני אדם ו-14,821 מאושפזים בבתי החולים, יחס של 0.195 - שיעור גבוה פי שניים של נפטרים למאושפזים לעומת גל התחלואה הראשון ושיעור גבוה ב-35% לעומת גל התחלואה השני.

במשרד הבריאות מייחסים את העליה בשיעור התמותה בגל התחלואה השלישי בסבירות גבוהה לווריאנט הבריטי, שהפך להיות הזן הדומיננטי בארץ והוא ככל הנראה קטלני יותר מאשר הזן שהיה דומיננטי בישראל בשלבי המגיפה הראשונים.

נתון נוסף שיכול להשפיע על היחס הזה הוא המדיניות לגבי אשפוז של חולים במצב קל שהשתנתה במהלך משבר הקורונה, גם בעקבות עדכון פרוטוקול הטיפול וגם בגלל העומס הכבד על מחלקות הקורונה בגל התחלואה השלישי. עניין זה משפיע על יחס הנפטרים והמאושפזים וייתכן שהוא יכול היה להיות נמוך יותר.