מנסור עבאס
צילום: דוברות המשותפת

את אלכס גולדפרב קנו במיצובישי, מה יספק את מנסור עבאס?

אחרי רומן קצר עם רה"מ שהסתיים באכזבה - יו"ר רע"מ העביר לגוש מתנגדי נתניהו את המסר: אני מוכן לדבר. עבאס כבר הוכיח שהוא יכול להסתדר עם שני הצדדים, מה שרק מעלה את המחיר שלו ביום שאחרי הבחירות | הזווית
הזווית
16 במרץ 2021
07:30

נראה שאתמול הושלם המעגל: יו"ר רע"מ מנסור עבאס סיים את המסלול שמתמיכה נלהבת בראש הממשלה נתניהו, לפרידה כואבת ועכשיו - נקמה. בחדשות הערב פורסם אמש שעבאס פועל להעביר מסר לגוש מתנגדי נתניהו: אני מוכן לדבר אחרי הבחירות. יו"ר רע"מ אפילו פנה לגדעון סער וביקש ממנו שלא יכלול אותו בגוש נתניהו בקמפיין שלו וטען "זה מעליב אותי". יו"ר תקווה חדשה בינתיים סירב לבקשה. 

ובזמן שמפלגות המרכז והשמאל עוד שוקלות אם כדאי לשוחח עם עבאס, וחלקן גם הולכות על זה, מפלגתו מתחזקת בסקרים ועשויה להשפיע משמעותית ביום שלאחר הבחירות. עבאס כבר הוכיח שהוא יכול להסתדר עם תומכי ומתנגדי נתניהו, מה שהופך אותו לקלף חזק עוד יותר. ובזמנים שבהם קואליציות קמות ונופלות על מנדטים בודדים, אולי המצב צריך להיות בכלל הפוך - אולי כל אלו ששואפים להקים קואליציה צריכים לשאול את עצמם: מה יגרום לעבאס להצטרף דווקא אליהם? 

רומן קצר וסוער

הסימנים הראשונים להתקרבות בין נתניהו ועבאס הופיעו בסוף חודש אוקטובר, בהצבעה דרמטית בכנסת על הקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות. בהצבעה ראשונה שהתקיימה בצורה ידנית ההצעה אושרה. יו"ר הכנסת לוין וסגנו - עבאס, מיהרו להודיע שההצבעה אינה תקפה וקיימו הצבעה נוספת - שבה ההצעה נדחתה. אז החלו רחשים לדיל שנרקם בין נתניהו ועבאס - יו"ר רע"מ יבטל את ההצבעה בתמורה להארכת תוכנית החומש לחברה הערבית, שתירשם כניצחון של עבאס. מיותר לציין שיו"ר רע"מ הכחיש מיד. 

כרע"מ ביום בהיר: מי חושב שנתניהו הוא פוליסת הביטוח של חמאס? | ערן זינגר, פרשנות 

בהמשך היו דיווחים על כך שבליכוד שוקלים להוריד את אחוז החסימה כדי לסייע לעבאס בריצה עצמאית. ראש הממשלה אף הופיע בדיון של הוועדה למיגור האלימות והפשיעה בחברה הערבית שבראשה עומד עבאס. אז התגבשה תזה נוספת - נתניהו יספק מענה למצוקות של החברה הערבית, בתמורה לתמיכה של חברי רע"מ בעניינים הנוגעים למצבו המשפטי. 

אבל הימים האלו נגמרו מהר. בתחילת חודש דצמבר סער הודיע על פרישתו מהליכוד והקים את "תקווה חדשה" - מה ששינה לחלוטין את המפה הפוליטית. בליכוד החליטו לצאת בקמפיין אינטנסיבי במגזר הערבי. "אני אומר לכם, הפעם הערבים יצביעו לנו", אמר אז נתניהו, שהבטיח והציג תוכנית למיגור הפשיעה בחברה הערבית - מבלי לשתף את עבאס בעניין. 

בתחילת פברואר המתחים הפנימיים ברשימה המשותפת הגיעו לנקודת שבר ועבאס הודיע על ריצה עצמאית. רק שבשלב הזה הגיבוי של ראש הממשלה והליכוד למהלך הלך ונעלם. יו"ר רע"מ נותר ללא הבטחה להיות בקואליציה הבאה וללא הכוח שהביאה איתה הרשימה המשותפת. מכאן נראה שנותרה לו ברירה אחת - להמציא עצמו מחדש. אז הכירו את מנסור עבאס, גרסת "רק לא ביבי". 

לא מצליחים לדמיין את מרצ והליכוד יחד? אז למה את המשותפת כן? | האזינו ל"עוד יום"