אלשיך, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עתירה: אלשיך לא קידם קצינה כי רצה למנות גבר

מפרוטוקול הפגישה ביניהם עולה כי אלשיך אמר שהוא מעוניין ב"תמהיל מגדרי". הקצינה, בדרגת רפ"ק ביחידה לביטחון מידע במשטרה, התמודדה ב-2017 על תפקיד ראש מדור מהימנות, תפקיד בדרגת סנ"צ ביחידה, שבו כיהנה כמה חודשים כממלאת מקום, אך לא נבחרה
משה שטיינמץ
16 במרץ 2021
12:27
עודכן ב 15:34

המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך לא קידם קצינה בגלל "צורך בתמהיל מגדרי". כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. הקצינה ר' טוענת: "אלשיך אמר לי 'אני רציתי לשים שם גבר, חשבתי שזה נכון לשים שם גבר". ר', קצינה בדרגת רפ"ק ביחידה לביטחון מידע במשטרה, התמודדה ב-2017 על תפקיד ראש מדור מהימנות, תפקיד בדרגת סנ"צ ביחידה, תפקיד בו כיהנה כמה חודשים כממלאת מקום, אך לא נבחרה.


המסמך המשטרתי של סיכום הפגישה בין אלשיך לקצינה

לאחר שמונה לתפקיד קצין אחר היא ביקשה פגישה אצל המפכ"ל דאז אלשיך, שאמר לה כי לא נבחרה משני טעמים: האחד הוא הצורך ברענון השורות ביחידה, והשני הוא "התמהיל המגדרי".

לפי המסמך המשטרתי של סיכום הפגישה אמר לה אלשיך: "התמהיל המגדרי בתוך בכירי יחב"מ שהינו נכון ככל שזה אפשרי ויש קצינים מתאימים". אלשיך הוסיף ואמר לה: "את זוכה להערכה... אך השנים שאת משרתת ביחב"מ והצורך בתמהיל המגדרי הובילו לכך שהועדף מועמד אחר לאחר שקידמתי לתפקיד ראש יחב"מ קצינה חדשה". מזה מספר שנים רוב הקצינות ביחידה הן נשים.

בעתירה שהגישה לאחרונה הקצינה לבית המשפט היא טוענת כי אלשיך הוסיף ואמר לה: "רציתי לשים שם גבר". היא מבקשת מבית המשפט שיורה למשטרה לתת לה דרגת סנ"צ ולפצות אותה כספית על הפרש השכר שבין הדרגות.

הקצינה פנתה לנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, שקיבלה את עמדתה והחליטה אף לייצג אותה בהליך המשפטי. מלשכת היועצת המשפטית של המשטרה טענו בפני הנציבות כי דבריו של אלשיך הובנו שלא כהלכה, ובנוסף האמירה נאמרה אחרי קבלת ההחלטה, "ואין באותה אמירה של המפכ"ל המאוחרת להחלטה כדי ללמד על העדפה של קצין כזה או אחר על רקע מגדרי".

עוד הוסיפו מלשכת היועמ"שית: "אנו ערים לכך שבחירת המילים כפי שהופיעו בפרוטוקול יש בה משום הבעת חוסר רגישות מסוים כלפי הקצינה וייתכן כי היה מקום לחדד את כוונת המפכ"ל".

ממשטרת ישראל ואלשיך נמסר בתגובה: "משטרת ישראל חרטה על דגלה שוויון זכויות והזדמנויות לכלל השוטרים והשוטרות ללא הבדל דת, מגדר ומוצא. הקצינה לא קודמה בדרגה בשעתו משיקולים מקצועיים וענייניים, ולראיה במשטרת ישראל קודמו בשנים האחרונות קצינות רבות לתפקידי ליבה, פיקוד, שטח ומטה, הן ביחידה לביטחון המידע והן בכל מחוז ואגף אחר במשטרה. מעבר לכך אנו נשיב לעתירה בבימ"ש באמצעות הפרקליטות כמקובל".