חיסונים

פרסום ראשון: עודפי החיסונים של ישראל - מיליוני מנות שנרכשו לא יהיו בשימוש

גורמים בממשלה: חלק גדול מתוך 10 מיליון חיסונים שאמורים להגיע ארצה בחודשים הקרובים על בסיס הסכמים שנחתמו - לא יהיו שמישים עבור הישראלים • ייתכן שהמנות יועברו למדינות אחרות
ליאל קייזר
16 במרץ 2021
20:22
עודכן ב 00:38

מיליוני חיסונים שישראל רכשה לא יהיו בשימוש בגלל תכנון לקוי של מועדי האספקה שיביא לכך שלא יהיו ישראלים שיוכלו להתחסן בהם בזמן שהם אמורים להגיע לארץ, והם יפוגו תוקף עד המועד שבו על פי ההערכות יהיה צורך בחיסון נוסף, כך פורסם הערב לראשונה בחדשות הערב.

גורמים בממשלה אומרים כי חלק גדול מתוך 10 מיליון חיסונים שאמורים להגיע ארצה בחודשים הקרובים על בסיס הסכמים שכבר נחתמו לא יהיו שמישים עבור הישראלים, ויהיה צורך להשליך אותם או לחילופין להעביר למדינות אחרות.

לדברי גורמים, הסכמי רכש החיסונים נחתמו בתנאי חוסר ודאות, מה שהביא לתכנון לקוי של מועדי האספקה

לדברי הגורמים, הסכמי רכש החיסונים נחתמו בתנאי חוסר ודאות, מה שהביא לתכנון לקוי של מועדי האספקה. אולם לדבריהם העובדה שישראל מנהלת בימים אלה מגעים לרכש עשרות מיליוני מנות חיסון נוספות תחת מעטה חשאיות וללא שקיפות עלולים להביא אותנו בעתיד למצב דומה.

הסכום נחשף

היום (שלישי) נחשף בוועדת הכספים הסכום ששילמה מדינת ישראל על חיסוני הקורונה - 2.6 מיליארד שקלים. יו"ר הוועדה, חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה, כינס את הוועדה כדי לאשר את העברת התקציב. את הנתונים הביא נציג משרד האוצר בוועדה, לאחר שקיבל אישור ממשרד ראש הממשלה.

בינואר נחשף בכאן חדשות כי ישראל שילמה לפייזר ומודרנה כמיליארד שקלים עבור שתי מנות חיסון לחמישה מיליון ישראלים. מדובר בעלות של כ-47 דולרים לאדם עבור שתי המנות. עלות הרכש מפייזר עומדת על כ-775 מיליון שקלים, וממודרנה על כ-320 מיליון שקלים.