משלוח חיסונים
צילום: אי-פי

דיפלומטיית החיסונים: הדרישה החריגה של שגריר ישראל באיטליה ובסן מרינו מגנץ

דרור אידר, שמונה בידי נתניהו, שוחח עם שר הביטחון ודרש ממנו לאפשר העברת עשרות אלפי חיסונים לסן מרינו. גורם הבקיא בפרטים לכאן חדשות: לא אושרה העברה של יותר מ-5,000 חיסונים לאף מדינה
גילי כהן
17 במרץ 2021
08:08

ביום ראשון האחרון התקיימה שיחה חריגה בין שגריר ישראל באיטליה ובסן מרינו דרור אידר לשר הביטחון בני גנץ. אידר, שמונה בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, דרש שגנץ יאפשר להעביר עשרות אלפי חיסונים לסן מרינו. כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

חיסונים תמורת מתנות דיפלומטיות: פייר, מרגש, רק חבל שנתניהו לא שאל אף אחד בדרך | הזווית

לפי דברי אידר, ישראל התחייבה להעביר עשרות אלפי חיסונים לסן מרינו - מדינה קטנה שאוכלוסייתה נאמדת בכ-30 אלף איש. אידר לא השיב לפניית כאן חדשות. גורם הבקיא בפרטים מסר לכאן חדשות כי לא אושרה העברה של יותר מ-5,000 חיסונים לאף מדינה.

בשבוע שעבר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ישראל מחדשת את יוזמת דיפלומטיית החיסונים. כחלק מהמהלך כבר החלו דיונים מול מודרנה וגורמים מ-20 המדינות המעורבות, כפי שדרש היועמ"ש אביחי מנדלבליט. אחת הסיבות להחזרת התהליך היא העובדה שתוקפם של עשרות אלפי חיסוני מודרנה יפוג בסוף חודש מאי, ולכן יש זמן מוגבל לקדם את המהלך.

קודם לכן פנה גנץ לנתניהו ואמר כי הוא מוכן לקיים דיון בקבינט על העברות החיסונים למדינות זרות, המהלך שנחשף בכאן חדשות. במכתב שהעביר כתב כי "אם אכן מדובר בצורך מדיני חשוב, יש לאפשר את העברת החיסונים". גנץ הוסיף שהקפאת העברת החיסונים כוללת גם את העברת החיסונים לכוח הרב לאומי המוצב בסיני, ויש חשיבות בהשלמת סוגיה זו מבחינת יחסינו עם ארצות הברית. 

בסוף החודש שעבר פנה היועמ"ש לראש המל"ל כדי לקבל הסברים על תוכנית חלוקת החיסונים למדינות בעולם. קודם לכן, גנץ דרש מנתניהו לעצור את העברת החיסונים הישראלים למדינות זרות ולכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני בנושא. הוא הדגיש במכתב שהעביר לנתניהו כי קבלת ההחלטות ללא אישור מעלה חשש לפגיעה ביחסי החוץ והביטחון של ישראל.

בין המדינות הצפויות לקבל חיסונים מישראל נמצאות קפריסין, מאוריטניה, הונגריה, הונדורס, גואטמלה, צ'כיה, האיים המלדיביים, סאן מרינו, אתיופיה, צ'אד, קניה, אוגנדה, גינאה ועוד. כל מדינה תקבל בין אלף ל-5,000 חיסונים מתוצרת מודרנה.