תומר ישעיהו
תומר ישעיהו. צילום: ענבל איל

בחירות העורכים - כאן 88 | 16.3.2021

עדכון אחרון - 16.3.2021
מערכת כאן
17 במרץ 2021
11:43

כאן 88 עם מוזיקה חדשה בשבילכם. אלה שירים ישראלים ובינלאומיים שתוכלו לשמוע אצלנו. כמובן שלצדם אנו משמיעים שירים חדשים ומעולים נוספים בשידורי התחנה. בכל שבוע נפרסם כאן באתר שירים חדשים שכדאי להכיר, אשר בחרו העורכים המוזיקליים שלנו. לכל בחירות העורכים אפשר להאזין בפלייליסט מתעדכן בספוטיפיי.

אביתר בנאי – כוכב 

כשאסף אמדורסקי כתב את השיר "כוכב" עבור אלבומו המיתולוגי, "מנועים שקטים", ספק אם הוא דמיין את גלגול החיים שהשיר יעבור. 22 שנה אחרי שיצא הוא עובר דרך הפילטרים של אביתר בנאי והופך לתפילת הודיה. וכך בנאי כותב עם צאת גרסת הכיסוי שלו:

"הייתה לי קורונה. וזה היה קשה. מחולל חמצן וסטרואידים וכל העניין. כאבים ופחד. הבודהיסטים אומרים שהחיים זה כמו יציאה ללב ים בידיעה שהאוניה שלך תטבע בסוף. אני הרגשתי שאולי הזמן של האוניה שלי לטבוע הגיע… ונזכרתי בשיר, בתפילה הנפלאה של אסף. 'תן את חייך כמו טבעת יהלום'. ואמרתי לעצמי, כשאני יוצא מזה, אני מוציא לעולם את השיר הזה. זה נתן לי כוח וחשק להחלים. החיים הם אוצר והעונג הכי גדול, ואני מוכן לעבור את מה שצריך כדי לרפא את הלב שלי. כדי לחיות בתדר גבוה. להיות אהבה. ולא פחד. חיים ולא מנוסה... ואני רוצה לחיות ולאהוב בטירוף את הקרובים אלי. להנות מהם, לאכול אותם. כל יום. ולגעת בחום ובטוב שנמצאים פה בגדול. תמיד. ולנשום. ולהודות מעומק הלב על הכל."

תומר ישעיהו - פחות עצוב בשמש

לפני שנתיים תומר ישעיהו עשה לעצמו סדנת כתיבה, תרגיל ביצירה. בכל יום הוא לקח שיר שהוא אוהב מאוד ותרגם אותו, תרגום חופשי, חופשי מאוד. התרגיל הפך לאלבום קונספט שלא ראה אור בגלל זכויות יוצרים. מעט מהשירים שהשימוש בהם כן הותר מצאו דרכם לאלבומו החדש "אגם הלימון" (השיר "בוקר טוב" ה-"תרגום" לשירו של דמיס רוסוס Forever and Ever היה חלק מהאלבומו הקודם), המורכב ברובו מחומרים מקוריים ששואבים השראה מאווירת השירים שתרגם. בין אם הוא מודע לכך או לא, השירים שישעיהו בחר לתרגם הם חלק מה-DNA המוזיקלי שלו מכיוון שהם חלק מה-DNA של המוזיקה הישראלית. כשישעיהו שר אותם בעברית (כפי שעשו רבות במוזיקה הישראלית מקום המדינה עד סוף שנות השבעים) נדמה שהם היו שלנו ושלו מתמיד. זה בולט במיוחד ב-"פחות עצוב בשמש", במקור Emmenez-moi של צ'ארלס אזנבור. את האלבום החדש של ישעיהו מלווה סרט קצר שיצר רועי ריק (הקולקטיב, הגל השני) - תוכלו לצפות בו בשבת הקרובה (20.3) ב-14:00 בעמוד הפייסבוק שלנו.

Leon Bridges & Keite Young - Like a Ship

אחרי שבאלבומו הקודם ליאון ברידג'ס התרחק מעט משורשי הסול והגוספל שלו והתקרב יותר למטמורפוזה שהם עברו בשנות השמונים בדמות מה שמכונה כיום R&B, הוא חוזר בסינגל החדש שלו הביתה במלאו מובן המילה. יחד עם המולטי-אינסטרומנטליסט קית' יאנג הוא מבצע את שיר הגוספל הנפלא Like a Ship של Pastor TL Barrett & The Youth For Christ Choir. הביצוע המשותף הוא חלק מאלבום משולש בשם Soundtrack for Empowerment, והכנסותיו יתרמו לפרויקט Truth To Power שמטרתו בין היתר לגייס כספים עבור עסקים עצמאיים של הקהילה האפרו אמריקאית בטקסס, המדינה בה נולדו ברידג'ס ויאנג. 

Foo Fighters - Making A Fire

בפברואר השנה הוציאו ה- Foo Fighters את אלבומם החדש Medicine at Midnight, שהוגדר על פי דייב גרוהל כאלבום “מסיבת יום שבת” בגלל היותו קצבי וגרובי יותר מחומרים קודמים שלהם, לדבריו. “לרוב המוזיקאים יש את הגרוב הזה בתוכם, אני בטוח, הם פשוט אולי לא מצאו את הזמן או המקום הנכון לשחרר אותו”. Making a Fire הוא שיר הפתיחה לאלבום, או אם תרצו שיר הפתיחה למסיבה. ובדומה לסינגל Waiting on a War, שהיה קשור לבתו של גרוהל, הארפר (והיה גם הוא חלק מבחירות העורכים), הפעם, בתו ויולט משתתפת בשיר ושרה קולות רקע. דייב היה אוסף אותה מבית הספר והיא היתה מכינה שיעורי בית על הספה בזמן שהלהקה הקליטה בבית. יום אחד, הם החליטו לצרף אותה לחגיגה.


פרוטוקול בחירות העורכים

לשאלות ולשליחת חומרים: 88music@kan.org.il
(חומרים חדשים יש לשלוח בפורמט Mp3-320 בלבד)

למדור בחירות העורכים