בית חולים פסיכיאטרי
צילום: גטי אימג'ס

מספר פגועי הנפש המאושפזים ב-2019 עמד על 895

חמישה מהמטופלים מאושפזים יותר מ-30 שנים, ו-18 מאושפזים בין 30-20 שנים • ב"רופאים לזכויות אדם" אומרים שריבוי האשפוזים לפרקי זמן ממושכים מעיד על התנהלות בעייתית הפוגעת בזכותם של המטופלים
דקלה אהרון שפרן
17 במרץ 2021
10:09

מספר פגועי נפש המאושפזים לתקופות ממושכות במוסדות פסיכיאטריים עמד בשנת 2019 על 895 בני אדם, כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. בארגון "רופאים לזכויות אדם" פנו למשרד הבריאות בדרישה להבהרות בעניין ואמרו כי ריבוי האשפוזים חושף התנהלות בעייתית הפוגעת בזכותם של המטופלים לטיפול מיטבי ובחירויות הפרט שלהם.

במכתב שנשלח לשר הבריאות יולי אדלשטיין ולמנכ"ל משרדו פרופסור חזי לוי נכתב כי לפי נתוני משרדם, חמישה מטופלים מאושפזים במוסדות יותר מ-30 שנים, 18 בני אדם מאושפזים בין 20 ל-30 שנים ו-112 מטופלים מאושפזים בין 10 ל-20 שנים.

ברופאים לזכויות אדם אומרים כי מסגרות בריאות הנפש הן מקום מועד להפרות קשות של זכויות אדם וליחס לא הולם מסיבות שונות בהן היעדר כוח אדם מספק, והכשרות ותמיכה למניעת יחס כזה. בארגון אמרו עוד כי למרות שמשרד הבריאות מדווח על קידום טיפול במסגרות חלופיות לאשפוז ממושך, הדבר אינו מיושם בצורה משמעותית בשטח.

בארגון הוסיפו כי העדר פיקוח על הנעשה במוסדות, עיכובם של מכרזים לקידום מודלים חלופיים בקהילה וההתעלמות של משרד הבריאות מפניות בנושא מצביעים על כך שמצוקתם של מתמודדי נפש אלו כלל לא נמצאת על סדר היום של המשרד וכי בכך אחראי משרד הבריאות להפרה קשה של זכותם של מטופלים ומטופלות אלו לבריאות, ואף חושף אותם לפגיעות חמורות ומתמשכות.

ממשרד הבריאות טרם התקבלה תגובה.