נוסעים נכנסים בנתב"ג
צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

בג"ץ: התקנות שסוגרות את השמיים לא חוקתיות ומבוטלות משבת הקרובה

נקבע כי לא ניתן יהיה להגביל ל-3,000 את מספר הנכנסים ארצה ותבוטל ועדת החריגים ליוצאים מישראל. לדברי השופטים, ישראל היא הדמוקרטיה היחידה בעולם שבה הוגבלה באופן כה גורף זכות אזרחים לחזור למדינתם • סגן שר הבריאות: "בג"ץ לוקח אחריות על הסיכון בכניסת מוטציות לישראל". פרופ' אש: "ההחלטה עלולה לקרב את מדינת ישראל לגל תחלואה גבוה"
תמר אלמוג, אמוץ שפירא ונוב ראובני
17 במרץ 2021
13:22
עודכן ב 17:33

בג"ץ קבע היום (רביעי) כי התקנות שסוגרות את השמיים לא חוקתיות ובטלות מיום שבת הקרוב, יום פקיעת תוקף ההגבלות. השופטים אף החליטו כי לא יהיה ניתן להאריכן. נקבע כי התקנה בתקנות הגבלת התעופה, שקובעת מכסה של 3,000 נוסעים נכנסים ביום, ותקנת היציאה והכניסה, שדורשת אישור ועדת חריגים טרם יציאה מישראל עבור מי שלא מחוסן או מחלים – אינן חוקתיות.

השופטים סבורים כי ההגבלה פוגעת בזכויות בסיסיות, ללא שהות מספקת לארזחים להתארגן, עם מידע חסר, בלי שלממשלה היו נתונים ובלי שהיא נימקה מדוע קיבלה החלטה זו. סגן שר הבריאות יואב קיש תקף את ההחלטה וצייץ: "בג"ץ לוקח אחריות על הסיכון בכניסת מוטציות לישראל. בהצלחה לנו".


פרויקטור הקורונה, פרופסור נחמן אש, אמר שההחלטה שהתקבלה "מעוררת דאגה, מכיוון שתאפשר כניסת תחלואה רבה ווריאנטים מסוכנים לישראל". לדבריו, "עשינו צעדים רבים, כדי למנוע זאת, וחבל שכעת אנו מציבים בסיכון את נתוני התחלואה המעודדים. החלטת בג"ץ עלולה לקרב את מדינת ישראל לגל תחלואה גבוה דווקא עכשיו".

לפי ההחלטה, לא ניתן יהיה להאריך את תוקף ההגבלות האלה במתכונתן הנוכחית וניתנה התראת בטלות לפיה, ככל שיוטלו בעתיד הגבלות חדשות כלשהן על הכניסה לישראל והיציאה ממנה, "יש לבסס אותן על תשתית עובדתית מקיפה ועדכנית ולהבטיח כי הן עומדות כנדרש במבחנים החוקתיים".

בכך, קיבל בג"ץ את העתירות שהוגשו נגד ההגבלות, בין היתר על ידי התנועה לאיכות השלטון. לטענת בג"ץ, "הרושם שנוצר הוא שבמקום להשקיע מאמץ ומשאבים באכיפת הבידוד, הופעל משטר של הגבלת כניסה לישראל - פשוט יותר לביצוע אך פוגע הרבה יותר בזכויות יסוד". עוד נאמר כי ישראל היא הדמוקרטיה היחידה בעולם שבה הוגבלה באופן כה גורף זכות אזרחים לחזור למדינתם.

מגבלת היעדים על טיסות לישראל בוטלה אתמול. חברות תעופה יכולות להפעיל טיסות ציבוריות לישראל מכל יעד בעולם, כך אישרה אמש הממשלה. בחודש שעבר איים יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, המכהן גם כשר המשפטים, כי לא יאפשר את הארכת התקנות אם לא יתקבל מתווה שבמסגרתו יוכל כל ישראלי שמעוניין לבוא ארצה ולממש את זכות ההצבעה שלו. הוא אמר כי ידרוש לצרף נציג מטעם המשרד לוועדת החריגים הדנה ביציאה ובכניסה לישראל ולחשוף לציבור את אמות המידה שעל פיה היא פועלת.

בתוך כך, הכנסת אישרה בקריאה שניה ושלישית את החוק לפיקוח אלקטרוני על אזרחים ששבים מחוץ לארץ ונדרשים לשהות בבידוד ביתי. הפיקוח האלקטרוני יתאפשר רק אם האזרח ייתן את הסכמתו לכך - אם יסרב, יישלח למלונית בידוד. החוק מציין מקרים חריגים שיורשו לשהות בבידוד ביתי בלי פיקוח אלקטרוני מנימוקים הומניטריים או משיקולי בריאות, וכן קטינים בני פחות מ-14 ומי שמונה לו אפוטרופוס.

חברה פרטית תוסמך להפעיל את אמצעי הפיקוח האלקטרוני ולתחזקם על פי נוהל שיקבע משרד הבריאות באישור היועץ המשפטי לממשלה. החוק מציע שהמידע שיתקבל בחברה יישמר במאגר של משרד הבריאות - יימחק לכל המאוחר בתום תקופת הבידוד. עם זאת, החברה המפעילה תעביר למשרד הבריאות ולמשטרה מידע על מי שיפר לכאורה את הבידוד והמידע הזה יישמר במשך חודש. בנמל התעופה בן גוריון יש כעת מלאי של 10 אלף צמידים אלקטרוניים ובשבוע הבא ייתוספו אליהם עוד 20 אלף.

התנועה לאיכות השלטון הגיבה להחלטת על עתירתה ומסרה: "מדינת ישראל היא הדמוקרטיה היחידה בעולם שסגרה את הדלת בפני אזרחיה שלה, ועשתה זאת תוך שהיא גם מונעת מהם את זכותם הבסיסית להצביע בבחירות. אין זה אלא עוד סימפטום רע במיוחד של התנהלותה השערורייתית של הממשלה בניהול משבר הקורונה, של קבלת החלטות בשליפה ומהרגע להרגע, ותוך רמיסה מתמשכת של זכויות יסוד חוקתיות".