מכון ויצמן, ארכיון
צילום: דורון הורוביץ, פלאש 90

במכון ויצמן הצליחו לגדל עובר של יונק מחוץ לרחם

שיטה חדשה, שעשויה להוות כלי תקדימי בהתפתחות עוברים של יונקים: עוברי העכבר נראים תקינים לחלוטין וכל איבריהם התפתחו כרצוי יחד עם הגפיים ומערכת הדם והעצבים. אלכסנדר מייזנר, מנהל רגולציות הגנום במוסד מקס פלאנק בברלין, אמר: "להגיע לנקודה כזו זה דבר מדהים, מדובר באבן דרך משמעותית"
מאיה ראכלין
17 במרץ 2021
20:02

מדענים במכון ויצמן גידלו עוברי עכברים מחוץ לרחם, בשיטה חדשה, שעשויה להוות כלי תקדימי בהתפתחות עוברים של יונקים. בעיתון הניו יורק טיימס דווח היום (רביעי) שעוברי העכבר נראים תקינים לחלוטין וכל איבריהם התפתחו כרצוי יחד עם הגפיים ומערכת הדם והעצבים. העוברים גדלו בתוך רחם מלאכותי וזו הפעם הראשונה שדבר כזה קורה.

במחקר שפורסם בכתב העת Nature, תיארו כיצד הוצאו עוברים מהרחם של עכברים אחרי חמישה ימי היריון, ואת ששת הימים הנותרים הם בילו ברחם מלאכותי. כדי לבדוק את תהליכי ההתפתחות מחוץ לרחם, ערך הצוות השוואות מדוקדקות על העוברים שהתפתחו מחוץ לרחם עם עוברים שהתפתחו בתוך הרחם. החוקרים גילו תהליכים התפתחותיים זהים לחלוטין. השלב הבא של המחקר יהיה לנסות לגדל את העוברים מחוץ לרחם כבר בשלב אפס. אלכסנדר מייזנר, מנהל רגולציות הגנום במוסד מקס פלאנק בברלין, אמר: "להגיע לנקודה כזו זה דבר מדהים, מדובר באבן דרך משמעותית".

תגיות:
מחקר