בנימין נתניהו ומוחמד בן זיאד
צילום: אי-פי

בכיר באמירויות נגד נתניהו: "עשינו הסכם עם מדינה ולא עם אדם"

במדינה המפרצית מעבירים מסר ברור: לא מוכנים להיות חלק מהקמפיין של אף מועמד • נתניהו הכחיש שתכנן לטוס לאמירויות לפני הבחירות – אך דחף לאפשר נסיעה כזאת
רועי קייס, גילי כהן ועמיחי שטיין
17 במרץ 2021
20:27

ברקע ביטול הביקור של ראש הממשלה באבו דאבי, גורם בכיר באיחוד האמירויות תקף את בנימין נתניהו בשיחות סגורות ואמר: "עשינו הסכם עם ישראל כמדינה ולא עם אדם ספציפי" - כך פורסם אמש (רביעי) בחדשות הערב. הדברים הם המשך ישיר לדבריו של יועץ בכיר במדינה המפרצית, שכתב מוקדם יותר בטוויטר: "איחוד האמירויות לא תיקח חלק בענייני בחירות פנימיים בישראל, לא עכשיו ולא אף פעם". 

נתניהו הכחיש שתכנן לטוס לאמירויות לפני הבחירות, אך אתמול פורסם בחדשות הערב שמתחת לפני השטח הוא דחף לאפשר נסיעה כזו. בתחילה התכנון היה לטוס ביום חמישי בערב, אך לפי גורם ישראלי, יורש העצר מוחמד בן זיאד לא היה בדובאי ביום הזה. אפשרות נוספת שנבדקה היא לטוס ביום שישי, ובשל החשש מהתנגשות עם כניסת שבת נבדקה אף האופציה של טיסת לילה בין יום חמישי לשישי. 

בד בבד, במדינה המפרצית זועמים על כך ההכרזה של נתניהו בשבוע שעבר שהם ישקיעו כעשרה מיליארד דולרים בישראלים ואומרים: "זה לא היה אמור להתפרסם". באמירויות מאשימים:  נתניהו הפך את זה לכך ש"מוחמד בן זיאד לוקח חלק בקמפיין". דיפלומטיים מערביים ששוחחו בימים האחרונים עם גורמים באיחוד האמירויות אומרים: "מאוד קשה לעצבן את האמירתים – ונתניהו הצליח בכך. הם לא רצו לקחת חלק בבחירות, ונתניהו גרר אותם לכך. הם התחילו להרגיש שמשתמשים בהם".