-
צילום: עודד קרני, לע"מ

מנכ"לית ועדת הבחירות: מעריכה שתוצאות הבחירות הסופיות יוצגו עד יום שישי הבא

אורלי עדס לכאן רשת ב: "רק בשבוע הבא נוכל להעריך כמה יצביעו בנתב"ג" • מסתמן - החוזרים לארץ יצביעו עם נחיתתם ואז ילכו לבידוד ביתי • ועדת הבחירות פרסמה – כך יצביעו המבודדים והחולים
אמוץ שפירא
18 במרץ 2021
07:23
עודכן ב 17:57

מנכ"לית ועדת הבחירות אורלי עדס העריכה היום (חמישי) שניתן יהיה להציג תוצאות סופיות של הבחירות עד ליום שישי הבא בשעות הצוהריים. בריאיון לקרן אוזן בתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב אמרה עדס כי מערכת הבחירות הקרובה מורכבת מכל קודמותיה. היא ציינה כי רק בתחילת השבוע הבא יהיה אפשר לדעת כמה אזרחים ינחתו בנמל התעופה בן גוריון ולהיערך לאפשרות שיבקשו להצביע בקלפיות שיוצבו במקום.

האזינו לריאיון עם אורלי עדס

בפעם הראשונה יוצבו קלפיות ביום הבחירות בנתב"ג לטובת הנוסעים שיבואו ארצה. כך דווח הבוקר (חמישי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. בעקבות פסיקת בג"ץ מאתמול על הסרת הגבלת הכניסה לישראל, יאספו היום ומחר בוועדת הבחירות המרכזית את נתוני צפי הטיסות ויקבעו כמה קלפיות יש לפרוס בנתב"ג ובאיזה אופן.

בוועדת הבחירות אומרים כי עדיף שהחוזרים לארץ יצביעו עם נחיתתם ואז ילכו לבידוד ביתי, מאשר שיצטרכו לצאת להצבעה לאחר שיגיעו לביתם. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן, מסר לכאן חדשות כי הבחירות הנוכחיות הן יוצאות דופן.

"זה אירוע של פעם במאה שנה - קלפיות קורונה והצבעות נפרדות של חולים ומבודדים,  הסעות נפרדות באופן שיאפשר לכל חולה קורונה ולכל מבודד להגיע לקלפי בבטחה ולנהל הליך בחירות תקין", אמר פוגלמן וציין: "במעטפת מורכבת כזו של אילוצים וחוסר ודאות, זו תעודת כבוד לוועדת הבחירות, לחברה ואף למדינה שלנו".

בתוך כך, ועדת הבחירות פרסמה תרשים עם ההנחיות להצבעת חולי קורונה ומבודדים. חולים שנמצאים בביתם ומבודדים עם תסמינים יצביעו בקלפי ייעודית לחולים בלבד. יש איסור להגיע אל הקלפי באופן עצמאי אלא בהזמנת הסעה בלבד. מבודדים ללא תסמינים או מצביעים שאינם חייבים בבידוד אך חשים תסמיני קורונה – יצביעו בקלפי למבודדים. לפי ההנחיות, אין להגיע לקלפיות אלא בתחבורה ציבורית אלא ברכב פרטי. אם אין למבודד רכב או מי שיסיע אותו, ניתן להזמין הסעה מטעם ועדת הבחירות. 

בתום יום ההצבעה הראשון בצה"ל אמש, החלו להגיע לכנסת הקלפיות הצבאיות והליך קליטתן יצא לדרך. בוועדה מעריכים כי בכך יחסכו כמה שעות עבודה בשבוע הבא בעת הכנת הספירה של המעטפות הכפולות. ההצבעה בצה"ל תתחדש ביום ראשון.

על רקע החלטת בג"ץ לבטל את ההגבלות על כניסת ישראלים למדינה, בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי שלשום נחת בארץ מטוס מאתיופיה ובו היו שבעה חולים. כמה מהם חלו בווריאנט הבריטי וכמה בווריאנט הדרום אפריקני. הנוסעים האחרים במטוס התבקשו להיכנס לבידוד. בכירים במשרד הבריאות טענו הערב שההגבלות על נחיתת המטוסים וכניסת הנוסעים, אירוע כמו הטיסה מאתיופיה היה ניתן להכלה.