-
צילום: אי-פי

פוטין מגיב לביידן: מאחל לו רק בריאות, למרות העלבונות – הם ייאלצו להתחשב באינטרסים שלנו

הנשיא הרוסי הגיב לביידן: מאחל לו רק בריאות, אנשים נוטים להשליך על אחרים מה שהם רואים בעצמם" • דובר הקרמלין אמר כי הדבר יילקח בחשבון על ידי מוסקווה - שתבחן את יחסיה עם וושינגטון בעתיד הקרוב
מאיה ראכלין ואיתמר מרגלית
18 במרץ 2021
12:58
עודכן ב 13:48

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הגיב היום (חמישי) על התבטאותו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ואמר כי "נמשיך לעבוד איתם, אבל רק בתנאים שאנחנו מעוניינים בהם". הוא פתח את דבריו ואמר: "אני מאחל לו בריאות, בלי אירוניה ובדיחות", והוסיף כי "אנחנו מסתכלים בראי ורואים שם את עצמנו". 

"מה אשיב לביידן? אני מאחל לו בריאות בלי אירוניה ובדיחות. במובן הרחב יותר – בהיסטוריה של כל עם יש רגעים קשים, אבל כשאתה נותן ציונים לאנשים אחרים או למדינות אחרות, אנחנו מסתכלים בראי ורואים שם את עצמנו. אנחנו מייחסים לאדם אחר את מה שאנחנו חושבים", אמר פוטין. "אני זוכר שכשהיינו ילדים אמרנו שמי שמקלל הוא בעצמו כזה".

פוטין התייחס לממשל האמריקני ואמר: "בעם האמריקני יש רבים שרוצים לחיות איתנו בשלום, אבל הממשל האמריקני שולט והתודעה שלו בתקופה לא קלה. בנייה של יבשת אמריקה הייתה בנויה על השמדה של השמדה של עם אחר (האינדיאנים) ולאחר מכן באה תקופה של עבדות - וזה מלווה את תושבי ארה"ב. Black Lives Matter זו התוצאה, עד היום אמריקנים נתקלים בתופעות של השמדה ודיכוי - כך הם פותרים בעיות - בפנים ובחוץ". 

"זו המדינה היחידה שהשתמשה בנשק גרעיני נגד מדינה שלא החזיקה בגרעין. לא היה בזה שום היגיון צבאי - זו הייתה השמדה", המשיך פוטין לתקוף את הממשל בארצות הברית. "למה אני מדבר על זה? הם רוצים לנהל איתנו יחסים רק בנושאים שנוגעים לאינטרסים שלהם. הם שונים מאיתנו, יש לנו קוד גנטי שונה, אנחנו עומדים על האינטרסים שלנו נמשיך לעבוד איתם אבל רק בתנאים שאנחנו מעוניינים בהם, והם יאלצו להתחשב בזה"

מוקדם יותר הגיב דובר הקרמלין דימיטרי פסקוב על התבטאותו של ביידן בנוגע לנשיא פוטין, וציין כי האמירה מראה שאין בכוונתו של נשיא ארצות הברית לבנות קשרים עם רוסיה, והדבר יילקח בחשבון על ידי מוסקווה - שתבחן את יחסיה עם וושינגטון בעתיד הקרוב.

במוסקווה החזירו אתמול את השגריר בוושינגטון להתייעצויות, לאחר שהנשיא ג'ו ביידן כינה את הנשיא ולדימיר פוטין "רוצח". בריאיון לרשת ABC ששודר אתמול אמר ביידן כי פוטין ישלם מחיר על ההתערבות בבחירות בארצות הברית". דבריו נאמרו על רקע דוח המודיעין האמריקני שקובע רשמית שאיראן ורוסיה התערבו בבחירות האמריקניות האחרונות בשנת 2020.