הרמטכ"ל אביב כוכבי
צילום: פלאש 90

כוכבי לנשיא צרפת: במלחמה לא נהסס לתקוף בעוצמה בכל מקום שבו יימצא אמצעי לחימה או אויב

הרמטכ"ל הוסיף בפגישה עם מקרון, שבה גם הנשיא ריבלין השתתף: "מבחינה ביטחונית, לבנון הפכה לשבויה בידי ארגון הטרור חיזבאללה" • נשיא צרפת: "איראן חייבת לחדול מההפרות בתוכנית הגרעין"
רועי שרון
18 במרץ 2021
17:53

הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, אמר היום (חמישי) בפגישה עם נשיא המדינה ראובן ריבלין ונשיא צרפת עמנואל מקרון כי "בזמן מלחמה לא נהסס לתקוף בעוצמה בכל מקום שבו יימצא אמצעי לחימה או אויב". לדברי כוכבי, מבחינה ביטחונית לבנון הפכה לשבויה בידי חיזבאללה ואיבדה את השליטה על מדיניות הביטחון שלה.

כוכבי הוסיף כי "חיזבאללה מחזיק כיום אלפי טילים ורקטות הממוקמים בלב אוכלוסייה אזרחית ומיועדים במכוון לפגוע באזרחי ישראל. צה״ל יעשה הכול כדי למנוע זאת". כוכבי ציין כי לצה״ל יש אלפי מטרות בלבנון בהיקף שהולך וגדל מדי שבוע וכן עומדות לרשותו יכולות נרחבות להשמדתן. עוד אמר כי ממשלת לבנון אחראית לשנות את המצב, היא ומדינת לבנון ישאו באחריות מלאה לכל פעולה של חיזבאללה כנגד אזרחי מדינת ישראל".

נשיא צרפת מקרון אמר בהצהרה משותפת עם הנשיא ריבלין כי ארצו מודאגת מאוד בנושא הגרעין האיראני וכי יש לחזור ולפקח על מתקני הגרעין ולטפל באיום הטילים. מקרון אמר כי איראן חייבת לחדול מההפרות בתוכנית הגרעין שכן מדובר בביטחון האזור כולו וכי צרפת מגויסת לטובת התהליך למציאת פתרון.

שלשום אמר כוכבי בפגישה עם נשיא גרמניה שהוא מתחייב שמפקדי וחיילי צה״ל עושים הכול ועשו הכול, לאורך כל השנים ובכל המבצעים, כדי לא לפגוע בחפים מפשע. הוא הוסיף כי "במקרים בהם היה חשד כי נפגעו חפים מפשע, ידענו לחקור את עצמנו באופן יסודי ובמקרה הצורך, האחראים נתנו את הדין".

לדברי הרמטכ"ל, ההבדל היסודי בינינו לבין אויבנו הוא שבעוד אנו עושים כל שניתן כדי להימנע מפגיעה בחפים מפשע, אויבנו עושים הכל כדי לפגוע באזרחינו החפים מכל פשע. לדבריו, אנחנו בעידן של מלחמות חדשות בעלות מורכבות רבה ובית הדין בהאג חייב להתאים את עצמו למציאות החדשה.

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר במסיבת עיתונאים עם הנשיא הגרמני שטיינמאייר כי על הקהילה הבין-לאומית להתייצב יחד בקול נחרץ ובלתי מתפשר נגד ההתעצמות הגרעינית של איראן ונגד תמיכתה בארגוני טרור המאיימים על ישראל ועל היציבות במזרח התיכון.