שאול אמסטרדמסקי

בואו נודה בזה: אף אחד לא רוצה ללמוד על פנסיה כי זה פשוט משעמם

דמותה של מותק מרדכי, חברת הכנסת ב"מותק בול באמצע", רוצה להעביר הצעת חוק שתחייב לעבור סדרת חינוך פיננסי לפני שפותחים חשבון בנק • במבחן המציאות - להבין איך להתנהל פיננסית זה חשוב, אבל לאף אחד אין כוח לשמוע על זה • הקורונה הדגימה שלמידת הנושא לא תעזור - רק לקיחת אחראיות על הכסף שלנו
שאול אמסטרדמסקי
18 במרץ 2021
19:02

שמעתם שחברת הכנסת מותק מרדכי (דמות בסדרה החדשה של כאן "מותק בול באמצע". כ"ח) רוצה להעביר הצעת חוק שתחייב את כולם לעבור סדרת חינוך פיננסי לפני שהם פותחים חשבון בנק? בחיי, לא המצאתי את זה, נשבע לכם.

אני מודה שמשהו בי מזדהה קצת עם ההצעה של מרדכי. אנשים באמת לא יודעים מה זה ריבית פריים ופח"ק ופז"ק - ומפסידים המון כסף על עמלות וריביות לבנקים ולגופי הפנסיה, ומה שאתם לא רוצים. אבל האמת היא שבסופו של דבר זה מאוד קשה כי כשהמעטפה הזו של הפנסיה מגיעה אליכם הביתה - אתם לא באמת רוצים לפתוח אותה, נכון?

זה לא משנה כמה סרטונים אני אעשה לכם בעניין הזה, ידע זה פשוט לא מספיק. כי בינינו, כשאף אחד לא שומע, זה נורא משעמם כל הנושאים האלה ואף אחד לא באמת רוצה להבין בהם משהו.

כשהמעטפה של הפנסיה מגיעה אלינו הביתה, אנחנו לא באמת רוצים לבטוח אותה. אם ח"כ מותק מרדכי תעביר הצעת חוק שתחייב אותנו לרצות לקחת אחריות על הכסף שלנו – אני בעד

אבל השנה קרה דבר מדהים. 2020 העבירה את כולנו סדרת חינוך פיננסי של החיים, וזה לא רק שאני חושב ככה. בבנקים מעידים על כך, והנתונים בהחלט מראים את מגמת השינוי: השנה המינוס של הישראלים התכווץ ב-25 אחוז. מ-12 מיליארד שקלים ל-9 מיליארד שקלים.

החיסכון הזה לא קרה בנסיבות כיפיות, אלא כי השנה כולנו הקטנו את הצריכה, והמשק היה סגור לתקופות נרחבות. הנקודה הזאת מדגימה שידע הוא לא מספיק, אלא צריך רצון לקחת אחריות על העתיד הפיננסי שלנו, ובעלות על הכסף שלנו.

בקיצור, לפני שכל מיני חברי כנסת נמרצים מעבירים חוקים מוזרים על כל מיני סדרות חינוך, בואו פשוט נמשיך להחזיק את הרצון הזה - לקחת אחריות על הכסף שלנו גם אחרי שהקורונה תלך. אם חברת הכנסת מותק מרדכי רוצה להעביר הצעת חוק שתחייב אותנו לרצות לקחת אחריות על הכסף שלנו – אני בעד.