חיסוני פייזר לנגיף קורונה במרכז הרפואי שיבא, ארכיו
צילום: גטי אימג'ס

מומחים ממליצים מתן חיסון שלישי לאלפי מדוכאי חיסון

מחקר שבוצע בקרב קבוצת מדוכאי חיסון בבית החולים בילינסון גילה כי יותר מ-80% מהנבדקים שקיבלו שתי מנות חיסון לא פיתחו נוגדנים לנגיף קורונה. בשבוע שעבר נפטר בבית החולים מושתל כליות שנדבק בנגיף לאחר שקיבל את שתי מנות החיסון
קטי דור
18 במרץ 2021
23:14

מחקר שבוצע בבית החולים בילינסון בפתח תקווה, התגלה כי מדוכאי חיסון אינם מפתחים נוגדנים במידה מספקת, לאחר קבלת שני חיסונים נגד קורונה. כך פורסם הערב (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. על פי הפרסום, החוקרים קוראים לשקול מתן מנה שלישית, כדי להגדיל את הגנתם של מדוכאי החיסון מפני הנגיף.

מטרת המחקר הייתה לבדוק מהי מידת החסינות של אנשים המוגדרים "מדוכאי חיסון" במגוון מחלות. הקבוצה שבה התמקדו החוקרים הייתה קבוצת מושתלי ריאות המורכבת מכמעט 200 נבדקים. במסגרת המחקר קיבלו הנבדקים שתי מנות חיסון נגד קורונה. החוקרים בדקו את הקבוצה מיד לאחר מתן החיסון השני ושבועיים לאחר מכן.

במחקר התגלה כי 82% מהנבדקים כמעט כלל לא פיתחו נוגדנים, מה שאומר שיכול להיות שהם לא מספיק עמידים בפני החיסון ולא מספיק מוגנים. משום כך קראו החוקרים לשקול לתת למדוכאי חיסון אלה ואחרים מנת חיסון שלישית במטרה "להעיר", כלשונם, את מערכת החיסון ולהגביר את הגנתם.

"אנחנו מזהירים את המושתלים עדיין להתנהג כאילו אנחנו באמצע מגפת הקורונה", אמר פרופ' מרדכי קרמר, מנהל מערך ריאות בבית החולים בילינסון וממובילי המחקר. לדבריו, ההצעות הבאות בחשבון ביחס למדוכאי החיסון הן מתן חיסון שלישי, או ביצוע בדיקות נוספות של חיסון תאי שלא נבדקו במחקר. לדבריו, יתכן כי דווקא שם כן יש תגובה לחיסון הרגיל.

בשבוע שעבר נפטר בבית החולים מושתל כליה שחוסן פעמיים נגד נגיף קורונה, אך נדבק לאחר קבלת מנת החיסון השנייה. פרופ' דרור מבורך, יו"ר הוועדה לבטיחות בחיסונים, אמר כי הוא רואה את התופעה הזאת וכי יש לשקול לתת חיסון שלישי למדוכאי חיסון.