הפגנה באום אל פחם 05.03.21
צילום: רוני עופר, פלאש 90

"הצעקה חייבת להישמע": מאות הפגינו באום אל פחם

הפגנות נוספות במחאה על האלימות בחברה הערבית התקיימו במקביל בקלנסווה, שם ארע הלילה רצח כפול, ג'לג'וליה וערערה • קריאה נרחבה להשתתף הופצה בשפה הערבית: "אסור לשתוק על הפשעים שמאיימים על כולנו" • ראש עיריית קלנסווה, שאחיינו נרצח בירי: "אם הממשלה לא תתערב זה גם יגלוש למגזר הלא-ערבי"
אורלי אלקלעי וערן זינגר
19 במרץ 2021
13:09
עודכן ב 14:22

מאות רבות הפגינו היום (שישי) באום אל פחם, קלנסווה, ג'לג'וליה וערערה על הפשיעה והאלימות הגואה בחברה הערבית. לפנות בוקר נורו למוות בקלנסווה שני צעירים בשנות ה-20 לחייהם. 

באירוע הירי בקלנסווה, על רקע סכסוך בין עבריינים, נהרגו ליית נסרה בן ה-20 ומוחמד שאכר חטיב בן ה-21. שני פצועים נוספים אושפזו במצב בינוני וקל. שאכר היה אחיינו של מנכ"ל העירייה, אשרף חטיב, שניצל מניסיון חיסול לפני כשבועיים. בריאיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, חידד אשרף כי אין שום קשר בין ניסיון החיסול שלו לרצח האחיין שלו. "היו להם בעיות על רקע חברות. אני כולי רועד והמום", שיתף.

האזינו לריאיון עם מנכ"ל עיריית קלנסווה בכאן רשת ב

עוד התריע מנכ"ל עיריית קלנסווה כי האלימות במגזר הערבי היא מכת מדינה, "אם הממשלה לא תתערב זה גם יגלוש למגזר הלא-ערבי". בסמוך לניסיון חיסולו לפני כשבועיים, מסר חטיב לכאן חדשות: "אני זוכר זרם דם על היד שלי ואחר כך התעוררתי בבית החולים. אפילו את קול היריות לא שמעתי, גם את היורה לא ראיתי".

בחברה הערבית הופצה קריאה להשתתף בהפגנות: "טבח הוביל למותם של שני צעירים, שנורו בעודם יושבים בתוך בית. אלמונים פרצו למקום, ניתקו את החשמל ועשו את הפשע המחריד. אסור לשתוק עוד על הפשעים שמאיימים על כולנו. קוראים לכם להצטרף לתפילת יום שישי בכניסה לעיר ואחר כך נצא להפגנת זעם. אתם חייבים להשתתף והצעקה שלכם חייבת להישמע ברחובות".

בצהריי יום שישי שעבר מחו כ-400 בני אדם בכניסה לג'לג'וליה בעקבות רצח הנער מוחמד עדס בן ה-15, שנורה למוות כמה ימים קודם לכן ביישוב, סמוך לתחנת משטרה. גם שבוע לפני כן הפגינו אלפים באום אל פחם נגד האלימות והפשיעה בחברה הערבית, ונגד מה שהם מכנים אוזלת ידה של המשטרה. במהלך אותה הפגנה התפתחו עימותים ויושב ראש מפלגת רע"מ, מנסור עבאס, הותקף על ידי מפגינים. 

מתחילת השנה נרצחו 20 אזרחיות ואזרחים ערביי ישראל בנסיבות הקשורות לאלימות ופשיעה וכן נרצחו שישה ערבים שאינם אזרחים, כך לפי נתוני עמותת יוזמות אברהם. ב-22 ממקרי הרצח, הרצח נעשה באמצעות כלי ירייה. 16 מהנרצחים היו עד גיל 30 ובשלושה מהמקרים היה מעורב ירי שוטרים.