מחאת חסידי ברסלב נגד איסור הנסיעה לאומן

חיסונים תמורת אומן? הסיכום של דרעי עם אוקראינה

בהודעה רשמית של שר הפנים האוקראיני נכתב כי הוא שוחח עם מקבילו על העברת חיסונים מישראל. מוקדם יותר הודיע שר הפנים כי סוכם שישראלים מחוסנים יוכלו לשוב לאומן בקרוב
גילי כהן
19 במרץ 2021
18:23

שר הפנים אריה דרעי הודיע היום (שישי) כי סיכם עם מקבילו מאוקראינה ארסן אבאקוב שישראלים שהתחסנו יוכלו לשוב בקרוב לאומן. על פי ההודעה, בשלב הראשון יוקמו צוותים משתי המדינות ובשלב השני ייערכו לקליטת אלפים בעיר בראש השנה.

דיפלומטיית החיסונים: אלף עד 5,000 מנות ללפחות 19 מדינות

בהודעה הרשמית של שר הפנים האוקראיני נכתב כי הוא שוחח עם מקבילו גם על העברת חיסונים מישראל לאוקראינה. גורמים המעורים בנושא אמרו כי בשלב זה אין כל הסכמה להעברת חיסונים למדינה כלשהי וכי עד כה לא התקיים דיון עומק בסוגיה.

לפני כשבועיים פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ישראל מחדשת את יוזמת דיפלומטיית החיסונים, מהלך שנחשף בכאן חדשות. כחלק מהמהלך כבר החלו דיונים מול מודרנה וגורמים מ-20 המדינות המעורבות, כפי שדרש היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. אחת הסיבות להחזרת התהליך היא העובדה שתוקפם של עשרות אלפי חיסוני מודרנה יפוג בסוף חודש מאי, ולכן יש זמן מוגבל לקדם את המהלך.

בסוף החודש שעבר פנה היועץ המשפטי לממשלה לראש המל"ל כדי לקבל הסברים על תוכנית חלוקת החיסונים למדינות בעולם. קודם לכן, שר הביטחון ויו"ר כחול-לבן בני גנץ דרש מראש הממשלה בנימין נתניהו לעצור את העברת החיסונים הישראליים למדינות זרות ולכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני בנושא. הוא הדגיש במכתב שהעביר לנתניהו כי קבלת ההחלטות ללא אישור מעלה חשש לפגיעה ביחסי החוץ והביטחון של ישראל.

הדרישה להקפאת המהלך ולקיים עליו דיון בקבינט התקבלה לאחר חשיפת כאן חדשות על כך שתוכנית חלוקת החיסונים נבחנת על ידי גורמים משפטיים, בעקבות פניות רבות של עורכי דין, עמותות וגופים למשרדים הרלוונטיים. על פי חוק נכסי מדינה, יש צורך לקבל אישור לפני שימוש בנכס שכזה - חיסונים נחשבים לכאלה - ולפי המידע שהגיע לכאן חדשות, לא התקבל אישור שכזה מגורם רלוונטי במשרד החוץ.

בסביבתו של גנץ סבורים שרק לאחר קיום דיון מקצועי בנושא, והצגת הצדקה מדינית או ביטחונית, ניתן להעביר את אותם חיסונים - בדומה להליך שנעשה, למשל, בנוגע להעברת החיסונים לרשות הפלסטינית.