-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

"הפילה את הממשלה": תומכי ומתנגדי נתניהו נערכים להפגנה בבלפור – רגע לפני הבחירות

ברחוב בלפור בירושלים נשלמות ההכנות להפגנה האחרונה לפני הבחירות, שצפויה היום מול בית רה"מ. המפגינים, שמתייצבים שם כבר 9 חודשים, מגיעים לבחירות ברגשות מעורבים. מצד אחד הם משוכנעים שהם אלה שתרמו לפיזור הכנסת, מנגד הם מודים שלא הצליחו לתרגם את זה לזירה הפוליטית – ואף אחד מאנשי המחאה הבולטים לא יהיה בכנסת הבאה
יואב קרקובסקי
19 במרץ 2021
22:43
עודכן ב 07:17

"המחאה הזו גרמה לבחירות האלה": ברחוב בלפור בירושלים נשלמות ההכנות להפגנה האחרונה לפני הבחירות שצפויה היום (שבת) מול בית ראש הממשלה. המפגינים, שמתייצבים שם כבר תשעה חודשים, מגיעים לבחירות ברגשות מעורבים. מצד אחד הם משוכנעים שהם אלה שתרמו לפיזור הכנסת. מנגד, הם מודים שלא הצליחו לתרגם את כוחם לזירה הפוליטית – אף אחד מאנשי המחאה הבולטים לא יהיה בכנסת הבאה.

יועץ התקשורת של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשעבר, יוסי לוי, אמר: "המחאה ערערה וטלטלה את ממשלת נתניהו-גנץ, הממשלה המושחתת והגרועה ביותר מקום המדינה". שלומי וקנין, חבר מרכז ליכוד, סבור אחרת: "על מה הם השפיעו? הם הלכו אחורה, ארבע מפלגות התפרקו וכל אלה שהיו פה, בוגי יעלון, הלכו הביתה. איזו הצלחה יש לזה?"

המחאה הזו היא אולי הפרסונלית ביותר שהייתה כאן. היה לה מסר פוליטי ברור, אבל דווקא בניגוד לעבר, לא הצליחה לייצר כוח פוליטי של ממש. "המחאה הפילה את הממשלה", טענה דפני ליף. 

אחד האנשים המושמצים ביותר בהקשר הזה הוא אמיר השכל, אחד ממובילי המחאה. הטיחו בו כי הוא משועמם והוא הגיב בדמעות: "אני כל כך רוצה לחזור הביתה לשקט שלי. השקעתי יום ולילה בחקר השואה ובכתיבת ספרים. אני מאוד מתגעגע לזה. אני לא איש משועמם, יש לי עולם ומלואו. אני פה כי אכפת לי מהמדינה, כי יש לי ילדים ונכדים פה. אני עושה הכל כדי להשאיר להם מדינה מתוקנת".

כך או אחרת, ביום שלישי יתקיימו בחירות רביעיות בתוך שנתיים, והסקרים מנבאים תיקו בין הגושים. נתניהו מגיע לבחירות האלה במצב אידאלי - מול מפלגות קטנות ובלי מתחרה בולט.