לפיד ונתניהו
צילום: תומר נויברג ויונתן זינדל, פלאש 90

לפיד פנה לשלושת הערוצים לעימות משותף עם רה"מ

רה"מ טרם השיב להצעה • הנגבי: מעריך שאם גנץ יעבור את אחוז החסימה הוא ישב עם נתניהו • ח"כ שאשא-ביטון: "יש הרבה אנשי ליכוד שהולכים איתנו בשקט, מציעה לרה"מ לעשות בדק בית" • ליברמן: מי שיביא את מירב המנדטים יהיה המועמד שלי - לא משנה אם זה בנט או סער
יערה שפירא ודניאל אלעזר
20 במרץ 2021
12:23
עודכן ב 14:12

שלושה ימים לבחירות: המערכת הפוליטית ציפתה כולה לתשובתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר שיו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, קרא לו להתייצב מולו לעימות טלוויזיוני, אבל ראש הממשלה בשלב הזה מתחמק מלקיים עימות. לפיד קיים הערב מסיבת עיתונאים ואמר כי נתניהו מפחד מעימות מולו. 

בסוף השבוע, אחרי שבליכוד כבר השתכנעו שלפיד אינו מעוניין להופיע לעימות, החליטו להעלות את עניין הדרישה לעימות בצורה ברורה. נתניהו הורה לחברי הליכוד לומר שהוא מעוניין בעימות ללא תנאים בכלל. ההודעה של לפיד היום טרפה את הקלפים וראש הממשלה קיבל רגליים קרות. הערב התראיין נתניהו בכמה כלי תקשורת ואמר כי הוא אינו מוכן להתראיין בתנאים הקיימים וכי הוא דורש שלפיד יכריז קודם לכן שהוא רץ לראשות הממשלה.

במסיבת עיתונאים הערב תקף לפיד את נתניהו: "שמעתי הערב את כל התירוצים של נתניהו למה הוא ברח מהעימות שהצעתי לו. הכול תירוצים. הוא מפחד. שלושה חודשים הוא שם אותי על שלטי חוצות, עשה סרטונים "איפה לפיד?" דיבר עלי ללא הרף, ואז הצעתי לו לבוא לעימות, והוא נבהל ונעלם. עוד לא מאוחר. ההצעה בעינה עומדת. בוא לעימות. ביבי פוחד מפני שהוא יודע מה ייצא בעימות כזה". 

בעקבות הודעת לפיד דרשו היום במפלגת תקווה חדשה כי כל עימות, ככל שיתקיים, ייערך רק בהשתתפות כל המועמדים לראשות הממשלה ובכללם גדעון סער ונפתלי בנט יו"ר ימינה. במפלגה איימו לפנות לוועדת הבחירות המרכזית כדי לאכוף זאת.

מוקדם יותר אמר השר צחי הנגבי בריאיון לשלום קיטל בכאן רשת ב שהוא מעריך שאם כחול לבן תעבור את אחוז החסימה - היא תשב בממשלת נתניהו. "אני מכיר את גנץ ואנשיו, הם לא בנויים לשבת באופוזיציה", הוא הוסיף. השר מהליכוד הכחיש את הטענות שמפלגתו תתקוף את ועדת הבחירות המרכזית אם תוצאות הבחירות לא יהיו לרוחה. "אנחנו מכבדים את ועדת הבחירות, אבל היא קיבלה כמה החלטות לא מאוזנות לדעתנו".

הנגבי התייחס גם לכוונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להתייצב מחוץ לביתו של יו"ר ימינה נפתלי בנט ולדרוש ממנו התחייבות שישב בממשלה בראשותו. "המפגש הזה לא יצא לפועל, אבל הוא כנראה יגיע אחרי הבחירות בלשכת רה"מ. הייתי מצפה שבנט יגיד - 'רציתי לשמור על כל האופציות פתוחות וטעיתי. הייתי צריך להבהיר שלא אפיל ממשלת ימין'". 

חברו למפלגה, השר אמיר אוחנה, תקף את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וטען כי הוא מחוייב להרשעתו של ראש הממשלה. "אם נתניהו יצא זכה - היועץ לא יוכל להראות את פניו ברבים", אמר אוחנה בשבת תרבות בשהם. "הוא גרר אותנו לשלוש מערכות בחירות כתוצאה מכתב האישום שהוא הגיש". 

שאשא-ביטון: "ממליצה לרה"מ לבצע בדק בית" 

חברת הכנסת יפעת שאשא-ביטון מתקווה חדשה תקפה את נתניהו בשבת תרבות בחולון: "יש לנו ראש ממשלה שמדרדר את ישראל לשלטון יחידי, עושה מה שבא לו ומשחק בחיים של אנשים. הוא משקר בלי למצמץ בכלל, מדבר על מערכת חינוך פתוחה כשהיא לא פתוחה ומשקר לגבי התקציב". על המעבר של עריקים מהליכוד למפלגתה החדשה היא הוסיפה כי "יש הרבה אנשי ליכוד שהולכים איתנו בשקט, מציעה לראש הממשלה לעשות בדק בית".

חברה למפלגה, דני דיין,  טען בריאיון לכאן רשת ב שבנט הוא שסיגל את האפשרות להליכה משותפת של שתי הרשימות. "מהרגע הראשון אמרנו שלא נשב בממשלה בראשות נתניהו, ובנט סירב להתחייב לכך", הוא ציין. לשאלה אם תסכים תקווה חדשה להצטרף לקואליציה בראשות לפיד השיב דיין כי התרחיש הזה אינו ריאלי משום שבנט כבר הכריז שלא יישב בקואליציה כזאת. "אני לא רואה כיצד לפיד יוכל להרכיב ממשלה", אמר דיין.

חבר־הכנסת רם בן ברק מיש עתיד אמר בתוכנית כי לאחר הבחירות, תציב מפלגתו תנאי יחיד במשא ומתן עם שותפות אפשריות לקואליציה: לא לחבור לממשלה בראשות נתניהו. הוא הוסיף כי אם יש עתיד תהיה המפלגה הגדולה בגוש, יש להניח שיאיר לפיד יהיה המועמד להרכבת הממשלה. 

ליברמן: אמליץ על מי שיביא את מירב המנדטים

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר הבוקר בשבת תרבות בחולון שהוא ימליץ על המועמד שמפלגתו תביא את מירב המנדטים, בין אם זה בנט או סער. ליברמן המשיך לתקוף את החרדים ואמר: "הדבר הראשון שאעשה כשר אוצר זה קיצוץ בקצבאות לכל האברכים. קצבאות ילדים אחרי הילד החמישי מעודדות ילודה ובטלה אצל הבדואים בנגב והחרדים. צריך לשנות את המגמות האלה".