-

הסבב המהיר: ראשי המפלגות מול שאלות לא שגרתיות

מי ראש הממשלה הטוב בתולדות המדינה? מה הכישלון הגדול ביותר שלך? האם אתה מאמין באלוהים? • שלושה ימים לבחירות: כל ראשי המפלגות שהתייצבו לריאיון עם אסף ליברמן התבקשו לענות על אותה סדרת שאלות, כשלרשותם 90 שניות בלבד
הכול פוליטי
20 במרץ 2021
23:15

ראשי המפלגות שהגיעו הערב (שבת) לאולפן "הכול פוליטי" עם אסף ליברמן התבקשו להתמודד עם אתגר לא פשוט - סדרת שאלות מאתגרות, זהות לחלוטין לכל מועמד, חלקן מהתחום הפוליטי וחלקן לא. למועמדים נתנו 90 שניות בלבד להשיב על השאלות שבהן - האם אתה מאמין באלוהים? מה הכישלון הגדול בקריירה הפוליטית? ומי ראש הממשלה הטוב בתולדות המדינה? 

יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, טען, כי מנחם בגין הוא ראש הממשלה הטוב ביותר שהיה לישראל. בהמשך הוסיף, כי הוא גאה ברפורמות שעשה בחינוך, ביניהן חינוך חינם לגילאי 3-4 וכי הוא מתחרט על כך שתמך במועמדים מסוימים בפריימריז לליכוד.

בני גנץ, יו"ר כחול לבן, אמר בשאלון כי הוא מתחרט שלא פיזר את הכנסת כבר באוגוסט האחרון "אחרי שנתניהו שיקר פעם ראשונה בנושא התקציב". לדעתו, יצחק רבין היה ראש הממשלה הטוב ביותר בתולדות המדינה: "דמות צנועה וישרה שיש מה ללמוד ממנה". כשנשאל אם הוא מאמין באלוהים השיב בחיוב, אבל "בדרכי שלי". יו"ר מפלגת הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', הביע חרטה על התבטאויות לא נכונות ושנויות במחלוקת שהשמיע במהלך הקריירה שאפשרו, לטענתו, "לעשות עליו סיבוב". לדעתו, בנימין נתניהו הוא ראש הממשלה הטוב ביותר שהיה לישראל. כשנשאל מתי עשה קניות בפעם האחרונה, השיב: "אתמול". 

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר שהוא אינו מתחרט על דבר שעשה בקריירה הפוליטית שלו. הוא הוסיף כי הוא מעריך את ההישגים והצניעות של לוי אשכול - לדעתו ראש הממשלה הטוב ביותר. בהמשך אמר, כי הוא קונה באותו סופרמרקט, פעם בשבוע, מאז שנת 79', ועל השאלה אם הוא מאמין באלוהים ענה - "אני איש חילוני". 

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, סבור שהצלחתו הגדולה ביותר היא "העלאת המעמד של הציבור הערבי בישראל", והוא מתחרט על הפיצולים ברשימה המשותפת. כשנשאל מי ראש הממשלה הטוב ביותר אמר שהוא לא חושב שהיו ראשי ממשלה טובים ומסר כי התקופה הטובה ביותר הייתה תקופתו של רבין. כשנשאל מתי עשה קניות בפעם האחרונה, אמר שהוא מבצע קניות פעם בחודש.

יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, סבור גם הוא כי לוי אשכול הוא ראש הממשלה הטוב ביותר שהיה בישראל וכינה אותו "מנהיג דגול". הורוביץ אמר כי אינו מתחרט על דבר בקריירה הפוליטית שלו וכי הוא נאמן לדרכו. בהמשך השיב כי אינו מאמין באלוהים.

יו"ר העבודה, מרב מיכאלי, הודתה במסגרת השאלון שטעתה באנשים שחברה אליהם בפריימריז של 2015, אך לא הסכימה להגיד במה. בהמשך אמרה כי היא לא מאמינה באלוהים אך היא לא מתנגדת לאלה שכן מאמינים ולא ציינה מי לדעתה ראש הממשלה הטוב ביותר, אלא הזכירה לחיוב את יצחק רבין וגולדה מאיר.