מה ישתנה

מה ישתנה? החיים שצפויים כאן בעוד עשור

מתי נאכל סטייק מעבדה, איזו ספרות יכתבו כאן עוד עשר שנים (אם בכלל) ואיך ייראו ערי ישראל בעתיד? פסח עתידני בכאן תרבות - פרויקט מיוחד
כאן תרבות
24 במרץ 2021
16:50
עודכן ב 27 מרץ 21:42

השאלה "מה נשתנה" הפכה בשנה האחרונה משורה ששרים בערב פסח לתהייה קיומית שמרחפת מעלינו כל הזמן. הקורונה הזכירה לנו ששום דבר לא קבוע ויציב, שמה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה. בפסח הזה כאן תרבות מנסחת מחדש את השאלה, ותוהה מה ישתנה.

מה שברור הוא שהשינויים שצפויים לנו בשנים הקרובות לא יהיו קשורים רק לקורונה. שורה ארוכה של גורמים ישפיעו על חיינו: הצפיפות ההולכת וגדלה, משבר האקלים, ההטמעה של טכנולוגיות חדשות ופולשניות ותוחלת החיים העולה. אז באילו ערים נגור בעוד עשר שנים? איזה ספרים נקרא? מתי נאכל סטייק שיוצר במעבדה? ומה מתכנן לכולנו דור ה-Z שהולך בקרוב מאוד להשתלט על העולם? כאן תרבות מציגה: מה ישתנה - כך ייראו החיים שלנו עשור מהיום.

בימים ההם בזמן עתיד

דודו ארז (שלושה שיודעים) על סדר הפסח העתידי: ד"ר רעות סורק-אברמוביץ' מתארת סדר פסח במיקרו-גרביטציה על כוכבים אחרים; ד"ר רועי צזנה בתחזית ריאליסטית של המציאות בעשור הבא; ד"ר נאווה שקד על האלגוריתמיקה והבינה המלאכותית שיעצבו כל הרגל בחיינו; ד"ר טל רביב על התחבורה החכמה שתשנע אותנו ממקום למקום; וד"ר מיכל חמו לוטם על המדדים הרפואיים שינוטרו בזמן אמת

ארץ קטנה עם פרבר

צליל אברהם (חיות כיס) על ערי העתיד של ישראל: פרופ' אלון טל על הצפיפות ההולכת וגדלה וההשלכות של הסוגייה הזו על איכות החיים שלנו; אדריכלית נעמה מליס על האופן שבו תיראה סביבת המגורים שלנו בעוד עשור – ממגדלים עד פרברים בזבזניים; ומנכ"לית ארגון 15 דקות שמרית נוטמן בתחזית אופטימית על עתיד התחבורה הציבורית בישראל

מלחמת העולם Z

אלעד בר-נוי (פופ אפ) על הדור שהולך להשתלט על העולם: פאנל באולפן עם שני צעירים בני דור ה-Z - יערה בתר-פוקר ואמרי זיו - על החלומות, הפוליטיקה, האקלים, המיניות וכל מה שמעניין את הדור שיעלה למרכז הבמה בעוד עשור, וצריך לעניין את כולנו.

מי הזיז את גבינת ה-DNA שלי

רונה גרשון תלמי ושירי כץ (סרוויס) על עתיד הקולינריה: ד"ר תמי מירון, מפתחת מוצרי פודטק, מספרת על הארוחה שנאכל בעוד עשור; השף רז רהב על איך ייראו מסעדות העתיד; פרופ' רות בירק על תזונה מבוססת DNA שתהפוך לחלק מחיי כולנו; ונועה מנהיים בונה תפריט מסיפורי מדע בדיוני ופנטזיה.

פותחים בטארוט לספרות העברית

מאיה סלע ויובל אביבי (מה שכרוך) על עתיד הספרות: ד"ר ליאור זלמנסון מדבר על הדרך שבה הטכנולוגיה תשרת ותשעבד את הכתיבה והקריאה; ד"ר ננה אריאל על הז'אנרים והתכנים שיעסיקו אותנו, והדרך שבה זה ישפיע על מעמד הסופרים והסופרת; ושהרה בלאו קוראת את עתיד הספרות העברית בקלפי טארוט ומגיעה למסקנות נחרצות.

עד מאה חמישים

איציק יושע (60 החדש) על עתיד הזקנה: ד"ר יעקב בן שאול, גרונטולוג ועתידן של הזקנה, טוען שצריך להיערך ל"מגה חיים" עם התארכות תוחלת החיים והתפתחות תחזיות לחיים עד גיל 150 ויותר.

כאן תרבות משודרת בתדרים 104.7, 104.9, 105.1, 105.3 FM. אפשר להאזין לנו גם ביישומון ובאתר שלנו