שאול אמסטרדמסקי

עד מתי בירוקרטיה כפולה? האיחוד של מע"מ ומס הכנסה צולע כבר 17 שנה

רשות המיסים הודיעה בהתרגשות: סניף חדש באזור השרון יאחד את מס הכנסה עם מע"מ. זה נורא משמח והכול, רק שאיחוד מס הכנסה ומע"מ יצא לדרך לפני כמעט 17 שנה - אבל בשטח הכל נשאר מופרד • המשמעות: התעסקות כפולה לעצמאיים עם שני גופים בירוקרטיים • אם לוקח שנתיים להוציא לדרך את הפיילוט - כמה זמן ייקח עד שהוא יניב תוצאות?
שאול אמסטרדמסקי
21 במרץ 2021
18:04

הבוקר (ראשון) הוציאה רשות המיסים הודעה נרגשת: הם פותחים סניף חדש ומיוחד באזור השרון, שיפעלו בו במאוחד גם מס הכנסה וגם מע"מ. בתמונה נראה מנהל רשות המיסים נרגש וגוזר את הסרט. חבר'ה, זה נורא משמח והכול, אבל אתם אמיתיים? איחוד רשות המיסים לגוף אחד יצא לדרך לפני כמעט 17 שנה.

ההחלטה על האיחוד ב-2004 הייתה אמורה למזג את מס הכנסה יחד עם מע"מ ולפעול ביחד. מה שקרה בפועל זה שההנהלה באמת מוזגה, אבל מתחת לשטיח – הכול נשאר מופרד; העובדים נשארו בנפרד, הוועדים של העובדים נשארו בנפרד, מערכות המחשוב נשארו נפרדות. אפילו הקומות נפרדות.

ככה יוצא שכל עצמאי ועצמאית שרוצים להקים עסק, צריכים ללכת גם למע"מ וגם למס הכנסה. ובכל פעם שיש לך בעיה, היא בעיה כפולה. יש פה מחלקת גבייה ופה מחלקת גבייה.

אם לוקח לראשות המיסים שנתיים להוציא פיילוט - כמה זמן ייקח עד שהוא יניב תוצאות?

אז כשהם הוציאו את ההודעה הזו בבוקר, נזכרתי שלפני שנתיים הם כבר שלחו הודעה על פיילוט של סניף אחד שבו הכול יהיה ממוזג. התקשרתי ובדקתי, "רגע, זה פיילוט חדש? מה קרה עם ההוא?" - וגיליתי שזה אותו פיילוט. כלומר, לקח שנתיים מההחלטה על הפיילוט עד שהוא באמת יצא לדרך.

אם לוקח שנתיים להוציא לדרך את הפיילוט - כמה זמן ייקח עד שהוא יניב תוצאות? עוד 17 שנה?

בקיצור, מזל טוב לתושבי השרון והסביבה. סוף סוף תוכלו ללכת ולקבל שירות מאדם אחד, במקום להתפצל לשתי מחלקות. כל יתר 99.9% מהעצמאים במדינת ישראל? אתם עוד תיאלצו לחכות.