המחאות בלבנון

הקריסה הכלכלית בלבנון: המדפים ריקים, הלירה נופלת והרחובות בוערים

הלירה הלבנונית מוסיפה לצנוח - הדולר הגיע בשבוע שעבר ל-15 אלף לירות לבנוניות • בכירי הממשל בביירות מזהירים: סבסוד מוצרי היסוד יסתיים בחודש יוני
רועי קייס
21 במרץ 2021
19:53

לבנון קורסת, זו לא רק סיסמה גדולה, אלא זה ממש קורה בשטח. בימים האחרונים הלירה הלבנונית ממשיכה לצנוח, דולר אחד כבר הגיע בשבוע שעבר ל-15 אלף לירות לבנוניות בשוק השחור. לצד המשך ההפגנות וחסימות הכבישים במחאה על המצב, מדווח על עימותים מרובים של לקוחות בסופרים על מוצרי יסוד מסובסדים שאוזלים מהמדפים. בכירי הממשל בביירות מזהירים שהסבסוד של מוצרי היסוד יסתיים בחודש יוני לנוכח הידלדלות הרזרבות של המטבע הזר.

המשבר הפוליטי החמור והיעדרה של ממשלת קבע משפיע על קבלת ההחלטות במישור הכלכלי. למעשה מאז חודש אוגוסט, אחרי האסון הכבד בנמל ביירות, יש בלבנון ממשלת מעבר שלא באמת יכולה לקבל החלטות משמעותיות, ומשבר הקורונה גם הוא פוגע קשות בכל מקום בכלכלה שממשיכה לצלול למעמקים.

המגמה הזאת לא חדשה. לבנון בשנתיים האחרונות צועדת בבטחה למדינה פושטת רגל. כשמסתכלים קצת אחורה, לבנון זו מדינה לא יצרנית, היא תלויה בהשקעות זרות או במילים אחרות בתזרים דולרים. בשנתיים האחרונות המחסור בדולרים מחריף וזה משליך על הכול.

האזרחים חוששים שהממשלה תפסיק לסבסד את המוצרים ולכן הגיעה העת לאגור כמה שיותר. בעלי הסופרים נמצאים בבעיה כי היכולת שלהם לקנות סחורות פשוט יורדת. ויש עוד אירוע משמעותי והוא אספקת החשמל ובכלל אספקת הדלק, מוצר שגם הוא מסובסד. גם ככה לבנון סובלת מזרם חשמל בעייתי אבל יש המזהירים שעד סוף החודש המדינה עלולה למצוא את עצמה בעלטה מוחלטת. חברת החשמל דורשת מהמדינה מיליארד דולרים כדי להמשיך לספק חשמל, בינתיים המדינה יכולה להבטיח רק מאתיים מיליון דולר.