מנכ"ל חברת קאנטר, דודי חסיד

"הבחירות מורכבות יותר לחיזוי": סוקר כאן חדשות מתכונן ומבקש שלא נעשה לו נאחס

כמה קלפיות מדגם יוצבו ואיך בוחרים אותן? מה האתגרים שעומדים בפני הסוקרים בבחירות 2021? ואיך חוזים תוצאות כמעט מדויקות? דודי חסיד, שסוקר מערכות בחירות כבר 20 שנה, עונה על השאלות
מערכת כאן חדשות
22 במרץ 2021
15:00

מנכ"ל חברת קאנטר, דודי חסיד, סוקר מערכות בחירות כבר 20 שנה ואחראי על מדגם כאן חדשות שיפורסם מחר (שלישי) ב-22:00 בכאן 11, בכאן חדשות בדיגיטל ובכאן רשת ב. פחות מיממה לפני פתיחת הקלפיות, הוא אומר שבחירות 2021 הולכות להיות מורכבות יותר לחיזוי מהקודמות. "ישנן כמה מפלגות שנמצאות קרוב לאחוז החסימה ויכולות מאוד להשפיע על מפת המנדטים והגושים", הסביר חסיד.

בחירות 2021 בכאן חדשות: הסקרים, העדכונים וכל מה שצריך לדעת בדרך לקלפי 

ארבעה דברים שחשוב לדעת על המדגם
> בסך הכול נבחרות 50 קלפיות מדגם, שמשקפות את ההצבעה בכל הארץ
> שלושה מתוך ארבעה מצביעים נענים לבקשה להצביע בקלפי מדגם
> הספירה הכי חשובה מתבצעת ב-20:00 – והיא הקובעת למדגמי הטלוויזיה
> התוצאה המדויקות ביותר מתפרסמת בסביבות 01:00 בלילה

חסיד מצביע על אתגר נוסף לסוקרים – הקורונה. "בגלל המגפה הולכות להיות הרבה מעטפות כפולות", הוא מעריך. "אלו מעטפות של אנשים שלא הצביעו בקלפי בו הם רשומים, ואז אנחנו לא יכולים לדגום אותם בקלפיות ולחזות את ההצבעה שלהם". המגפה הוסיפה קשיים נוספים לסוקרים. הולכות להיות 300 אלף מעטפות כפולות של חולים מאומתים שנמצאים בבידוד. בנוסף, הנחיות הקורונה הובילו לפיצול קלפיות. כך שיותר קשה להחליט באיזו קלפי לשים סוקרים למדגם.

בחירות 2021 בכאן חדשות: הסקרים, העדכונים וכל מה שצריך לדעת בדרך לקלפי 

איך זה בעצם עובד?

חסיד הסביר לנו על תהליך הדגימה של מכון קנטאר. בשלב הראשון בוחרים 50 קלפיות שמייצגות בצורה הכי טובה את דפוסי ההצבעה במדינת ישראל. הן נבחרות לפי פרישה גיאוגרפית ומגזרית שתשקף את ההצבעה בכל הארץ - מהצפון ועד הדרום, מהמגזר הערבי ועד המגזר החרדי.

בהמשך מקימים קלפיות מדגם, שנמצאות ליד הקלפיות שבחרנו. הן נראות כמו קלפיות אמיתיות לכל דבר, יש בהן פתקי הצבעה, מעטפות ופרגוד. אנשי קאנטר מוצבים בקלפיות ומנסים לשכנע בוחרים שסיימו להצביע, להיכנס לקלפי המדגם ולהצביע גם בה. בדרך כלל שלושה מתוך ארבעה בוחרים בקלפי נענים לבקשה. 


 חמ"ל המדגם בבחירות 2019

"ההצבעות בקלפי המדגם נספרות במהלך היום וכך מתחילה להתגבש תמונת המצב. הקולות נספרים בצורה ידנית ומוזנים למערכת הדיגיטלית שלנו", פירט הסוקר שלנו. "הספירה החשובה ביותר מתרחשת בשעה 20:00. זו הספירה הסופית לפני המדגם שמוצג בטלוויזיה בשעה 22:00. כמובן שאנחנו ממשיכים לדגום גם אחרי השעה 20:00 כדי לבדוק אם אין שינויים גדולים".

"הספירה החשובה ביותר מתרחשת ב-20:00, היא הסופית לפני מדגם הטלוויזיה. התיקון של 01:00 בלילה הוא בעל רמת דיוק גבוהה מאוד" 

חסיד המשיך: "בשעה 22:00 עם סגירת הקלפיות, אנחנו מתחילים לקבל את ספירת האמת של הקולות בקלפיות האמיתיים. כלומר, בכל מקום בו הצבנו קלפי מדגם, אנחנו נקבל את תוצאות האמת. כך מתאפשר לנו להציג תיקונים במדגם הטלוויזיוני בסביבות השעה 01:00". לדבריו, במהלך שלוש מערכות הבחירות האחרונות ובכל הערוצים, התוצאה של 01:00 בלילה הייתה בעלת רמת דיוק גבוה מאוד.

"בגיל 10 אמרתי שאני רוצה להיות מינה צמח כשאגדל"

חסיד עדיין זוכר את הרגע בו הוא הבין שלהיות סוקר זה מה שהוא רוצה לעשות בחיים. "בבחירות 1984 הייתי ילד בן 10. צפיתי במדגם של ערוץ 1 עד סופו, ואז אמרתי לאבא שלי שאני רוצה להיות מינה צמח כשאהיה גדול", סיפר. 

 "שיתוף פעולה של צוות שלם". חסיד

בבחירות מועד ב' ב-2019 חסיד היה הסוקר המדויק ביותר. שאלנו אותו איך עושים את זה. "זה שיתוף פעולה של צוות שלם, מרמת התפעול ועד לניתוח הנתונים. אנחנו מנסים לבחור כמה קלפיות מדגם שישקפו בצורה מדויקת ככל האפשר את הצבעת האמת בכל המדינה", השיב חסיד.

לסיום, שאלנו את הסוקר שלנו מה הוא הכי אוהב בעבודה. "את האקשן והאנדרנלין", השיב. ומה הוא לא אוהב? "שלא הכול תלוי בי".