חיסוני פייזר לנגיף קורונה, ארכיון
צילום: גטי אימג'ס

מחקר ישראלי: חיסוני פייזר יעילים נגד הזן הבריטי, אבל פחות נגד הדרום אפריקני

יעילות החיסון נגד הזן הדרום-אפריקני נמוכה פי 7 ביחס לזן הבריטי או לנגיף המקורי. הנתונים שנבדקו נאספו מחולי קורונה שהחלימו מהנגיף ומנבדקים שחוסנו במנה הראשונה או השנייה של חיסון פייזר
נוב ראובני
22 במרץ 2021
18:38

מחקר שביצעו מדענים באוניברסיטת בן גוריון מצא כי החיסון של חברת פייזר נגד נגיף קורונה יעיל במידה רבה נגד הנגיף המקורי ונגד הזן שנושא את המוטציה הבריטית. עוד נמצא במחקר כי החיסון מספק הגנה פחותה נגד הזן הדרום-אפריקני של הנגיף ונגד גרסאות המשלבות בין המוטציה הבריטית והדרום אפריקנית. כך פורסם היום (שני) בכתב העת המדעי "Cell Host & Microbe".

פרופ' רן טאובה מהמחלקה למיקרוביולוגיה, אימונולוגיה וגנטיקה בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון, שעמד בראש המחקר אמר כי "הממצאים שלנו מראים כי יעילותו של החיסון כנגד הזן הדרום אפריקני פחותה, אם כי עדיין קיימת". נתוני המחקר נאספו מחולי קורונה שהחלימו מהנגיף ומנבדקים שחוסנו במנה הראשונה או השנייה של חיסון פייזר. דגימות הדם נלקחו 21 יום לאחר מתן מנת החיסון הראשונה או כ-10 ימים לאחר מתן המנה השנייה.

צוות המחקר בדק את רמת הנוגדנים המנטרלים בדם של המחלימים מהנגיף ביחס לדם שנלקח ממחוסנים. החוקרים השוו את יכולת הנוגדנים להגן מפני הדבקה בזן הבריטי. הממצאים העלו כי החיסון מספק רמות הגנה גבוהות פי 11 מרמות ההגנה שנצפו בחולים שהחלימו ולא התחסנו. מנגד, יעילות החיסון נגד הזן הדרום-אפריקני נמוכה פי 7 ביחס לנטרול זן הקורונה המקורי או הזן הבריטי.