פתקי ההצבעה במפעל "פלפוט" בקרני שומרון, החודש
צילום: אמוץ שפירא

חשש בוועדת הבחירות המרכזית מניסיון להתכחש לתוצאות הבחירות

קלפיות באזורים המוגדרים "רגישים" יאויישו הפעם בשני מזכירי קלפי ומפקח בחירות עם מצלמה • מנכ"לית ועדת הבחירות: "מקווה שהציבור יהיה מספיק נבון כדי לא להיגרר אחר דברים לא מבוססים
עמיחי שטיין וגילי כהן
22 במרץ 2021
20:22

בוועדת הבחירות המרכזית נערכים בבחירות 2021, יותר מתמיד, לניסיונות של גורמים במערכת הפוליטית להטיל ספק בתוצאות הבחירות. בוועדה הופתעו מכמות המתקפות הנוגעות לאמינות הוועדה, ואומרים כי אינם זוכרים מתקפות כאלה.

בכל הנוגע להיערכות ביום הבחירות עצמן, בוועדה תכננו להציב מפקח עם מצלמה בכל קלפי, אך לנוכח פריסת הקלפיות הנרחבת והיענות נמוכה, קלפיות באיזורים המוגדרים "רגישים" יאויישו הפעם בשני מזכירי קלפי ומפקח בחירות עם מצלמה - ובחלק מהמקרים אותם מפקחים עם מצלמה יסתובבו בין שתי קלפיות.

בשל ריבוי המפלגות המתנדנדות על סף אחוז החסימה - ספירת הקולות תימשך עד ליום שישי. בנוסף, מספר המעטפות הכפולות ששייכות לחולי קורונה מבודדים נמוך הרבה יותר מהציפיות.

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס, אמרה הערב לדוריה למפל בכאן 11 כי העניין המרכזי מבחינתה כרגע הוא הניסיון לקעקע את תוצאות הבחירות: "כולנו מרגישים את זה בימים האחרונים, את מה שקורה ברשתות החברתיות. אי אפשר להתעלם מהדברים ואני מקווה שהציבור יהיה מספיק נבון כדי להסתכל על הדברים כפי שהם ולא להיגרר אחר דברים לא מבוססים".

על הטענות לעבודה בשיטות מיושנות והעברת פרוטוקולים מצונזרים אמרה עדס: "הועברו פרוטוקולים ללא עמוד מסויים שכולל פרטים של בוחרים, לא היינו רוצים שהעמוד הזה ייחשף. זו שיטת הבחירות במדינת ישראל. רוצה הכנסת לשנות את השיטה? תתכבד ותשנה אותה".

גם במשטרה נערכים לפרסום תוצאות הבחירות. ניצב משנה ישי שלם, ראש מחלקת מבצעים במשטרה, אמר היום בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת ב: "מוכנים גם למהומות מול סמלי שלטון ולחילוקי דעות באשר לתוצאה".

האזינו לריאיון עם נצ"מ ישי שלם בכאן רשת ב