לפיד, הלילה
צילום: מרים אלסטר, פלאש90

"לא תקום ממשלה על קולות הכהניסטים הגזענים": הלילה של לפיד וגוש מתנגדי נתניהו

יו"ר יש עתיד התגאה בקמפיין חיובי ובשמירה על מפלגות הגוש, וכבר יצר קשר עם סער והורוביץ: "התחלתי כבר הערב לנהל שחיות עם חלק ממנהיגי גוש השינוי, נמשיך לנהל את השיחות" • סער פסל חיבור לנתניהו: "נעמוד בהתחייבויותינו" • חגיגות במטות כחול לבן, העבודה ומרצ
כתבי כאן חדשות
24 במרץ 2021
06:17

בגוש "השינוי" מתחילים לעבוד כדי ליצור גוש חוסם: יו"ר יש עתיד יאיר לפיד דיבר לקהל תומכיו היום (רביעי) לאחר חצות, והבטיח שיעשה הכול כדי לא לאפשר לנתניהו להקים ממשלה "על קולות הכהניסטים הגזענים", לדבריו. "לפני שלושה חודשים הפלנו ממשלה ויצאנו למערכת הבחירות הזאת. היינו אז המפלגה הרביעית בגודלה. אנחנו מסיימים את מערכת הבחירות כמפלגה השנייה בגודלה בישראל, שמובילה את גוש השינוי".

הנאום המלא של יאיר לפיד מליל הבחירות

ניכר היה שלמרות שמספר המנדטים שחזו המדגמים ללפיד – 18 היה נמוך מכמה מהסקרים לפני הבחירות, לפיד התגאה בכך ששותפותיו לגוש התחזקו בבחירות. "חשוב בעיניי שעשינו את זה באחריות, דאגנו לא להפיל אף אחת ממפלגות הגוש, לשמר את הסיכוי לשינוי בישראל. לוודא שכולם יוכלו מחר בבוקר להתחיל לעבוד להקים ממשלה שפויה", אמר.

תוצאות האמת המתעדכנות | מדגם כאן חדשות והסוקר דודי חסיד

הלילה פורסם כי יש עתיד שוחח עם כמה ראשי מפלגות – ביניהם יו"ר תקווה חדשה סער ויו"ר מרצ הורוביץ. "התחלתי כבר הערב לנהל שחיות עם חלק ממנהיגי גוש השינוי, נמשיך לנהל את השיחות", אמר. "נחכה לתוצאות האמת, אבל נעשה כל דבר להקים ממשלה שפויה בישראל".

מרבית שותפיו של לפיד חגגו הישגים

גדעון סער אמר בנאום שנשא במטה תקווה חדשה כי אין בכוונתו להיכנס לממשלה בראשות נתניהו: "נעמוד בהתחייבותנו". עוד אמר סער: "קיווינו לתוצאה טובה יותר, נכבד את פסק דינו של הבוחר". בהודעה המשותפת על שיחת הטלפון בינו ללפיד נכתב "נפעל למען עם ישראל".

יו"ר כחול לבן בני גנץ, שבניגוד לתחזיות הסקרים קיבל 8 מנדטים על פי מדגם כאן חדשות, אמר הערב: "כשאתה נלחם למעלה אתה לא שומע את רעשי הרקע ולא מריח את הטינופת. היו מי שהספידו, אנחנו בחרנו להילחם. התוצאות עדיין אינן בהירות מספיק. מציע להתאזר בסבלנות. אבל דבר אחד אני יכול להבטיח לכם - נמשיך להיאבק על הערכים שלנו".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר: "עשינו את המקסימום והראינו לכולם שיש לנו דרך ייחודית מאוד. המטרה להקים ממשלה ציונית ליברלית, לא נוותר על שני הנושאים האלו. מציע לכולם לקחת אוויר, אין הכרעה ברורה". במרצ, שעוברת את אחוז החסימה ואף מקבלת 6 מנדטים על פי מדגם כאן חדשות, בירכו על התוצאות. יו"ר המפלגה ניצן הורוביץ אמר לכאן חדשות: "שמחים על התוצאות. ממתינים לתוצאות האמת, אך זה הישג גדול מאוד".

עוד מטה שחגג הלילה הישג הוא זהו של מפלגת העבודה, שם הגיעו להישג גבוה מהסקרים האחרונים – 7-6 מנדטים. יו"ר המפלגה מרב מיכאלי דיברה בנאומה על יצחק רבין, ואמרה כי "אם יש משהו שהוכח הערב זה שהצליחו לרצוח את רבין, אבל בשום אופן לא הצליחו לרצוח את הדרך שלו"