חיסון קורונה חברת פייזר, אילוסטרציה
צילום: רויטרס

עלול להשפיע על ישראל: האיחוד האירופי מקשיח את כללי ייצוא חיסוני הקורונה

ההחלטה נחשבת איתות ברור של האיחוד האירופי לבריטניה - אך עשוייה להשליך על עוד מדינות • על הפרק: הידוק האכיפה על ייצוא חיסונים משטחי היבשת לכ-17 מדינות שעד כה לא היה צורך באישור לייצא אליהן - כמו ישראל, שוויץ ונורבגיה
בן יניב
24 במרץ 2021
16:21

הנציבות האירופית החליטה היום (רביעי) להקשיח את כללי הסחר והייצוא של חיסוני הקורונה עבור מדינות עם אחוזי מחוסנים גבוה, שאינן מייצאות חיסונים בעצמן לשוק האירופי או העולמי.

ההחלטה נחשבת איתות ברור של האיחוד האירופי לבריטניה, אך עשויה להשפיע גם על ישראל. זאת כיוון שבעדכון מציעה הנציבות בבריסל להדק האכיפה על ייצוא חיסוני קורונה משטחי האיחוד לכ-17 מדינות שעד כה לא היה צורך באישור לייצא אליהן - כמו ישראל, שוויץ ונורבגיה.

"מכניס לדיכאון": אירופה עשירה בכסף אבל רעבה לחיסונים

ברקע ניסיון האירופאים לעלות הילוך עם מבצע החיסונים המנומנם, מספר מקרי המוות ביבשת חצה לפני כשבוע את המיליון. מדובר ב-35.5% מכלל מקרי המוות מקורונה בעולם. במקביל ציין אתר האינטרנט Our World in Data שישראל ממשיכה להוביל בשיעור ההתחסנות העולמי.

בסמוך לכך הכריז ראש ממשלת צרפת כי המדינה חווה גל שלישי של נגיף הקורונה. בעקבות זאת הוטלו מגבלות חדשות למשך חודש ב-16 מחוזות, בהם הבירה פריז. עסקים לא חיוניים ייסגרו והתנועה תוגבל. בתי הספר יישארו פתוחים ופעילות גופנית במרחק של עד עשרה קילומטרים מהבית. כמו כן, לאחר שסוכנות התרופות האירופית הודיעה שחיסון אסטרזניקה בטוח ויעיל - מדינות אירופה חזרו להשתמש בו.