שלומי שבת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שלומי שבת ישיא משואה בערב יום העצמאות

לאחר שהחלים מקורונה הזמר והיוצר קיבל את הכבוד • השר טרופר: "החלמתו, בדיוק כמו דרכו המוסיקלית, היא במידה רבה ניצחון בגלל הרוח"
דורית מזרחי
25 במרץ 2021
17:41

לאחר שהחלים מקורונה: הזמר והיוצר שלומי שבת ישיא משואה בערב יום העצמאות ה-73 למדינת ישראל. בהחלטה משותפת שהתקבלה היום (חמישי) על ידי השרים הממונים, שרת התחבורה מירי רגב ושר התרבות והספורט חילי טרופר לאשר את המלצות הוועדה הציבורית לבחירת המועמדים להשאת משואה בטקס לציון 73 שנות עצמאות למדינת ישראל.

שבת, יליד יהוד בן ה-66, הוא יוצר מוזיקלי ישראלי המשלב בין סגנונות שונים – מרוק ועד מוזיקה ים-תיכונית. שבת שנולד למשפחת עולים ממוצא טורקי צמח באמצעות מוזיקת הנשמה המאופיינת כל כך בסגנונו המוסיקלי איתו זכה לכבוש את לב הקונצנזוס במוסיקה הישראלית. בין שיריו המפורסמים: "רק בגלל הרוח", "לכל אחד יש", "אבא" ועוד.

לאורך השנים שיתף פעולה עם עשרות אמנים ישראלים צעירים ונתן להם במה. חלק משיריו בשנים האחרונות משלבים מוטיבים מהמקורות היהודיים ובכך מחברים אותם לציבור הכללי. בשנה האחרונה חלה שבת בקורונה, אושפז לפרק זמן ארוך והגיע למצב קשה. עם החלמתו פעל כדי להדגיש לציבור את סכנות המחלה ולעודד את ההתחסנות. במשך שנים תורם שבת מזמנו האישי ומופיע בהתנדבות במסגרות שונות – אל מול חולים ופצועים, פעולה בה המשיך בתקופת הקורונה למרות הקושי הבריאותי.

השרה רגב: "שמחתי להודיע לשלומי שבת על הבחירה בו להשיא משואה בטקס ביום העצמאות הקרוב. שלומי, שתודה לאל, החלים מנגיף הקורונה, מצליח לרגש ולאחד את העם שלנו כבר למעלה משלושה עשורים. שלומי היקר, באישיותך, בנתינה שלך ובמה שאתה עבור כולנו, אתה הרבה יותר מ'אחד לנשמה'. הרוח הטובה שלך והמוסיקה המרגשת, שאתה יוצר, מצליחה לחדור ללבבות של כולנו. לא לחינם אומרים, שדברים שיוצאים מהלב, והלב שלך ענק, שלומי, נכנסים אל הלב. תודה לך על מה שהיה ועוד על מה שיהיה. אתה גשר של אהבה בעם שלנו, על כל חלקיו".

השר טרופר: "אני שמח להעניק, יחד עם השרה רגב, לשלומי שבת את הזכות להשיא משואה ביום העצמאות הקרוב. שלומי, בעיניי, מסמל את האחווה הישראלית בדמותו וביצירות המוסיקליות שלו לאורך שנים ארוכות. עם פסקול שמלווה אותנו מסוף שנות ה-80 ועד לעשור השלישי של שנות ה-2000, שלומי מוכיח כמה עומק, אהבה ואמת יש בעולם התרבות שלנו.

הבחירה שלו לפתוח את ליבו ולהתנדב בחברה הישראלית, וכמובן השירים שלו שמשלבים בין מזרח למערב ובין מסורת לחדשנות הם כל מה שיפה וטוב בחברה הישראלית. מוזיקה שמאחדת בין כל האוכלוסיות בעם היפה שלנו. החלמתו מוירוס הקורונה, בדיוק כמו דרכו המוסיקלית, היא במידה רבה ניצחון בגלל הרוח".