הצגת התו הירוק בכניסה לתיאטרון החאן בירושלים, בחוד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרסום ראשון: התו הירוק יוארך בלפחות שלושה חודשים

שתי האופציות שעל הפרק: הארכה של שלושה חודשים או של שישה חודשים. בתוך כך, משרד הבריאות מתכנן מחקר אחר חסינות האוכלוסייה. אם יתברר שישנה ירידה בחסינות - ייתכן שימליצו על סבב חיסונים שלישי • יממה לאחר הבחירות: משרד הבריאות דרש לכנס בדחיפות את הממשלה לדון ברכישת חיסונים
קטי דור וגילי כהן
25 במרץ 2021
20:58

פרסום ראשון: משרד הבריאות החליט להאריך להאריך את תוקף התו הירוק. כך פורסם הערב (חמישי) ב"חדשות הערב" בכאן 11. נכון לעכשיו תוקפו של התו שהוענק לראשוני המתחסנים אמור לפוג בעוד שלושה וחצי חודשים. אולם במשרד טרם החליטו עד לאיזה מועד להאריכו. שתי האופציות שעומדות על הפרק הן הארכה של שלושה חודשים או הארכה של שישה חודשים.

בתוך כך, עוד פורסם הערב במהדורה כי משרד הבריאות דרש אתמול לכנס היום בדחיפות את הממשלה כדי להחליט על רכש חיסונים ב-3.5 מיליארד שקלים ולאשר עוד תוספת תקציבית למשרד הבריאות בגובה דומה. בסך הכול מדובר בהעברה של שבעה מיליארד שקלים למערכת הבריאות.

על פי הפרסום, ישנם גורמים במשרד הבריאות שתומכים בהארכה בשלושה חודשים, הארכה שבמקביל אליה יבוצע מחקר שיבדוק מה מצב הנוגדנים בקרב המתחסנים ועל פיו להחליט מה הלאה. גורמים אחרים במשרד חושבים שצריך להאריך את תוקף התו בשישה חודשים, כלומר עד אמצע החורף. על פי אותם גורמים גם בתקופה זו יתברר כי יורדת החסינות - יש  לצאת למבצע חיסונים נוסף לחיסון שלישי.

במשרד הבריאות מתכננים מחקר אחר חסינות האוכלוסייה: רמת הנוגדנים תיבדק בבדיקות סרולוגיות במסגרתן יהיה מעקב אחר עשרות אלפי אנשים לאורך זמן. אם יתברר שישנה ירידה יתכן שימליצו על סבב שלישי של חיסונים.

התו הירוק מאפשר כניסה למחוסנים ולמחלימים בלבד למוסדות תרבות, חדרי כושר, מלונות ובריכות שחייה. תקנות התו נכנסו לתוקפן ביום ראשון 21 בפברואר, יומיים לאחר שאושרו בממשלה.

משרד הבריאות דורש לכנס את הממשלה לדון ברכישת חיסונים

במשרד הבריאות לא סיפקו הסברים מדוע דווקא כעת נדרש לרכוש עשרות מיליוני חיסונים בעלות כזו, כשמרבית האוכלוסייה בישראל כבר התחסנה ויש בידי משרד הבריאות עוד מיליוני חיסונים וכן התחייבויות חוזיות לקבלת חיסונים נוספים. בנוסף לכך, במשרד רוצים להחתים את השרים על טופס שותף סוד, שיאסור עליהם לדון בנושא בפומבי.

עם הבקשה לכנס את הממשלה עוד הבוקר, דרש שר הביטחון גנץ הסברים, בהם: מדוע כעת יש צורך לרכוש כל כך הרבה חיסונים - אך לא נענה. עם זאת סוכם כי השרים יקבלו מסמך הכנה מקדים - אך זה טרם נשלח. דיון בממשלה נקבע לבסוף ליום שני, לאחר החג, אך גורמים שמעורים בנושא אומרים כי עד שלא ייקבע סדר היום לדיון, כלל לא בטוח שהסוגייה תגיע לאישור הממשלה.

במשרד הבריאות לא השיבו לשאלה מדוע נדרשת כעת כמות כל כך גדולה של חיסונים ומסרו כי "מפאת הסכמי סודיות וחסיון מסחרי לא נוכל להתייחס לנושא זה".