בן גביר וסמוטריץ' בליל הבחירות
צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

שולי השוליים עברו הלבנה: מאחורי ההפתעה של סמוטריץ' ובן גביר

הדעות בנוגע לחיבור של השניים חצויות, אבל דבר אחד ניתן לקבוע - מפלגת "הציונות הדתית" הנחילה הפסד כואב לבנט וימינה, וגנבה להם מצביעים מתחת לאף. הטינה לבנט, המיתוג האטרקטיבי והחיבוק של נתניהו סייעו למפלגה השנויה במחלוקת לגרוף קולות דווקא במעוזים המתונים של הציונות הדתית
יאיר אטינגר | פרשנות
28 במרץ 2021
13:54

"אני והציונות הדתית כבר לא", כתב חבר דתי-לאומי בפייסבוק. הוא לא היה היחיד. חבר אחר, מהאגף הנגדי, צהל על "אנרגיה אדירה וסחף גדול" שהובילו לתוצאה שעליה חלם. שתי התגובות האמוציונליות התייחסו לאותו אירוע – הצלחת מפלגת "הציונות הדתית" בראשות בצלאל סמוטריץ' בבחירות שהיו בשבוע שעבר.

תוצאות הבחירות אומנם מנציחות את הקיפאון הפוליטי, אבל הביאו איתן חידושים דרמטיים לפוליטיקה הדתית. גם אם מדובר בעוד קדנציה אבודה בכנסת, ההישג של סמוטריץ' (ונתניהו, שעמד מאחוריו), כלומר השבעתה לכנסת של רשימה אולטרה-שמרנית ולאומנית תחת המיתוג "הציונות הדתית", עוד ימשיך להדהד בציבור הדתי, מהרשתות החברתיות, דרך דרשות בבתי הכנסת ועד שולחנות השבת.

שילובה ברשימה של רשימת "עוצמה יהודית", ממשיכת דרכו של הרב מאיר כהנא, בעקבות תהליך הלבנה ולגיטימציה מתמשך, נראה לחלק מהציבור הדתי עניין של מה בכך, ולאחרים הוא נראה לא פחות ממשבר אידאולוגי וחברתי. תגובות חצויות דומות מגיעות מול הנציגות החדשה בכנסת של מפלגת "נעם", המייצגת קבוצה שדגלה העיקרי הוא מאבק בתהליכי השוויון בין המינים – במערכת החינוך ובצבא למשל – וכן מאבק ממוקד בזכויות הלהט"בים במרחב הציבורי.

תיקו בדרבי הדתי-לאומי - הפסד של בנט

החברה הדתית לאומית, בהכללה מבוססת, נמצאת בימין המדיני-ביטחוני, אבל מבחינה דתית-תרבותית היא חצויה. הגוש החרד"לי, המזוהה עם סמוטריץ', הגיע להישג חסר תקדים: שישה מנדטים דרך פתקי הצבעה לרשימת "הציונות הדתית" ועוד אחד משוריין דרך הליכוד (נתניהו שיבץ ברשימתו את חבר מפלגתו של סמוטריץ' ח"כ אופיר סופר). יש עוד מספר לא מבוטל של מנדטים סרוגים קבועים במפלגות לא מגזריות, אבל הזרקורים מופנים למפלגתם של נפתלי בנט ואיילת שקד, מפלגה שבסיסה הוא המגזר הסרוג אבל פונה גם החוצה.

שאיפות ותסביכים: האזינו לפרק ב"עוד יום" על מערכת היחסים בציונות הדתית

ימינה קיבלה שבעה מנדטים, שבעה בלבד. זהו תיקו משפיל עם הגוש החרד"לי שנחשב תמיד נחות מבחינה מספרית.

לפי סקר מטעם מכון סמית - רק 51% מאלו שהצביעו לימינה לפני שנה הצביעו לה שוב השבוע

אמנם נחסכה מימינה ההשפלה של בחירות מועד א' שפלטו את בנט ושקד מהכנסת לתקופה קצרה, אבל שוב השניים לא מצליחים לעשות את זה, כלומר לסחוף את הימין הישראלי כדי להעפיל בסופו של דבר לבית שברחוב בלפור. בדרבי הדתי-לאומי – מדובר בתיקו של שבעה מנדטים לשני הצדדים, וכאמור, התיקו הזה הוא סוג של הפסד של בנט.

גם הזרמים המתונים הלכו עם סמוטריץ'

התסכול בקרב מחנה תומכי בנט נובע הן מהביצועים בקלפי והן מההצלחה של הקונקורנציה, סמוטריץ', שניהל קמפיין אפקטיבי (בסיוע מסיבי של נתניהו) וגייס פעילים נלהבים לעבודת שטח סוחפת. השטח של בנט היה פושר יחסית לטמפרטורה בשטח של סמוטריץ', מה שיכול להסביר אולי נתונים של סקר מטעם מכון סמית, שלפיו רק 51% מאלו שהצביעו לימינה לפני שנה הצביעו לה שוב השבוע. כשליש מהקולות נדדו מימינה ל"הציונות הדתית": 80 אלף קולות, השווים לכ-2.2 מנדטים.

ברור שחלק גדול מהקולות שקיבל סמוטריץ' אינם מזוהים עם המחנה החרד"לי, אלא דווקא עם החוגים המרכזיים של הציונות הדתית. אם נשים רגע בצד את התמיכה החרדית הדרמטית מאוד שקיבל סמוטריץ' (אחד הסיפורים הכי חשובים של הבחירות שנערכו השבוע), ונתמקד בסרוגים, ברור שסמוטריץ' גרף לא רק את קולותיהם של החרד"לים, אנשי כהנא ואנשי ישיבת הר המור, העומדים מאחורי מפלגת "נעם". סמוטריץ' קיבל קולות גם מהבורגנות הדתית המרכזית, כזאת שמחשיבה את עצמה מתונה וליברלית.

עדות לכך עולה מתוצאות האמת של שכונות ויישובים וקלפיות של סרוגים מהמיינסטרים הבורגני. סמוטריץ' קיבל קולות לא רק בקריית ארבע וביישובים תורניים, שם התמיכה בו היא מובנת מאליה. הוא ושותפיו, בן גביר ואבי מעוז מ"נעם", קיבלו תמיכה משמעותית ביישוב כמו אפרת (25.5%) ואלון שבות (33.6%) ואלקנה (37%) ובשכונות דתיות בפתח תקווה, מודיעין, שוהם, גבעת שמואל. סמוטריץ' נוכח אפילו בקיבוצים דתיים, שנחשבו תמיד באגף הדתי הליברלי. בקיבוץ לביא, למשל, הוא קיבל 23.7% מהקולות. כל הנתונים הללו מרעישים.

המיתוג האטרקטיבי והחיבוק מנתניהו

אז למה הם תמכו בו לכנסת? כמובן שרבים פשוט תומכים בסמוטריץ', ברעיונותיו, בסגנונו, וברשימה שהרכיב ומעריכים את פועלו כפרלמנטר מוצלח. יש גם כאלה שנרתעים או כועסים על נפתלי בנט מאז שפרש מהבית היהודי בדצמבר 2017.

החיבוק שהעניק נתניהו למפלגה של סמוטריץ' ובן גביר סייע לגריפת הקולות המתונים, כשחימם את הלבבות של הסרוגים הכמהים לחיבוק מהשלטון

אבל מה עם אלה שהתהפכו בקשר לסמוטריץ' על קו הסיום? אלה שבשבילם בן גביר הוא מוקצה, והדעות שלהם על נשים ולהט"בים קרובות הרבה יותר לנפתלי בנט או אלעזר שטרן ובכל זאת הכניסו את נציג מפלגת נועם לכנסת? מה עם אלה שפשוט "נקלעו לסיטואציה" ושמו ט' בקלפי? מהי הסיטואציה?

הנה כמה סיבות אפשריות: ההצבעה האסטרטגית המפורסמת עשתה את שלה. סמוטריץ' פתח בקמפיין גוועאלד לקראת הישורת האחרונה של מערכת הבחירות וזה חילחל היטב ועמוק לבתי הכנסת ומנייני החצר. גם קמפיין נתניהו שצייר את בנט כמשת"פ של לפיד ולפיכך הצמיד לו תווית של "שמאל", הצליח מעל למשוער בזכות הבנה מושלמת של הגנות הדתי לאומי. רבים נבהלו והתרחקו מבנט, ונצמדו לשמרנות של מפלגה מגזרית עם "אנשים כמונו".

החיבוק שהעניק נתניהו למפלגה של סמוטריץ' ובן גביר סייע גם הוא לגריפת הקולות המתונים, כשחימם את הלבבות של הסרוגים הכמהים לחיבוק מהשלטון. בדומה לכך, גם ההיבט המגזרי שיחק לטובת סמוטריץ', כשבסוף כולם רוצים שישמרו על "המוסדות שלנו. 

המיתוג של "ציונות דתית" למפלגה, השימוש הנמרץ ברב חיים דרוקמן, נשיא ישיבות בני עקיבא המכונה גם "זקן רבני הציונות הדתית" ובסמלי ציונות דתית, הביא לאפקט סוחף. אנשי הקריאייטיב של המפלגה הפעילו את כל שרירי הזהות של סרוגים רבים.

אולם מספר הרבנים שתמכו בסמוטריץ' היה בפועל מועט, רובם ככולם ראשי ישיבות, אבל כמעט לא היה רב מתון, פובליציסט או דמות ציבורית מרכזית, שיצאו פומבית נגד התופעה ונגד הלבנת "עוצמה יהודית" ו"נעם". הימנעות ששיחקה לטובת סמוטריץ'. כעת ישנם כמה רבנים שמתייצבים מול התוצאה המוגמרת שבה רשימה שנקראת "הציונות הדתית", מייצגת חלקים שנחשבו בעבר, משולי השוליים של המגזר.