-

נתניהו פנה ליהדות התורה וביקש שיביעו בו תמיכה - גפני לפי שעה מסרב

גנץ קרא לפגישה מרובעת עם לפיד, בנט וסער • הנשיא ריבלין יחל בסבב ההתייעצויות להטלת הרכבת הממשלה ביום שני הבא • חבר ש"ס על ביטול ישיבת הממשלה: "אני לוקח בחשדנות רבה את האמירות שביטול הדיון עולה בחיי אדם" • הרב דרוקמן: "סער צריך לוותר על העיקרון שלו למען העם" • ראשי סיעות הרשימה המשותפת נפגשו ביפו לדון בתנאים שיציגו ללפיד
מיכאל שמש, יערה שפירא
29 במרץ 2021
08:05
עודכן ב 15:54

הרכבת הקואליציה הבאה: ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה היום (שני) למפלגת יהדות התורה וביקש את תמיכתם בו. אולם לפי שעה יו"ר המפלגה משה גפני מסרב להביע בו תמיכה. בתוך כך, היום קרא יו"ר כחול לבן בני גנץ ליאיר לפיד, לנפתלי בנט ולגדעון סער לקיים בדחיפות פגישה מרובעת כדי לפתור על הפלונטר הפוליטי. ״בואו נשב בהקדם ונמצא את הדרך להקים ממשלה ישרה ולעצור את שלטון נתניהו״, נמסר בהודעה שפרסם גנץ.

מוקדם יותר הודיע מנכ"ל בית הנשיא לנציגי כל הסיעות כי ביום שני הבא יקיים נשיא המדינה, ראובן ריבלין, את סבב ההתייעצויות עם הנציגים וכי עד יום רביעי יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת. בתום סבב ההתייעצויות, אפשר שהנשיא יזמן אליו את המועמדים להרכבת הממשלה. הנשיא ריבלין הורה לאפשר גם הפעם שידור חי של המפגשים בכל אמצעי התקשורת. נציין כי ביום שני הבא צפוי גם להתחדש משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"האמירות שביטול ישיבה עולה בחיי אדם - מעלות חשד"

"אני לא מבין למה עדיין לא מונה שר משפטים": כך אמר הבוקר חבר הכנסת משה ארבל מש"ס, לאחר שאמש גנץ ביטל את ישיבת הממשלה בטענה שנתניהו מסרב למנות מועמד לתפקיד. חבר הכנסת ארבל טען בריאיון לאסף ליברמן ועקיבא נוביק בכאן רשת ב: "אם יש הסבר שמניח את הדעת כדאי שנשמע אותו. אני לוקח בחשדנות רבה את האמירות שביטול הישיבה עולה בחיי אדם, אני מקווה מאוד שזה לא כך".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ משה ארבל בכאן רשת ב

הרב דרוקמן: "סער צריך לוותר על העיקרון שלו למען העם"

הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבות בני עקיבא ואחד ממנהיגיה הרוחניים של מפלגת הציונות הדתית, טען הבוקר לכאן רשת ב: "אדם יקר ואחראי כמו גדעון סער צריך לוותר על העיקרון שלו למען העם". הרב דרוקמן ציין בריאיון לאריה גולן שפוליטיקאים צריכים לבטל את רצונם האישי לטובת הקמת ממשלה יציבה.

האזינו לריאיון עם הרב חיים דרוקמן

עוד הוא הוסיף: "לליכוד ניתנו 30 מנדטים – פי חמישה ממה שניתן למפלגות אחרות, איך אפשר לומר שזה לא רצון העם? אין ספק שזה מה שהעם רוצה".

ראשי סיעות הרשימה המשותפת נפגשו ביפו לדון בתנאים שיציגו ללפיד

ומהצד השמאלי של המפה, ראשי סיעות הרשימה המשותפת, איימן עודה, אחמד טיבי וסמי אבו שחאדה, נפגשו ביפו לדון בתנאים שיציגו ליאיר לפיד בתמורה להמלצה. עיקרם: מימון למאבק בפשיעה בחברה הערבית והקפאת חוק קמיניץ. בכל מקרה, לא בטוח שהמשותפת תמליץ על מועמד.

יו"ר בל"ד סמי אבו שחאדה אמר הבוקר לאסף ליברמן ולעקיבאנוביק, בכאן רשת ב: אני מניח שכולם במשותפת בעד חקיקה שתמנע מנאשם בפלילים להרכיב קואליציה. אני לא חושב שמדובר בחקיקה פרסונלית.

ח"כ עאידה תומא סלימאן נשאלה בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, אם הרשימה תמליץ על מועמד לראשות הממשלה והשיבה לרן בנימיני: בבחירות האחרונות כשהלכנו והמלצנו על גנץ, ראינו מה הוא הלך ועשה בסופו של דבר, ולאיזו ממשלה הוא נכנס. בתהפוכות שקיימות בפוליטיקה הישראלית לא צריך למהר לנקוט עמדה.

"כשמדברים על מי יהיה או על מי אפשר להמליץ, אמרנו שאנחנו הכי רחוקים מנתניהו. השאלה המהותית היא מי מרכיב את הממשלה וממי היא מורכבת. אני לא רואה את עצמי יושבת בשום קואליציה. יש אנשים שמוכנים כנראה להמליץ על נתניהו ולקבל את בן גביר - אנחנו לא", הוסיפה  תומא סלימאן.

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ עאידה תומא סלימאן, בכאן רשת ב

ראש עיריית טייבה שועאע מסארווה המקורב ליו"ר רע"מ, התייחס לאפשרויות העומדות בפני מנסור עבאס. "יש אנשים שעדיין חיים בחושך ומסרבים שהקול הערבי יהיה שותף בקבלת החלטות", הוא אמר לכאן רשת ב. "באופן טבעי, מי שהצביע במגזר הערבי למפלגות הערביות יותר נוטה שהן, לרבות רע"מ, ילכו עם גוש המרכז-שמאל".

מסארווה הביע התנגדות לשיתוף פעולה עם הליכוד וראש הממשלה בנימין נתניהו ותקף: "אי אפשר להתעלם מהעבודה שאבו יאיר קרא 'הערבים נוהרים לקלפיות'. עכשיו הוא צריך אותנו". ראש עיריית טייבה טען כי "המדינה משוסעת בגלל דבר אחד - שנאת חינם של הימין כלפי הציבור הערבי.