טראמפ בעצרת בחירות
צילום: רויטרס

מומחי הבריאות האשימו אותו בניהול כושל של משבר הקורונה - טראמפ תקף בחזרה

אנתוני פאוצ'י ודבורה בירקס, מבכירי מומחי הבריאות של הבית הלבן, האשימו את טראמפ בניהול כושל של המגפה בארה"ב. הנשיא לשעבר לא נשאר חייב ותקף את השניים: "מנסים להמציא מחדש את ההיסטוריה כדי לכסות על ההמלצות הגרועות שלהם"
נתן גוטמן
30 במרץ 2021
06:11

דונלד טראמפ כבר לא נשיא ארצות הברית, אך זה לא מונע ממנו להמשיך ולככב בכותרות, הפעם בעקבות עימות בינו לבין שניים ממומחי הבריאות הבכירים של הבית הלבן. בחלקים שהתפרסמו מריאיונות של ד"ר אנתוני פאוצ'י וד"ר דבורה בירקס, שייעצו לנשיא לשעבר במהלך משבר הקורונה שעדיין חי וקיים בארצות הברית, מתחו השניים ביקורת חריפה על התנהלותו של טראמפ במהלך המשבר. טראמפ לא אהב את ההאשמות, ופרסם מצדו הודעה המשמיצה את השניים. 

הריאיונות של פאוצ'י ובירקס נערכו כחלק מדוקומנטרי של רשת CNN על איך נראה ניהול המגפה בבית הלבן. "הייתה קבוצה בבית הלבן שבאמת האמינה שלא מדובר בעניין גדול", אמרה בירקס וטענה בנוסף כי הנשיא לשעבר סלד מאוד מעטיית מסכות בתוך הבית הלבן: "באחד האירועים בגן הוורדים אמרו לנו בבירור שלא רוצים שנעטה מסכות, אז כל בכירי הממשל הסירו את המסכות שלהם חוץ מפאוצ'י ואני". בירקס הוסיפה כי טראמפ קיבל נתונים מטעים מחלק ממקורביו, שגרמו לו לקבל החלטות שגויות. 

פאוצ'י מצדו ביקר במהלך הריאיון את התנהלותו של טראמפ ברשתות החברתיות בשיא המגפה, כאשר דרש להסיר הגבלות במדינות מסוימות, בהן התחלואה עדיין הייתה גבוהה. בהמשך לקח פאוצ'י קרדיט על ההחלטה להשקיע את המאמצים בפיתוח חיסון לקורונה כבר בינואר בשנה שעברה: "זאת הייתה אולי ההחלטה הטובה ביותר שקיבלתי בתפקידי".

הלילה (שני) פרסם טראמפ הודעה בוטה מטעמו בה תקף את השניים בחריפות בעקבות דבריהם. הנשיא לשעבר טען כי בירקס ופאוצ'י מנסים "להמציא מחדש את ההיסטוריה" על מנת לכסות על ההחלטות הרעות שלהם, שהוא בעצמו שינה וטען כי החלטותיהם פגעו קשות בכלכלת ארצות הברית. טראמפ לעג לפאוצ'י בדבריו על הגשתו במשחק בייסבול מוקדם יותר השנה, וטען כי דבריו בנוגע להחלטה על האצת תהליך פיתוח החיסון לקורונה אינם נכונים: "אני זה שביצע את זה ואפילו תקשורת הפייק ניוז דיווחה על זה". 

את בירקס כינה טראמפ "שקרנית מוכחת עם מעט מאוד אמינות" וטען כי פאוצ'י בעצמו ביקר אותה וביקש לא להיות באותו איתה באותו חדר. עוד טען כי המדינות שפעלו לפי המלצותיה נפגעו בצורה הקשה ביותר מהמגפה.