מדליקי המשואות הנבחרים
צילום: פלאש 90, רפי דלויה ודוברות טקס המשואות

שירה איסקוב ושלומי שבת: אלו הם משיאי המשואות ביום העצמאות ה-73

טקס הדלקת המשואות יתקיים בסימן הצדעה לאזרחים שפועלים לטיפוח החוסן החברתי
מערכת כאן חדשות
30 במרץ 2021
18:23
עודכן ב 09 אפריל 10:43

יום העצמאות ה-73 של מדינת ישראל, שיצוין בחודש הבא, יהיה בנושא "אחווה ישראלית". על פי החלטת השרים הממונים, בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל תצדיע המדינה לאזרחים ולאזרחיות שפועלים לטיפוח החוסן החברתי במדינה ולהעמקת המשותף והמאחד, ובהתאם לכך גם נבחרו אלו שיזכו השנה להשיא משואה לתפארת מדינת ישראל.

שירה איסקוב ועדי גוזי

איסקוב ששרדה ניסיון רצח מצד בן זוגה לשעבר אביעד משה ונפצעה אנושות. בזמן שיקום מאתגר היא החליטה להיחשף לציבור כדי לעזור לנשים שחיות במעגל האלימות. שירה נלחמה והתעקשה על מיצוי הדין עם משה תוך חשיפת שמו, נאבקה על קבלת אפוטרופסות על ילדם המשותף ועל סיום נישואיה.

עדי גוזי, נשואה ואם לשלושה, הצילה את איסקוב מניסיון הרצח תוך שהיא מסכנת את חייה. לאחר המעשה היא הפכה לקול בולט במאבק באלימות כנגד נשים ופעולותיה עוררו הערכה רבה בציבור.

שלומי שבת 

הזמר והיוצר היה בשנה החולפת בכותרות בעיקר בגלל שחלה בקורונה והחלים מהנגיף, אך שבת הוא קודם כל אחד מהזמרים האהובים והמצליחים בישראל, ורבים משיריו מהווים חלק בלתי נפרד מהפסקול הישראלי. 

שבת, בן ה-66, נולד ביהוד. לאורך הקריירה המוזיקלית שילב בין סגנונות שונים – מרוק ועד מוזיקה ים-תיכונית. בין שיריו המפורסמים שכבשו את לב הקונצנזוס הישראלי: "רק בגלל הרוח", "לכל אחד יש", "אבא" ועוד. לאורך השנים שיתף פעולה עם עשרות אמנים ישראלים צעירים ונתן להם במה. חלק משיריו בשנים האחרונות משלבים מוטיבים מהמקורות היהודיים ובכך מחברים אותם לציבור הכללי.

לאחר שחלה בקורונה, אושפז שבת לפרק זמן ארוך ואף היה במצב קשה. עם החלמתו פעל כדי להדגיש לציבור את סכנות המחלה ולעודד התחסנות. במשך שנים תורם שבת מזמנו האישי ומופיע בהתנדבות במסגרות שונות – בפני חולים ופצועים, פעולה בה המשיך בתקופת הקורונה למרות הקושי הבריאותי.

שר התרבות חילי טרופר אמר כי "עם פסקול שמלווה אותנו מסוף שנות ה-80 ועד לעשור השלישי של שנות ה-2000, שלומי שבת מוכיח כמה עומק, אהבה ואמת יש בעולם התרבות שלנו. הבחירה שלו לפתוח את ליבו ולהתנדב בחברה הישראלית, וכמובן השירים שלו שמשלבים בין מזרח למערב ובין מסורת לחדשנות הם כל מה שיפה וטוב בחברה הישראלית. מוזיקה שמאחדת בין כל האוכלוסיות בעם היפה שלנו. החלמתו מוירוס הקורונה, בדיוק כמו דרכו המוסיקלית, היא במידה רבה ניצחון בגלל הרוח".

ד"ר דרור דיקר, מנהל מחלקת קורונה בבית חולים השרון

אי אפשר לדבר החוסן החברתי השנה מבלי לדבר על הצוותים הרפואיים שבכל השנה החולפת היו בחזית המאבק בנגיף קורונה. ד"ר דרור דיקר, בן ה-58, הקים וניהל את אחת ממחלקות הקורונה הראשונות בישראל, בבית חולים השרון בפתח תקווה. ועל כך קיבל את הכבוד להשיא משואה ביום העצמאות.

דיקר עובד בבית חולים השרון שנים רבות, ולפני פרוץ משבר הקורונה התמחה ברפואה מונעת בקהילה. הוא גם מרצה בכיר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, ופרסם לאורך השנים מחקרים רבים בתחום רפואת פנים.

בשיא משבר הקורונה, כשהמחלקה תחת ניהולו עבדה מסביב לשעון, איבד ד"ר דיקר את אימו. למרות האובדן האישי, דיקר בחר להמשיך לעבוד במחלקה ולתמוך במטפולים ובצוותים העובדים תחתיו.

שרת התחבורה מירי רגב אמר על הבחירה בדיקר: "אתה מסמל את האחווה הישראלית העוצמתית והמעצימה של אנשי הרפואה שלנו בכל עת, וביתר שאת, בימים הקשים של ההתמודדות עם נגיף הקורונה. פועלך הוא מופת של אהבה בימי קורונה: אהבת האדם באשר הוא אדם ואהבת מקצוע הרפואה".

בשנה האחרונה, הבימאית שירלי ברקוביץ ומערכת חדשות השבת מלווה את ד"ר דיקר ומחלקת הקורונה שלו. מפתיחת המחלקה בימיה הראשונים של המגפה, הגל השלישי הקשה והעומס והקושי הנפשי שהותיר על הצוותים הרפואיים וגם כעת עם סגירת המחלקה ותחושת הניצחון.

הרב איתן שנרב, אביה של רנה שנרצחה בפיגוע במעיין עין דני

שנרב בן ה-48, נמנה עם מייסדיה של עמותת גמילות החסדים "חסד בלוד", שהוקמה על ידי חברי הגרעין התורני בעיר לוד. מזה 20 השנים האחרונות פעילה העמותה בסיוע לאנשים במצוקה ובחלוקת מזון לנזקקים. במהלך השנתיים האחרונות הצטרפו לפעילות העמותה מאות מתנדבים חדשים ופעילותה הורחבה והפכה לכלל ארצית. במקביל, שונה שם העמותה ל"קול רנה", לזכרה של בתו של הרב שנרב - רנה שנרב שנרצחה בפיגוע במעיין "עין דני", הסמוך ליישוב דולב, פיגוע שבו גם נפגע הרב שנרב עצמו.

עמותת "קול רנה" עוסקת בקידום מפעלי חסד ותורה, ומפעילה את רשת חנויות הביגוד "סיבוב שני" ליד שנייה. העמותה מקיימת סעודות שבת פתוחות לציבור הרחב ולמי שידו אינה משגת. והיא עוסקת בחיזוק התא המשפחתי ופועלת לקידום זמן איכות משפחתי ובתקשורת מקרבת המושתתת על ניתוק זמני מאמצעים טכנולוגיים כמו טלפונים חכמים ובילוי זמן איכות משפחתי.

בנוסף, מקיימת העמותה שיעורים תורניים, ועוסקת בבניית שבילי טיול וכן בשיקום מעיינות. שנרב והעמותה פועלים למען כלל גווני החברה הישראלית ומתוך מגמה ליצור שיח חיובי ומקרב ביניהם.

השרים הממונים, שרת התחבורה מירי רגב ושר התרבות והספורט חילי טרופר אמרו:"הרב איתן, אנו מצדיעים לך, למתנדבות ולמתנדבים בעמותה על שעשייתכם למען איחוד הלבבות במשפחה, בקהילה, בעם ובארץ ולמען חיזוק מעיינות הרוח בעמנו מבוצעת בקול רינה ובחדוות יצירה".

יעיש גיאת, בן 102 הרוקח תרופות טבעיות

יעיש גיאת, יליד תימן, בן 102 הוא "מורי"(מלמד) ותלמיד חכם, בעל חנות תבלינים מאשקלון הרוקח בחנותו תרופות טבעיות, על-פי שיטת הרמב"ם וידע שצבר והועבר אליו מדור לדור. גיאת הוא גם סופר סת"ם הכותב ספרי תורה בהתנדבות. ספרי התורה שכתב נתרמו לבתי-כנסת שונים ברחבי הארץ. גיאת מדריך בהתנדבות אנשים הפונים אליו לייעוץ ולברכה והמשיך בפעולתו גם בתקופת הקורונה בביתו.

השרים חילי טרופר ומירי רגב ציינו כי יעיש מסמל את העליה החלוצית, המשפיעה והמרעיפה כל טוב של יהדות תימן לישראל. "תבליניו החומריים והאנושיים, החומרים מהם עשויה אהבת אמת, לצד היותו סופר סת"ם בהתנדבות מבטאים את האחווה הישראלית, על שלל סגולותיה". 

עפרי בוטבול, מתנדבת בארגון סח"י (סיירת חסד ייחודית)

עפרי בוטבול היא תלמידת כיתה י"ב באופקים, בת 18, שמתנדבת בארגון סח"י (סיירת חסד ייחודית), במסגרתו היא מלווה קשיש בודד. "באחד מימי תקופת הקורונה הקשיש נפל בביתו והגיע למצב של אפיסת כוחות", הוסבר בהחלטה לבחור בה. "עופרי, שמלווה אותו ברמה היומית, גילתה זאת, הפגינה תושייה רבה, והזעיקה את כוחות ההצלה, שפרצו לדירתו והצילו את חייו". עפרי אף מרכזת כעת את פעילות המתנדבים בארגון בעירה.

לדברי השרה רגב, "הרוח הטובה של עפרי, חברותיה וחבריה מייצגת את האחווה הישראלית, על פיה נעשות פעולות לטיפוחו של החוסן החברתי שלנו. עפרי מרכזת את המחוייבות הערכית לנתינה ואת צו המצפון החברתי להנחילה בקרב בנות ובני נוער רבים אחרים. בימי קורונה ביטאה באורח מופתי עפרי את דאגתה לזולת ואת הקשר הנצחי והמנצח בין שרשרת הדורות בישראל, עת תמכה בכל מאודה בקשיש בן עירה".

רב סרן מאור כהן, "איש הלגו", רמ"ד שירות ייחודי ביחידת מיטב

רב סרן מאור כהן אמון על הליך הגיוס של אוכלוסיות מיוחדות לצה״ל, בהן אוכלוסיית המתנדבים. הוא פועל מתוך שליחות ומלווה באופן אישי כל מתנדב. בשנה וחצי האחרונות בהן הוא מכהן, גיוס המתנדבים לצה״ל עלה בכ-25%.

מעבר לשירותו הצבאי, כהן הקדיש את עשר השנים האחרונות לעבודה עם ילדים חולי סרטן. הוא ידוע בכינויו ״איש הלגו״, ומהווה מושא הערצה לילדים רבים ולבני משפחותיהם. הוא התחיל את התנדבותו בהקמת חוג לבניית לגו אחת לשבוע, ומאז הרחיב את התנדבותו לחלוקת ערכות לגו בשעות הערב. בשנה האחרונה, בצל התפרצות נגיף קורונה, נרתם רס"ן כהן לחלק לדיירי רחוב ולמשפחות נזקקות מארזי מזון ומוצרי שינה.

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר על כהן: "מה שאתה עושה בשני ערוצי העשייה שלך הוא יוצא דופן, ערכי, ציוני וגם אנושי. הגידול בהיקף המתנדבים במסגרת תפקידך במיטב הוא מרשים מאוד, ולצד זאת העבודה בבתי החולים כ'מאור איש הלגו' ראויה לכל הערכה. על כל אחד מהם לחוד אפשר היה לבחור בך - וכשזה בא ביחד, אז בוודאי שאתה המועמד הראוי ביותר. אני שמח מאוד שנבחרת לייצג את צה"ל ולהדליק משואה ביום העצמאות, אין לי ספק שתייצג אותנו בכבוד".

אייבי מוזס, יו"ר ארגון נפגעי פעולות האיבה

אייבי מוזס בן ה-71 הוא אחד ממקימי ארגון נפגעי פעולות האיבה, ומכהן בהתנדבות כיו"ר הארגון. הוא אלמן והורה שכול. מוזס עצמו נפצע קשה בפיגוע ב-1987 שבו פגע בקבוק תבערה ברכבו. בפיגוע נרצחו אשתו של מוזס ובנו בן ה-5. 

כבר 30 שנה שמוזס פועל למען שיקומם של נפגעי פעולות האיבה ומשפחותיהם. הארגון מאגד תחתיו אלפי משפחות שכולות, אלמנות, יתומים ונכים, שהוכרו על ידי מדינת ישראל כנפגעי פעולות איבה. ב-1998 זכה הארגון בהכרה ממשלתית כארגון היציג הבלעדי של נפגעי פעולות איבה.

עדן טפט הבטינש, ראש תחום קהילת יוצאי אתיופיה במשטרה

רפ"ק עדן הבטינש היא ראש תחום קהילת יוצאי אתיופיה במשטרת ישראל. עדן נולדה באתיופיה ועלתה לישראל בגיל 9. בשנת 2000, בראשית האינתיפאדה השנייה, נרצח בן-דודה פקד יוסף אסראסה ובעקבות האירוע הטראומטי, החליטה עדן להתגייס למשטרת ישראל לשירות מבצעי במג"ב ולאחר 10 שנים עברה לשרת כקצינת חקירות ושימשה במגוון תפקידים מרכזיים.

במסגרת תפקידה הנוכחי היא אחראית על הקשר בין המשטרה וקהילת יוצאות ויוצאי אתיופיה. תפקיד המחייב היכרות ישירה עם המסורת והתרבות של קהילות יוצאות ויוצאי אתיופיה בישראל. במהלך תקופת הקורונה עסקה רפ"ק הבטינש בפעילות הסברתית בקרב יוצאות ויוצאי אתיופיה, לצורך הנגשת המידע על מחלת הקורונה ועידוד החיסונים.

לצד זאת, פעלה להבטחתם של סלי מזון למעוטי יכולת וליוותה צעירים רבים מקרב יוצאי אתיופיה בימים מורכבים אלה. פעילותה בתקופה זו מייצגת את פעילותם של שוטרים ושוטרות רבים, העושים לילות כימים לשמירה על בטיחותם וביטחונם האישי של אזרחיות ואזרחי ישראל תוך אחריות וערבות הדדית.

ציפי הרפנס, מנהלת תיכון אמי"ת טכנולוגי בבאר שבע

ציפי הרפנס, בת 44, מנהלת את תיכון אמי"ת טכנולוגי בבאר שבע מזה שמונה שנים. הרפנס הביאה לידי ביטוי את האחווה הישראלית לא רק בתפקודה למופת כמנהלת בית ספר בעת המאתגרת הזאת, אלא גם עת שנודע לה שתלמידה צפוי לעבור השתלת כליה וליוותה אותו לאורך כל השיקום ואף התנדבה למשמרות שמירת לילה לצדו והפכה לחלק בלתי נפרד ממשפחתו הקרובה.

הרפנס נמצאת בתחום ההוראה מזה 25 שנה, לתיכון אמי"ת טכנלוגי בבאר שבע הגיעה לפני כשמונה שנים לאחר שנים רבות באולפנת אמי"ת אוריה בעיר בה ניהלה וריכזה את מקצוע מדעי המחשב. תלמידה של הרפנס, שעבר את הליך ההשתלה בהצלחה קיבל את תרומת הכליה באמצעות ארגון ״מתנת חיים״ מיסודו של הרב ישעיהו הבר ז״ל שנפטר השנה ממגיפת הקורונה. סיפורם של ציפי ותלמידה מגלם בתוכו את שרשרת החסד הישראלית של נתינה בגוף ובנפש ומכל הנשמה.

בריאיון בתוכנית "בחצי היום" ברשת ב, אמרה: "חשבתי שזה חלק מאחד באפריל, אז ניתקתי. טרופר ורגב נאלצו לבשר לי פעמיים".

האזינו לריאיון המלא עם ציפי הרפנס, ברשת ב

גבריאלה שטריגלר לו, מתנדבת "SHALOM CORPS - חיל השלום היהודי" במקסיקו

גבריאלה שטריגלר לו, צעירה יהודייה שמתגוררת במקסיקו ומייצגת את תנועת ההתנדבות היהודית העולמית "SHALOM CORPS - חיל השלום היהודי" תשיא את משואת התפוצות. התנועה, שפועלת לחיזוק הערבות ההדדית בעם היהודי ולסיוע הומניטרי ברחבי העולם, היא מסגרת גג לעשרות אלפי ישראלים ויהודים מכל רחבי העולם. שטריגלר לו לקחה חלק, בין היתר, במשלחת הסיוע ההומניטרי להונדורס בשנה שעברה ובסיוע להנגשת חיסונים לקשישים וניצולי שואה במקסיקו.

"גבריאלה, נציגת הדור הצעיר בתפוצות, מבטאת בעשייתה ההומניטרית את ערכי החמלה והאהבה", אמרה השרה רגב. היא עמדה לצדם של אזרחיות ואזרחים הרחק ממקום מגוריה באסונות טבע, ואף סופה לא עצרה אותה מלבצע את מבצעי החסד, שהובילה".

"בערכיה ובעשייתה, שטריגלר מייצגת עשרות אלפי מתנדבים יהודים בישראל ובעולם ומהווה מופת והשראה לעשייה חברתית בישראל ובתפוצות מתוך מחוייבות לעתיד היהודי המשותף", הסביר משרד התפוצות את המלצתו לבחור בה.