רה"מ מקבל משלוח חיסונים, דצמבר
צילום: ישראל מרק סלם

החשב הכללי באוצר: ההתנהלות ברכש החיסונים "חמורה ומטרידה"

המתקפה של בכירי האוצר נגד משרד הבריאות - ישראל התחייבה לרכש חיסונים בלי הסכמים כחוק • בכחול לבן גילו: התקציב לחיסונים שהממשלה התבקשה כולל גם סיוע לעצמאים - שמחייב תיקון חקיקה
ליאל קייזר וגילי כהן
30 במרץ 2021
20:47

המאבק סביב רכש החיסונים: בכירי משרד האוצר מציבים היום (שלישי) סימן שאלה על חוקיות תהליך רכש החיסונים. החשב הכללי של המשרד יצא במתקפה נגד משרד הבריאות ואמר כי העובדה שישראל התחייבה לרכש חיסונים בלי לחתום על הסכמים כחוק, היא התנהלות חמורה. במכתב ששיגר החשב, יהלי רוטנברג, למנכ"ל משרד הבריאות וליועץ המשפטי של המשרד הוא מטיל ספק בחוקיות האופן שבו מתנהל רכש החיסונים בכלל ורכש החיסונים מול חברת פייזר בפרט בחודשים האחרונים ומונה שורה של אירועים שמעלים תהיות.

בין היתר קובל החשב הכללי במשרד האוצר על כך שלישראל הגיעו בימים האחרונים שני משלוחים של כ-3 מיליון חיסונים בסך הכול, על אף שלא נחתם שום הסכם לרכש החיסונים האלה ושלא התקבל כל אישור מהגורמים הרלוונטיים להוציא את הכסף שנדרש לצורך רכישתם.

עוד מספר החשב הכללי כי במשרדו הופתעו לגלות על התחייבויות שניתנו בעל פה לחברת פייזר, מבלי שהדרג המקצועי עודכן בהן וחרף העבודה שהן עלולות להטיל על ישראל חובות משפטיות וכספיות. "צבר אירועים זה, וגם כל אחד מהם בפני עצמו, הינם חמורים ומטרידים, במקרה הטוב", כתב רוטנברג.

בתוך כך, גם אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו האשים הערב את כחול לבן בחבלה במהלך הרכש מול חברת פייזר - במפלגה ממשיכים לסרב לכנס ישיבת ממשלה. לטענתם, בתוך התקציב שהוקצה לחיסונים התגלו סעיפים שאינם נוגעים לחיסונים, כמו סיוע לעצמאים והחזרת חוב על מענקים - נושא שמחייב תיקון חקיקה ואישורו צפוי רק אחרי השבעת הכנסת.